zadluzenia.com
zamknij

Rośnie zadłużenie Polaków

Ostatni rok był dla Polaków wyjątkowo niekorzystny finansowo. Jak wynika z bieżących danych Narodowego Banku Polskiego, polscy konsumenci zaciągnęli kredyty konsumpcyjne na łączną wartość 68 miliardów złotych. 
 

Wszelkie problemy z zadłużeniem Polaków mają swa przyczynę w wydłużających się okresie kredytowania.

Średnie oprocentowanie pożyczek konsumpcyjnych sięga już blisko 8 punktów procentowych. Miesięczna wartość łącznych odsetek Polaków liczy 1,2 mld złotych. 
 

Polski poziom nominalnego zadłużenia sięga blisko aż 9 procent PKB. Wśród krajów UE jedynie Bułgaria, Cypr i Grecja wykazują większe zadłużenie od Polski. 
 


 

Konsumpcja a pożyczki
Jak zauważa Piotr Kalisz, główny ekonomista Citi Banku Handlowego, kredyty konsumenckie dynamicznie rosną nie tylko w Polsce, lecz i wielu innych krajach Europy Środkowej. 
 

Na szczególną uwagę w tej kwestii zasługuje Słowacja. Tempo wzrostu kredytów konsumpcyjnych w tym kraju plasuje się w granicach 10-15 procent, a ich wartość przekracza już 7 procent PKB.
 

Najniższą wartość kredytów konsumpcyjnych dostrzec można natomiast w Łotwie i Litwie. Nie przekracza tam ona nawet 2 procent PKB.
 


 

Wzrost w Polsce
Jak dowiadujemy się od Jacka Barczewskiego, rzecznika KNF, Komisja Nadzoru Finansowego dostrzega dynamiczny i znaczny wzrost portfela kredytów konsumpcyjnych. 
 

Eksperci zapewniają jednak, że jakość tego portfela wyrażona udziałem kredytów zagrożonych jest stabilna i pewna. 


W latach 2011–2012 udział nieregularnych należności w portfelu kredytów konsumpcyjnych przekraczał aż 18%. Obecnie jest to natomiast 11,5% - więc nie jest najgorzej. 
 


 

Źródła kredytów
Oficjalnie działające na polskim rynku banki nie są jedynym źródłem uzyskiwania kredytów konsumpcyjnych. 

W Polsce dość prężnie rozwija się również segment pożyczek sprzedawanych przez firmy pozabankowe.

Przedsiębiorstwa te mogą udzielać pożyczek z własnych środków=, z kapitału bądź dzięki emisji obligacji. 
 

Informacje na temat parabanowego rynku pożyczkowego zbiera Główny Urząd Statystyczny. Jego najnowsze dane wskazują, iż firmy pozabankowe udzieliły niemal 3,7 złotych pożyczek ze środków własnych. 
 
 

 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY