PZG i KAS pomogą głuchym i głuchoniemym rozliczyć PIT

PZG i KAS pomogą głuchym i głuchoniemym rozliczyć PIT

author
Alicja Uzarowicz
29 lutego 2020

Rozliczanie podatku dochodowego PIT to obowiązek każdego obywatela. Niestety osoby posiadające niepełnosprawność słuchową mogą często napotkać różne problemy na etapie składania swojego zeznania. Z tego powodu Polski Związek Głuchych (PZG) pomoże Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) w realizacji programu pomocy dla niesłyszących podatników.

Coraz więcej mówi się o aktywizacji osób niepełnosprawnych. Cieszy, że wielu z nich odnajduje swoje pasje i przekuwa je w karierę. Osiągnięte dochody, bez względu na ich źródło, trzeba jednak rozliczyć. Aby ułatwić złożenie deklaracji PIT Polski Związek Głuchych (PZG) połączył siły z Krajową Administracją Skarbową (KAS).

W ramach planowanego wspólnie przedsięwzięcia, w wybranych urzędach skarbowych w całym kraju w dniach 9 marca i 2 kwietnia 2020 roku pojawią się tłumacze języka migowego. Dzięki nim osoby głuche i głuchonieme otrzymają pomoc od ekspertów w języku migowym.

"

Dzięki akcji KAS i PZG osoby niesłyszące lub niedosłyszące uzyskają w urzędzie zarówno pomoc w złożeniu rocznego PIT w usłudze Twój e-PIT, jak również w innych sprawach związanych z rozliczeniem PIT

– czytamy w komunikacie Ministerstwa Finansów.

PZG i KAS pomogą głuchym i głuchoniemym z PITem

Jak czytamy dalej w komunikacie resortu finansów, tłumacze będą do dyspozycji petentów w 16 urzędach skarbowych, po jednym z każdego województwa. Udzielą oni wszelkich informacji 9 marca (w godzinach 10-18) oraz 2 kwietnia (w godzinach obsługi klientów urzędów). Część z nich będzie pomagać online.

"

W większości urzędów pomagać oni będą osobiście. W urzędach skarbowych w Kielcach, Olsztynie, Rzeszowie i Warszawie osoby głuche i niedosłyszące będą mogły liczyć na wsparcie tłumacza języka migowego on-line, natomiast w urzędzie skarbowym w Łodzi – videotłumacza języka migowego

– napisano w komunikacie Ministerstwa Finansów.

Warto w tym miejscu podkreślić, iż pomoc w tych dniach otrzyma każdy, bez względu na to, czy określony urząd jest dla niego właściwy miejscowo. Co więcej, jednostki skarbówki biorące udział w projekcie będą wyposażone w stanowiska komputerowe, które umożliwią rozliczenie się z fiskusem online.

Aby tego dokonać, należy mieć przy sobie zeszłoroczny PIT oraz aktualne informacje o dochodach. W tym samym miejscu resort finansów postanowił przypomnieć, że elektroniczne złożenie PITu oznacza często krótszy czas uzyskania zwrotu z podatku. Termin ten wynosi bowiem 45 dni wobec 3 miesięcy dla tradycyjnej formy rozliczenia.

Wsparcie niepełnosprawnych przez fiskusa

"

Krajowa Administracja Skarbowa na bieżąco współpracuje ze środowiskami osób niepełnosprawnych, w tym osób głuchych i niedosłyszących. Pracownicy urzędów skarbowych, zarówno w siedzibach urzędów, jak i w regionalnych oddziałach Polskiego Związku Głuchych, udzielają im wyjaśnień w sprawach podatkowych

– czytamy w komunikacie Ministerstwa Finansów.

Warto jednocześnie pamiętać, że także i samo PZG udziela pomocy głuchym i głuchoniemym. I to nie tylko „od święta”. Takie działanie bowiem wlicza się do celów statutowych, jakie przyjęła ta organizacja. Osoby niepełnosprawne powinny także znać swoje prawa, które przysługują im od 1 kwietnia 2012 roku.

Wówczas weszły w życie przepisy nakładające na polskie organy administracji publicznej obowiązek zapewnienia właściwej obsługi niepełnosprawnym. Informacje odnośnie warunków i terminów przyjmowania takich petentów można odnaleźć na stronach Biuletynu Informacji Publicznych różnych urzędów i instytucji.


Źródła:
https://www.gov.pl/web/finanse/kas-pomoze-osobom-gluchym-i-niedoslyszacym-w-corocznym-rozliczeniu-pit

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

PKO BP w Szczytnie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
20 lipca 2019

PKO BP w Szczytnie

Skąd bank ma pieniądze?
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
27 czerwca 2019

Skąd bank ma pieniądze?

Ile wynosi mandat za parkowanie na miejscu dla inwalidów?
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
28 stycznia 2020

Ile wynosi mandat za parkowanie na miejscu dla inwalidów?

Wrocławski startup zamierza ułatwić życie studentów
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
24 maja 2019

Wrocławski startup zamierza ułatwić życie studentów

 Na Święta Bożego Narodzenia musimy pracować 5 dni
Bez kategorii
autor wpisu
Natalia Narloch
04 grudnia 2018

 Na Święta Bożego Narodzenia musimy pracować 5 dni

ING Bank Śląski w Ostródzie
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
06 czerwca 2019

ING Bank Śląski w Ostródzie

Porównaj