Aby uratować planetę wystarczy wielki las

Aby uratować planetę wystarczy wielki las

author
Alicja Uzarowicz
07 lipca 2019

Badanie naukowe brytyjskiego tygodnika „Science” wykazało, że da się jeszcze uratować naszą planetę. Najlepszym i najbardziej efektywnym sposobem na walkę ze zmianami klimatu, które z roku na rok coraz bardziej dają się we znaki jest zalesianie. Obszar, jaki powinien wystarczyć porównano do wielkości USA.

Wraz z końcem osiemnastego wieku ludzkość wyemitowała do atmosfery około 300 mld ton węgla. Niestety przyjął on postać szkodliwego dwutlenku węgla, co bardzo źle wpłynęło na naszą planetę. Obecnie mówi się już o 400 mld ton. CO2 oraz inne gazy cieplarniane niszczą atmosferę i powoli doprowadzają Ziemię do wrzenia.

Nikogo nie trzeba już raczej przekonywać o tym, że z każdym rokiem jest coraz cieplej. Chociaż niektórych może cieszyć takie ocieplenie klimatu, to należy pamiętać, że wysokie temperatury doprowadzają do topnienia lodowców. Tam znajduje się zapas słodkiej wody, której wkrótce może zabraknąć.

Niepokojący stan, do którego wieki rozwoju i nierozwagi doprowadziły naszą planetę, stał się  przedmiotem badań naukowców z Politechniki Federalnej w Zurychu. Doszli oni dzięki przeprowadzonej analizie do wyznaczenia obszaru, jaki należałoby zalesić, aby zredukować problem globalnego ocieplenia.

Ratujmy planetę

Rozwiązanie zaproponowane przez naukowców z Zurychu może wydawać się trudne do zrealizowania. Jest to jednak jedno z niewielu rozwiązań, które zamiast minimalizować wzrost problemu pozwoliłoby na jego redukcję. A co za tym idzie, oczyszczenie atmosfery czyli „reset” naszego powietrza.

Podstawę do wyznaczenia obszaru, który powinien ulec zalesieniu dała analiza ponad 80 tys. zdjęć satelitarnych dostępnych w ramach Google Earth. Obszary zalesione pokrywają obecnie 2,8 mld ha lądów na świecie. Naukowcy poszli jeszcze o krok dalej. Zauważyli, że lasów, czyli naturalnych płuc Ziemi może być nawet 4,4 mld ha.

Z tejże różnicy pomiędzy tym, jak jest, a jak być powinno wynika także, że na lasy znajdzie się jeszcze miejsce. Naukowcy z Zurychu przyznali, iż dobrym początkiem byłoby zalesienie nieużytków Rosji, Amazonii oraz Ameryki Północnej. Wszystko po to, by uratować planetę.

Lepiej późno niż wcale

Zdaniem Szwajcarów zalesienie wymienionych wyżej terenów pozwoliłoby na oczyszczenie atmosfery z ponad połowy zalegającego w niej dwutlenku węgla, bo aż 205 mld ton CO2. Jest jednak haczyk w tej metodzie, który powinien nakłonić władze państw do szybkiego działania – las musi być dojrzały.

Podczas, gdy sosna jest w stanie wiązać węgiel z atmosfery przez 350 lat, jej tak zwany wiek rębności, czyli okresu, gdy drzewo się ścina, to lat 80. Problemem jest nie tylko wycinanie drzew. Niemniej szkodliwe jest dla drzew także globalne ocieplenie. Naszą planetę męczy także coraz wyższy poziom wód.

Topniejące lodowce prędzej czy później sprawią, że poziom mórz i oceanów urośnie tak bardzo, że z mapy zniknie na przykład Wenecja. Co więcej, do roku 2050 w wyniku zalania obszary, które możnaby jeszcze zalesić skurczą się o 20 proc. Zdecydowanie jest to jedna z ostatnich szans na poprawę stanu naszej planety.


Źródła:
https://www.sciencedaily.com/releases/2019/07/190704191350.htm

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

2019-07-18 14:02:41

Odpowiedzią na ten problem są nasze szybko rosnące drzewa tlenowe Oxytree! :)

Podobne artykuły

Zaimo – pożyczka do 6 000 zł
Wpisy
autor wpisu
Lukasz_Zubrzycki
10 lipca 2014

Zaimo – pożyczka do 6 000 zł

Jak sprawdzić zaległe mandaty? Poradnik
Poradnik
author
Aleksandra Gościnna
25 sierpnia 2021

Jak sprawdzić zaległe mandaty? Poradnik

mBank placówki w Raciborzu
Oddziały
author
Patryk Byczek
05 lutego 2019

mBank placówki w Raciborzu

Znaczki pocztowe przez internet
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
19 października 2020

Znaczki pocztowe przez internet

Promocja: „2,7% na lokacie do 400 000 zł” w Getin Banku
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
27 marca 2020

Promocja: „2,7% na lokacie do 400 000 zł” w Getin Banku

PKO BP w Wińsku
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
19 października 2019

PKO BP w Wińsku

Porównaj