Rekordowa ilość obligacji sprzedanych w czerwcu

Rekordowa ilość obligacji sprzedanych w czerwcu

author
Alicja Uzarowicz
13 lipca 2019

Polacy wykazują sympatię względem bezpiecznych metod inwestowania środków pieniężnych. Nierzadko zatem decydują się na zakup bezpiecznych obligacji emitowanych przez Skarb Państwa. W ciągu tylko jednego miesiąca Polacy zakupili łącznie detaliczne obligacje skarbowe o wartości 1,6 mld zł. Jest to kwota rekordowa.

Zgodnie z danymi opublikowanymi przez Ministerstwo Finansów, Polacy zainwestowali rekordową sumę w ciągu czerwca bieżącego roku poprzez zakup detalicznych obligacji skarbowych. Łączna wartość zainwestowanych środków to 1,6 mld zł. Który rodzaj obligacji wpłynął na ten wspaniały wynik najmocniej?

Największy udział wśród wszystkich sprzedanych w czerwcu obligacji przypadł tym premiowym. Poza standardową stopą zwrotu z tejże inwestycji proponują one dodatkowy bonus w postaci możliwości wygrania od 10 do 10 tys. zł. Inwestycja polegająca na „pożyczeniu” pieniędzy państwu jest całkiem bezpieczna w Polsce.

W czerwcu bieżącego roku Polacy zakupili dokładnie 15 720 848 sztuk detalicznych obligacji skarbowych, czyli tych przeznaczonych dla pojedynczych inwestorów. Każdy papier w ramach swojej serii miał cenę nominalną 100 zł. Oznacza to, iż Ministerstwo Finansów, które jako jedyne w Polsce posiada kompetencję do emitowania tych obligacji, uzbierało prawie 1,572 mld zł.

obligacji

Rekord został pobity

Do czerwca 2019 roku rekord należał do października poprzedniego roku. Wówczas Ministerstwo Finansów otrzymało w wyniku detalicznych obligacji skarbowych o 56 mln zł mniej. W obu tych miesiącach obligacje stanowiły łakome kąski dla pojedynczych inwestorów.

W przypadku październikowych papierów wartościowych tego rodzaju Ministerstwo Finansów zaproponowało nabywcom zamianę obligacji, czyli przedłużenie procesu inwestowania. Zamiana ta polega więc na przeniesieniu wartości zainwestowanej w pierwszą obligację wraz z należnymi odsetkami, na kolejny okres obligacji.

W tym przypadku posiadacz obligacji otrzymywał także 50-groszowe dyskonto, czyli mógł przedłużyć swoją inwestycję z oszczędnością. W przypadku serii czerwcowych obligacji na posiadaczy premiowych papierów wartościowych może czekać nagroda w kwocie od 10 do 10 000 zł.

obligacji

Premia dla posiadaczy obligacji

Jak w przypadku wszystkich nieobjętych wysokim ryzykiem inwestycji, detaliczne obligacje skarbowe cechuje ich niska stopa zwrotu. Posiadacze papierów premiowanych poza 1,5 proc. odsetek za każdy zakupiony papier wartościowy tego rodzaju, biorą udział w losowaniu nagród.

Osoby, które zakupiły tego rodzaju obligacje dowiedzą się, czy udało im się wygrać dodatkową nagrodę pieniężną po losowaniu w marcu przyszłego roku. Łączna pula nagród przeznaczona dla inwestorów to 2,2 mln zł. Losowanie obejmie 62,2 tys. różnych premii, z czego 56 z nich na kwotę 10 tys. zł.

Warto jednak przypomnieć, iż każdy przychód kapitałowy, czyli uzyskany tylko w efekcie inwestycji pieniężnych, obarczony jest tak zwanym podatkiem Belki, który obecnie wynosi 19 proc. Obejmie to zatem również premie. Co więcej, samo oprocentowanie tych papierów wartościowych nie pozwoli zapewne na pokonanie inflacji, która nieustannie rośnie w tym roku.

Ministerstwo Finansów przestrzega przed oszustami.

Rosnąca popularność skarbowych papierów wartościowych

Chociaż inwestorzy, którzy zdecydowali się na zakup detalicznych obligacji skarbowych nie mogą liczyć na spektakularne zyski, to niewątpliwie Ministerstwo Finansów ma powód do zadowolenia. Jest nim wzrost zainteresowania obligacjami o 27 proc. w czerwcu w porównaniu z majem.

Większe zainteresowanie Polaków obligacjami zauważono także w ujęciu rokrocznym. W czerwcu 2018 popularność skarbowych papierów wartościowych była bowiem o 34 proc. niższa niż obecnie. Dokładnie w czerwcu zeszłego roku Ministerstwo po raz pierwszy wyemitowało detaliczne premiowe obligacje skarbowe.

W bieżącym roku najpewniej uda się pobić zeszłoroczny rekord sprzedaży skarbowych papierów wartościowych. W skali półrocznej bowiem analitycy odnotowali już 22 – procentowy wzrost popularności tych obligacji względem roku 2018.


Źródła:
https://www.gov.pl/web/finanse/wyniki-sprzedazy-obligacji-oszczednosciowych-w-czerwcu-2019-roku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

UOKiK nałożył karę na pseudopożyczkowe serwisy
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
20 września 2019

UOKiK nałożył karę na pseudopożyczkowe serwisy

Credit Agricole – NIP, REGON, KRS i dane adresowe
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
28 listopada 2018

Credit Agricole – NIP, REGON, KRS i dane adresowe

Scoring – zagadnienia ogólne
Porady BIK
autor wpisu
Maciej_Stanko
11 lutego 2013

Scoring – zagadnienia ogólne

Zmiany w Allegro Smart
Wpisy
author
Patryk Byczek
06 listopada 2018

Zmiany w Allegro Smart

Porównaj