Najczęściej komentowane
Rejestr Stanu Cywilnego
Rejestr Stanu Cywilnego to organ polskiej administracji, o którym nie mówi się zbyt często, choć pełni on niezwykle ważną funkcję w państwie. Na czym polega praca owego Rejestru i jakie gromadzi on dane?
Rejestr Stanu Cywilnego jest centralnym obywateli rejestrem w Polsce, jaki prowadzony jest przez Ministerstwo Cyfryzacji.
Jego głównym zadaniem jest prowadzenie spraw związanych z rejestracją stanu cywilnego, a co za tym idzie, ewidencją każdego polskiego obywatela i gromadzeniem informacji na ich temat.
W Rejestrze Stanu Cywilnego oznacza się tak zwane akty stanu cywilnego odrębnie dla każdego rodzaju zdarzenia: urodzenia, małżeństwa lub zgonu. Co więcej, w Rejestrze Stanu Cywilnego prowadzi się również rejestr uznań.
Potrzebujesz pilnie gotówki? Sprawdź najlepsze oferty:
Kredyty online – do 300 tys. złotych
Pożyczki na dowód – bez zaświadczeń od pracodawcy
Historia rejestru
Jeszcze do niedawna rejestrację stanu cywilnego Polaków prowadzono w formie papierowych Ksiąg Stanu Cywilnego. Ich pracę wspomagano lokalnymi systemami teleinformatycznymi, a zebrane informacje gromadzono w miejscowych archiwach.
Dopiero wraz z początkiem marca 2015 roku uruchomiono pierwszy w historii centralny Rejestr Stanu Cywilnego. Nastąpiło masowe przenoszenie ręcznie spisanych aktów cywilnych do plików centralnego Rejestru.
Proces ten trwa po dziś dzień, a dopełnia go bieżące wpisywanie aktualnych zmian cywilnych Polaków.
Zadania Rejestru
W Rejestrze Stanu Cywilnego gromadzone są wszelkie akty urodzenia, dokumenty zawarcia małżeństwa i akty zgonu. Do Rejestru trafiają także mniejsze rejestry uznań i zapewnień.
Można więc powiedzieć, iż organ ten gromadzi i przechowuje wszelkie informacje o statusie cywilnym każdego z nas.
PODSTAWA PRAWNA
Art. 2. Rejestracja stanu cywilnego
2. Rejestracji stanu cywilnego dokonuje się w rejestrze stanu cywilnego w formie aktów stanu cywilnego.
[…]
5. Czynności z zakresu rejestracji stanu cywilnego innych niż akty stanu cywilnego dokonuje się w formie decyzji administracyjnej albo czynności materialno-technicznej.
6. Odmowa dokonania czynności z zakresu rejestracji stanu cywilnego następuje w formie decyzji administracyjnej.
Akt stanu cywilnego
Akt stanu cywilnego to zbiorczy dokument poświęcony danemu obywatelowi Polski, który zawiera informacje o jego urodzeniu, ewentualnym małżeństwie oraz zgonie.
Akt stanu cywilnego sporządza się po raz pierwszy już z chwilą dokonania wpisu o urodzeniu. W następnych latach zostaje on poszerzony nowe informacje, które mają znaczenie dla statusu cywilnego jednostki.
PODSTAWA PRAWNA
Art. 2. Rejestracja stanu cywilnego
3. Aktem stanu cywilnego jest wpis o urodzeniu, małżeństwie albo zgonie w rejestrze stanu cywilnego wraz z treścią późniejszych wpisów wpływających na treść lub ważność tego aktu.
4. Akt stanu cywilnego jest sporządzony z chwilą dokonania wpisu o urodzeniu, małżeństwie albo zgonie w rejestrze stanu cywilnego.
Wszystkie komentarze
no a jak by six nie zarejestrowalo dziecka to co? kiedys po wojnie to różnie bylo i moja mama na przyklad nie wie czy i kiedy sie urodziła, to były czasy
Dodaj komentarz