Rewolucja w rekrutacji

Rewolucja w rekrutacji

author
Alicja Uzarowicz
20 czerwca 2019

Jednym z ważnych ekonomicznych czynników, które warunkują równowagę w gospodarce a w tym na rynku pracy jest informacja. Jej prawidłowy przepływ jest niezbędny w procesie rekrutacji, stąd zapewne powstanie nowych systemów, które ułatwiają odnalezienie pracowników czy ofert pracy. Czy wkrótce zastąpią one inne metody rekrutacji?

W Polsce sytuacja rynku pracy jest całkiem korzystna. W większości przypadków nie jest trudno o znalezienie nowego zatrudnienia. Jedyny problem, z jakim walczą nieustannie eksperci, jest niedostateczna informacja zarówno o pracownikach, jak i ofertach pracy. Przepływ informacji jest kluczowy podczas rekrutacji.

Powiatowe urzędy pracy, naśladując poniekąd serwisy internetowe kojarzące pracodawców z pracownikami, postanowiły utworzyć nowy system. Nazwano go Centralną Bazą Ofert Pracy. System ten jest całkowicie bezpłatny na każdym etapie poszukiwania oraz bardzo łatwy i przejrzysty w obsłudze.

Spowodowało to, że CBOP odwiedza dziennie blisko 80 tys. osób. Są to zarówno pracodawcy poszukujący osób do rekrutacji, jak również sami kandydaci. Co jest jednak kluczowe to fakt, iż jako system rządowy, wszelkie informacje poddawane są dogłębnej weryfikacji, nie ma zatem mowy o podkoloryzowaniu rzeczywistości.

Nowe technologie w rekrutacji

Zdaniem Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej każde nowoczesne rozwiązanie ma możliwość dokonania rewolucji w rekrutacji. Prawdą jest jednak, że narzędzi takich jak swoisty pracowniczy Uber (Talentuno) jest już dosyć sporo na rynku.  Być może będzie to raczej  mała zmiana niż rewolucja, choć czas pokaże jak jest naprawdę.

Coraz popularniejszą metodą poszukiwania pracowników są tak zwane chatboty, czyli specjalnie zaprogramowane narzędzia internetowe, które mogą na przykład odpowiadać na pytania zadawane przez kandydatów. Na każdym kroku podkreślana jest wygoda, jakiej potrzebują użytkownicy podobnych serwisów.

Oznacza to, iż każda metoda, która ułatwi proces rekrutacji z obu stron ma szansę powodzenia na rynku. Ministerstwo podkreśla jednak, iż chociaż narzędzia te niosą wiele korzyści, nie warto nigdy ograniczać się do jednej metody poszukiwania pracy. Najefektywniejsze jest korzystanie z kilku takich narzędzi.

Usprawnienie rekrutacji

Nie da się ukryć, że poszukiwanie pracowników przy pomocy różnych systemów jest dużo wygodniejsze dla pracodawców. Odciąża ich bowiem pod względem analizy jak i ochrony wielu danych osobowych, które podają kandydaci podczas rekrutacji. Szczególnie wygodne jest korzystanie z systemu PUP.

Centralna Baza Ofert Pracy umożliwia bowiem skrócenie dystansu dzielącego pracownika i pracodawcę. Mają oni możliwość uzupełnienia informacji w bardzo wygodny sposób, to jest bez konieczności każdorazowego umawiania się na spotkanie.

Ministerstwo podkreśla jednak, iż warto roztropnie podchodzić do podawania swoich danych osobowych podczas korzystania z takich systemów. Bowiem to, co raz zostało udostępnione w Internecie, pozostaje w nim na zawsze. Cyberbezpieczeństwo jest podstawą korzystania z nowoczesnych rozwiązań. Warto więc o nie dbać również we własnym zakresie.

Po co nam Urzędy Pracy

Bezrobocie w Polsce spadło do kilku procent. Z miesiąca na miesiąc pojawiają się kolejne informacje o tym, że w Polsce prawie nie ma już osób nieposiadających pracy. Jaką rolę pełnić będą instytucje mające pośredniczyć w rekrutacji, jeżeli prawie nie będzie bezrobocia?

Istnieje kilka rodzajów działań, jakie wciąż PUP będą mogły wykonywać. Mowa tutaj choćby o pomocy pracodawcom w poszukiwaniu odpowiednich kandydatów. Chociaż bezrobocie zostało zminimalizowane, to nadal istnieją osoby wykluczone społecznie, bardzo oddalone od rynku pracy. Urzędy Pracy postawiły sobie za cel ich aktywizację.

Proces ten jest jednak czaso- i kosztochłonny. Mniejsze bezrobocie pozwoli jednak tym urzędom na  bardziej zindywidualizowane podejście do osób, które w bazach danych PUP tkwią nawet po kilka lat. Jest to jednocześnie realizacja ważnego zadania o charakterze publicznym, które jest właściwie sensem istnienia tychże urzędów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Kasa Stefczyka Ostróda
Oddziały
author
Patryk Byczek
15 października 2020

Kasa Stefczyka Ostróda

Alior Bank w Dęblinie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
28 czerwca 2019

Alior Bank w Dęblinie

Nowa reklama Konta 360° w Banku Millennium
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
15 września 2020

Nowa reklama Konta 360° w Banku Millennium

Państwo dobrobytu – na czym polega?
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
25 września 2019

Państwo dobrobytu – na czym polega?

Kredyt samochodowy Kłodzko
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
01 grudnia 2017

Kredyt samochodowy Kłodzko

Porównaj