Rusza wypłata zapomogi dla strajkujących nauczycieli

Rusza wypłata zapomogi dla strajkujących nauczycieli

author
Halszka Gronek
09 lipca 2019

Jak wynika z oficjalnego komunikatu ZNP, Związek zadecydował o rozpoczęciu wypłat zapomóg na rzecz strajkujących nauczycieli. Wszyscy dydaktycy, którzy z powodu uczestnictwa w kwietniowych protestach utracili część swojej wypłaty, będą mogli liczyć na finansowe wsparcie ze strajkowego funduszu społecznego „Wspieram nauczycieli”.

Związek Nauczycielstwa Polskiego, na którego czele już od 21 lat stoi Wincenty Sławomir Broniarz, poinformował opinię publiczną o podjęciu decyzji w sprawie wypłaty zapomóg na rzecz strajkujących nauczycieli. Pieniądze służące sfinansowaniu wypłat pochodzić będą ze specjalnego funduszu strajkowego „Wspieram nauczycieli”, na którym do końca czerwca 2019 roku udało się zebrać aż 8,6 miliona złotych. 

Wszyscy nauczyciele, którzy z powodu uczestniczenia w kwietniowych protestach otrzymali obniżoną wypłatę (wszak za czas strajkowania nie otrzymuje się wynagrodzenia), mogą liczyć na otrzymanie specjalnego świadczenia pomocowego od Związku Nauczycielstwa Polskiego. Jak wynika z oficjalnych informacji, do tej pory o wypłatę zapomogi zawnioskowało aż 30 tysięcy polskich dydaktyków. 

Społeczny Komitet ogłosił także, iż kwota zapomogi wypłacanej na rzecz poszkodowanych nauczycieli wyniesie 500 złotych brutto. Choć suma ta nie jest powalająca i w większości przypadków nie pokryje braków budżetowych wynikających z uczestniczenia w strajku, nauczyciele doceniają pomoc Związku. Jak sami podkreślają, decydując się na dołączenie do ogólnopolskiego strajku, zdawali sobie sprawę z tego, że nie będą mogli oczekiwać pełnej wypłaty.


Sprawdź nasz ranking pożyczek bez BIK: https://www.zadluzenia.com/artykul/405,kredyt-dla-zadluzonych/

Kto może liczyć na przyznanie zapomogi?

W komunikacie opublikowanym przez Związek Nauczycielstwa Polskiego czytamy:

"

Pierwsze wypłaty ze społecznego funduszu strajkowego dla nauczycieli i nauczycielek oraz innych pracowników oświaty, którzy mają dochody poniżej 1000 zł brutto na osobę w rodzinie, rozpoczną się 8 lipca 2019 roku.

Zaraz po wypłaceniu środków na rzecz na osób osiągających dochód w wysokości do 1000 złotych (w przeliczeniu na każdego członka rodziny) otrzymania zapomogi będą mogli się spodziewać nauczyciele zarabiający do 1500 złotych, do 2000 złotych i tak dalej. Im wyższe wynagrodzenie osiągnięte w ostatnich miesiącach, tym mniejsza szansa na uzyskanie środków z funduszu „Wspieram nauczycieli”. Komitet podkreślił: zapomogi będą wypłacane tak długo, na ile wystarczy środków. Najbardziej potrzebujący mają jednak uprzywilejowaną pozycję w kolejce. 

By otrzymać zapomogę od komitetu strajkowego, trzeba spełnić kilka dodatkowych warunków. Co najważniejsze, zapomoga będzie przyznana jedynie tym dydaktykom, którzy brali udział w kwietniowych protestach przez conajmniej 9 dni. Mowa nie tylko o nauczycielach, lecz także o pozostałych osobach zatrudnionych w szkołach, przedszkolach i innych placówkach oświatowych. Dodatkowo osoby te w dniu przystąpienia do strajku nie mogły należeć do związku zawodowego. 

Kiedy wypłata środków z funduszu?

Komitet poinformował, iż w pierwszej kolejności wypłata środków zostanie przyznana osobom najbardziej potrzebującym, a więc tym dydaktykom, którzy wykazali najmniejszy dochód. Pierwsze wypłaty z konta funduszu strajkowego „Wspieramy nauczycieli” nadawane będą począwszy od 8 lipca. Związek zaznaczył jednak: „przelewy są realizowane, a to trwa (tylko bank może wykonać setki przelewów jednego dnia)”. 

Ile osób otrzyma wypłatę środków?- można jedynie oszacować. Na koncie „Wspieram nauczycieli” zgromadzono do tej pory 8,6 miliona złotych, a wysokość zapomogi przyznawanej jednemu pracownikowi placówki edukacyjnej to 500 złotych. Komitet poinformował, że wypłaty będą realizowane tak długo, jak pozwolą na to środki. W pierwszej kolejności zapomogi trafią do najbardziej potrzebujących. Osoby, które wykazały najwyższy dochód, mogą nie załapać się na otrzymanie świadczenie pomocowego w pierwszej turze wypłat. 

Z powodu ograniczonej ilości pieniędzy organizatorzy zbiórki środków na rzecz nauczycieli apelują o dokonywanie kolejnych wpłat na konto funduszu. Każda wpłacona złotówka pomoże wypłacić zapomogę kolejnym uczestnikom strajku w następnych turach akcji. W oświadczeniu Społecznego Komitetu “Wspieram Nauczycieli” czytamy potwierdzenie:

"

Zbiórka i akcja pomocy dla nauczycieli będzie trwała dalej, także jesienią. Komitet deklaruje, że na miarę swoich sił i środków będzie wspierał walkę nauczycieli o godne zarobki i lepszą edukację.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Kredyt przez Internet – najlepsze oferty
Wpisy
autor wpisu
Tadeusz_Miziak
03 października 2014

Kredyt przez Internet – najlepsze oferty

Bank Millennium wspiera przedsiębiorców
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
24 lipca 2020

Bank Millennium wspiera przedsiębiorców

Najlepsze konto osobiste ?
Wpisy
autor wpisu
Adam Zieliński
22 marca 2016

Najlepsze konto osobiste ?

Biuro paszportowe w Polkowicach
Biura paszportowe
author
Aleksandra Gościnna
25 lipca 2022

Biuro paszportowe w Polkowicach

Ranking kredytów samochodowych – listopad 2019
Bez kategorii
author
Aneta Jankowska
03 listopada 2019

Ranking kredytów samochodowych – listopad 2019

Porównaj