Rachunek od państwa. Ile kosztuje nas Polska?

Rachunek od państwa. Ile kosztuje nas Polska?

author
Alicja Uzarowicz
08 maja 2019

„Rachunek od Państwa 2018” jest już ósmą edycją projektu Forum Obywatelskiego Rozwoju. Rokrocznie w tym dokumencie odnajdziemy analizę wydatków państwowych za poprzedni rok. Zgodnie z wynikami projektu Polska „kosztowała” statystycznego Polaka 23 135 zł w roku 2018.

Forum Obywatelskiego Rozwoju od ośmiu lat publikuje „Rachunek od Państwa”, który zawiera analizę wydatków dokonanych przez Państwo. Przewodniczącym tego projektu jest prof. Leszek Balcerowicz, a sama forma publikacji do złudzenia przypomina paragon.

Jest to zatem dosłownie rachunek tego, ile każdy Polak musi dopłacić do budżetu państwa każdego roku, aby mogło ono normalnie funkcjonować. Warto wspomnieć, iż tegoroczna kwota 23 135 zł na każdego Polaka jest wyższa o 1 644 zł niż rok temu. Oznacza to, że płacimy coraz więcej podatków.

Różnica w skali jednego roku przy całej kwocie nie stanowi raczej o zastraszającym pogorszeniu sytuacji statystycznego Polaka. Ciekawym jest jednak, że 8 lat temu „Rachunek od Państwa” na jednego mieszkańca przyjął wartość niższą o 5 115 zł w stosunku do roku 2018.

Struktura wydatków rządowych

Ponad połowa budżetu państwa przeznaczana jest na łącznie trzy kategorie wydatków, do których należą emerytury i renty, służba zdrowia oraz edukacja. Na te sektory gospodarki przeznaczono odpowiednio 7 025 zł, 2 596 zł i 2 534 zł na jednego mieszkańca Polski.

W następnej kolejności znalazły się wydatki związane z opieką społeczną w kwocie 2 136 zł, z czego 589 zł pochodzi z programu Rodzina 500+ i transportem – 1 981 zł. Klasyfikację wydatków zamykają policja, wojsko, więzienia oraz sądy „kosztujące” jednego Polaka 1 675 zł, a także administracja pochłaniająca 1 119zł.

Co ciekawe, na odsetki od zaciągniętego długu publicznego przeznaczane jest najmniej, bo tylko około 826 zł na każdego mieszkańca Polski. Warto podkreślić, że do wydatków rządowych zalicza się także wydatki samorządów, NFZ, Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ZUS, KRUS i wielu innych podmiotów publicznych. Jest ich łącznie około 61 tysięcy.

Fot. FOR

 

Średnia krajowa 2019. Dowiedz się tutaj, ile wyniesie.

W jaki sposób powstaje „Rachunek od Państwa”?

Jest to zestawienie wpływów z podatków mieszkańców Polski, które razem tworzą budżet państwa. Kwoty są uśrednione i mają prezentować obraz wydatków państwa z podatków statystycznego Polaka. Wielkość „rachunku” dla konkretnej osoby może różnić się, na co wpływ ma wysokość zarobków oraz to, co dana osoba kupuje.

Co ciekawe, Forum Obywatelskiego Rozwoju stworzyło specjalny kalkulator umożliwiający sprawdzenie wysokości podatków i składek przypadających na płacę o każdej wysokości. Po wprowadzeniu szacunkowej wielkości zakupów można sprawdzić swój indywidualny „rachunek” i na co państwo przeznaczy każdą część zapłaconego podatku.

Kalkulator wspomniany wyżej znajduje się na stronie: sprawdzpodatki.pl. „Rachunek dla Państwa” jest kwotą opartą częściowo na prognozach finansowych. Jest on tworzony w momencie, gdy nie wszystkie znaczące dla tego badania instytucje złożą swoje sprawozdania finansowe.


Źródła:
https://for.org.pl/pl/projekty/rachunek-od-panstwa/rachunek-od-panstwa-za-2018-rok

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Jak złożyć reklamację na Pocztę Polską?
Poradnik
author
Dominika Sobieraj
03 września 2018

Jak złożyć reklamację na Pocztę Polską?

Oszustwo na inwestycje w kryptowaluty
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
08 lutego 2020

Oszustwo na inwestycje w kryptowaluty

Polacy rzucili się na obligacje z loterią premiową
Wpisy
author
Dominika Sobieraj
27 czerwca 2018

Polacy rzucili się na obligacje z loterią premiową

Kredyt samochodowy Płońsk
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
07 grudnia 2017

Kredyt samochodowy Płońsk

Promocja: „Chwyć premię” w BNP Paribas
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
18 lutego 2020

Promocja: „Chwyć premię” w BNP Paribas

Dobre praktyki ING Banku Śląskiego – raport FOB
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
23 kwietnia 2021

Dobre praktyki ING Banku Śląskiego – raport FOB

Porównaj