Najczęściej komentowane
Różnice dochodowe Polaków maleją
Presja nakładana na pracodawców względem minimalnego wynagrodzenia w Polsce zaczyna osiągać zamierzony skutek. Bo chociaż nie przekłada się to znacznie na większy dobrobyt z powodu rosnącej inflacji, to zmalały różnice dochodowe Polaków. Zdaniem Eurostatu Polska jest jednym z czołowych krajów UE pod względem niwelowania dysproporcji płacowych.
Tempo wyrównania dysproporcji zarobkowych określanych również jako różnice dochodowe w Polsce systematycznie rośnie. Związane jest to z przyjętą polityką rządu z zakresu podnoszenia rokrocznie płacy minimalnej. Jednocześnie płace najbogatszych Polaków nie rosną w tym samym, ale nieco wolniejszym tempie.
Zgodnie z wynikami najnowszych badań Eurostatu Polskę wraz z Portugalią charakteryzuje najszybsze wyrównywanie dysproporcji w wynagrodzeniach najbogatszych i najbiedniejszych członków społeczeństwa. Mimo tego faktu, Polski nie cechują jeszcze najmniejsze różnice dochodowe wśród krajów Europy.
Warto na samym początku rozgraniczyć, że dane Eurostatu badają zarówno tempo zmian dysproporcji, jak również poziom nierówności płac w krajach Starego Kontynentu. Zatem Polska i Portugalia obecnie najszybciej niwelują różnice w dochodach osiąganych przez społeczeństwo, choć nadal nie są jeszcze w czołówce państw najmniej zróżnicowanych płacowo.
Według Eurostatu Polacy kupują głównie mieszkania deweloperskie
Jak Eurostat wyznacza różnice dochodowe?
Metodologia, jaką przyjmuje Europejski Urząd Statystyczny zakłada przyrównanie dochodów 20 proc. zarabiających najmniej w danym kraju do pensji otrzymywanych przez 20 proc. najbogatszych obywateli. Następnie po dokonaniu obliczeń analitycy uzyskują współczynnik określający różnice dochodowe dla danego państwa.
W przypadku Polski w zeszłym roku osiągnięto wynik, jakoby najbogatsi Polacy zarabiali minimum 4,25 razy więcej od osób osiągających najniższe wynagrodzenie w kraju. Aby w rzeczywistości oddać sytuację dysproporcji zarobkowych w danym kraju, jego wynik należy badać w odniesieniu do innych państw.
Oznacza to, iż wynik 4,25 nie powie badaczom nic konkretnego – w zależności od wyników innych krajów europejskich może być to bardzo dobra statystyka. Może się jednak okazać, że większość państw Unii Europejskiej ma wyniki znacznie lepsze. W których krajach analiza wykazała najmniejsze dysproporcje zarobkowe?
Płaca minimalna 2019
Najmniejsze różnice dochodowe w Skandynawii
Od dłuższego czasu największe wyrównanie dochodów obywateli cechuje kraje skandynawskie. Co ciekawe, Polskę można już przyrównać do niektórych z nich. Przykładem są choćby Duńczycy, a coraz mniejsze różnice w zarobkach zbliżają nasz kraj do wyników osiąganych w Szwecji.
Najmniejsze różnice dochodowe, osiągające poziom poniżej czterokrotności zarobków najbogatszych względem najbiedniejszych cechują Norwegię oraz Finlandię. To właśnie kraje skandynawskie bowiem odznaczają się podejściem do redystrybucji dochodów na wzór Robin Hooda – biednym dawać zabierając bogatym.
Poza porównaniem wyniku do statystyk osiąganych w innych krajach, wiele o sytuacji dochodowej danego kraju może powiedzieć także porównanie tegorocznych wyników z wcześniejszymi. Na tym tle Polska także wygląda wspaniale. Z badań Eurostatu na koniec 2017 i 2007 różnice dochodowe wynosiły odpowiednio 4,6 i 5,1.
Unia Europejska dofinansuje e-zdrowie
Niby równi, ale jednak lepsi
Podobny wzrost tempa wyrównania wynagrodzeń w państwie do Polski osiąga ostatnimi czasy Portugalia. W ciągu zaledwie dekady różnice dochodowe w obu krajach zniwelowano o 0,9 –krotność. To tak jakby we wspomnianym okresie pensja najbiedniejszych Portugalczyków i Polaków wzrosła 3 razy, a najbogatszych nie zmieniła się wcale.
Oznacza to, iż właśnie nasz kraj i Portugalia osiągnęły jednocześnie najszybsze tempo niwelacji dysproporcji płacowych. Mimo tego faktu, to Polsce należy się pierwszeństwo, gdyż wskaźnik różnic dochodowych Portugalii jest znacznie wyższy niż u nas. Ostatnia dekada była okresem dominacji Polski pod względem wyrównywania poziomu płac w społeczeństwie.
Polska gospodarka coraz bliżej standardów UE
Źródła:
https://ec.europa.eu/eurostat/web/income-and-living-conditions/overview
Dodaj komentarz