Nowe pułapki cyberprzestępców – Idea Bank ostrzega swoich klientów

Nowe pułapki cyberprzestępców – Idea Bank ostrzega swoich klientów

author
Alicja Uzarowicz
27 września 2019

Idea Bank w swoim najnowszym komunikacie postanowił przestrzec klientów przed negatywnymi skutkami uśpienia czujności. Nowy sposób logowania dwuskładnikowego to nowe pułapki zastawiane na dane klientów przez cyberprzestępców. Bank postanowił zebrać znane metody nowych ataków i wyjaśnić, jak się przed nimi uchronić.

Dyrektywa PSD2 powstała i weszła w życie po to, by stać na straży bezpieczeństwa bankowości i płatności elektronicznych. Niestety nowe sposoby logowania dają cyberprzestępcom szansę na nowe pułapki. Idea Bank w najnowszym komunikacie postanowił przestrzec swoich klientów przed nowymi rodzajami ataków.

Pomimo faktu, iż logowanie do bankowości internetowej Idea Banku, ale innych banków również odbywa się dwuskładnikowo z wykorzystaniem tak zwanego silnego uwierzytelniania, klienci powinni zachować najwyższy poziom czujności podczas logowania do banków.

Cyberprzestępcy zamiast porzucić swój nielegalny proceder w postaci na przykład ataków phishingowych, znajdują bowiem nowe sposoby oszukiwania ludzi i zastawiają nowe pułapki na klientów banku. Nie wolno zatem uśpić swojej czujności i warto sprawdzić, jakie rady przygotował dla klientów Idea Bank.

Fot. Idea Bank

 

Nowe pułapki cyberprzestępców

Nowy sposób oszustwa, jaki stosują cyberprzestępcy wykorzystując dwuskładnikowe logowanie, nie różni się zbytnio od tych znanych poprzednio. Unowocześniony sposób logowania do bankowości internetowej dotyczy wszystkich banków w Europie. Cyberprzestępcy tworzą zaś strony łudząco podobne do tych używanych przez banki.

W przypadku, gdy nastąpi przekierowanie na taką stronę, a nieuważny klient wprowadzi identyfikator i hasło, może dojść do wyłudzenia kodu SMS. Na tym etapie bowiem wprowadzając hasło na ich stronie oszuści mają już dostęp do naszego konta przez Internet.

Hasło SMS może posłużyć cyberprzestępcom do kradzieży środków z konta jednorazowo albo utworzenia odbiorcy zaufanego, do którego później wysyłane są automatyczne przelewy. Warto zatem na każdym etapie logowania zwrócić uwagę na to, czy na pewno znajdujemy się na stronie internetowej naszego banku, a nie jej podróbce.

Fot. Idea Bank

 

Jak uniknąć oszustwa?

W każdym przypadku, gdy konieczne jest potwierdzenie jakiejś operacji na koncie internetowym, należy dokładnie czytać wiadomość SMS, jaka dociera na nasz telefon z banku. Idea Bank uczula na sprawdzanie: rodzaju operacji, rachunku odbiorcy oraz kwoty transakcji. Co kluczowe, nigdy nie należy nikomu podawać żadnych haseł do bankowości.

Nie robi tego ani bank, ani nawet organy ścigania. Hasło do bankowości oraz hasła jednorazowe są wyłącznie od użytku klienta a ich podanie oznacza dobrowolne poddanie się oszustom. Cyberprzestępcy podają się jednak nie tylko za banki. Bardzo często kierują potencjalne ofiary na strony imitujące portale poświęcone szybkim przelewom (Dotpay, PayU, Przelewy 24).

Tego rodzaju przekręty służą do wyłudzania danych logowania do bankowości internetowej, jak również kodów autoryzacyjnych niezbędnych do realizacji przelewów. Aby uniknąć takich oszustw należy zawsze sprawdzić adres strony internetowej oraz to czy połączenie jest szyfrowane (symbol zielonej kłódki koło URL).

Fot. Idea Bank

 

Podejrzane blokady i załączniki

Nowe pułapki cyberprzestępców wykorzystują stare, sprawdzone przez nich metody. Klienci banków bardzo często mogą otrzymać wiadomość zawierającą link do „strony płatności”, gdzie należy wpłacić jakąś drobną kwotę, około złotówki. W takich wiadomościach często znajduje się groźba zablokowania konta albo jakiejś usługi.

Tego rodzaju wiadomości należy zignorować, a w razie wątpliwości skontaktować się z ich rzekomymi nadawcami – oszuści w tych przypadkach podają się za firmy telekomunikacyjne, banki i inne przedsiębiorstwa. Kolejnym bardzo dobrym nawykiem jest nieotwieranie załączników przyczepionych do wiadomości od nieznanego odbiorcy.

Idea Bank w komunikacie przypomina, że linki i załączniki, których się nie spodziewamy w e-mailach albo wiadomościach SMS nie powinny być przez nas otwierane. Przede wszystkim dlatego, że mogą zawierać szkodliwe albo złośliwe oprogramowanie. W razie problemów warto skontaktować się ze swoim bankiem.

Fot. Idea Bank

 


Źródła:
https://www.ideabank.pl/bezpieczne-logowanie

Udostępnij

Dodaj komentarz

Podobne artykuły

ING Bank Śląski w Żorach
Oddziały
author
Alicja Uzarowicz
11 czerwca 2019

ING Bank Śląski w Żorach

Ranking kredytów samochodowych – czerwiec 2020
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
01 czerwca 2020

Ranking kredytów samochodowych – czerwiec 2020

Jak młodzi Polacy spłacają swe kredyty?
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
04 października 2019

Jak młodzi Polacy spłacają swe kredyty?

mBank placówki w Nowym Dworze Mazowieckim
Oddziały
author
Alicja Uzarowicz
04 lutego 2019

mBank placówki w Nowym Dworze Mazowieckim

thumbnail
Oddziały
author
Alicja Uzarowicz
20 czerwca 2019

Alior Bank w Mosinie

Tańsze leki z Kontem Nestor
Wpisy
author
Alicja Uzarowicz
10 marca 2014

Tańsze leki z Kontem Nestor