Rozwój rynku biurowego w największych miastach Polski

Rozwój rynku biurowego w największych miastach Polski

author
Alicja Uzarowicz
01 lipca 2019

Za największą ilość nowych miejsc pracy są odpowiedzialne firmy z trzech polskich miast: Krakowa, Warszawy oraz Wrocławia. Taki rozwój kadrowy jest nieodzownym warunkiem rozwoju potencjału rynku biurowego w Polsce. Realia tej części rynku pracy w Polsce postanowiła przeanalizować firma ABSL w badaniu Sektor nowoczesnych usług biznesowych w Polsce 2019.

Z roku na rok, wraz z rozwojem poszczególnych firm, tworzone są kolejne miejsca pracy. Co ciekawe, za większość nowych miejsc pracy powstałych w roku 2018 odpowiedzialne są firmy z trzech polskich miast. Mowa tutaj oczywiście o Warszawie, Wrocławiu i Krakowie, gdzie nastąpił największy rozwój rynku biurowego.

W całej Polsce, sektor usług dla biznesu zatrudnia już 307 tys. pracowników. Tylko w pierwszym kwartale roku 2019 powstało kolejnych 28 tys. miejsc pracy w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego. Daje to wzrost rynku biurowego o 10 proc. rok do roku.

Wśród wszystkich tych nowych miejsc pracy, aż 55 proc. skupiły Kraków, Warszawa i Wrocław. Zgodnie z prognozami ekspertów z tej dziedziny nie jest to koniec wzrostu. W pierwszych trzech miesiącach roku 2020 zatrudnienie w ramach rynku biurowego w Polsce ma urosnąć do 336 tys. zatrudnionych osób.

Zatrudnienie rynku biurowego rośnie od kilku lat

Warto w tym miejscu wspomnieć, że raport ABSL wykazał również wzrost zatrudnienia w ramach tego rynku na przestrzeni ostatnich trzech lat rzędu 43 proc. Największy udział w tym wzroście reprezentują firmy wrocławskie i krakowskie. Eksperci pokusili się nawet o stwierdzenie, że usługi biurowe są tam regionalną specjalnością.

Rekordzistą pod względem miejsc pracy w sektorze usług biurowych jest Kraków z 217 firmami, które zatrudniają 70 tys. pracowników. Drugie miejsce przypada Warszawie, w której odnaleźć można 238 centrów usług biurowych zatrudniających 56 tys. osób. Podium zamyka Wrocław z wynikiem 169 centr i zatrudnieniem o wielkości 47,5 tys. miejsc pracy.

Chociaż te trzy miasta mają najwięcej miejsc pracy w ramach rynku biurowego, to najwięcej nowootwartych placówek należy do Warszawy, Krakowa oraz Trójmiasta, które wyprzedziło tym samym Wrocław.

Ile mkw biur wynajęły centra usług biurowych?

W kontekście rozwoju usług dla biznesu można pokusić się o stwierdzenie, że wyniki rynku biurowego z tejże przyczyny są spektakularne. 25 proc. powierzchni biurowych trafiła do firm za pośrednictwem właśnie przedsiębiorstw outsourcingowych. Warto wspomnieć, że całkowita powierzchnia biurowa w tym okresie wyniosła 1,5 mln mkw.

Daje to zatem 400 tys. mkw wynajętych od firm świadczących usługi dla biznesu w roku 2018.  Duży rozwój rynku biurowego odnotowały także mniej popularne kierunki inwestycji, jak Bydgoszcz czy Lublin. Całkiem dobrze poradziły sobie również mniejsze miasta, jak Opole, Płock, Tarnów, Piła, Koszalin, Kalisz, Legnica czy Nowy Sącz.

"

Dlatego w najbliższym czasie te rynki mają szansę odnotować duży skok, zarówno jeśli chodzi o rozwój nowych centrów usług, jak segmentu biurowego w porównaniu z obecną ofertą. […] W największych ośrodkach biznesowych w Polsce w budowie jest dziś 1,6 mln mkw. biur Połowa z tych powierzchni ma zostać oddana do końca tego roku

– poinformował Bartłomiej Zagrodnik z Walter Herz.


Źródła:
https://walterherz.com/pl/a/rynek-powierzchni-biurowych-w-polsce-w-2018-roku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

DNB Bank przystąpił do Kodeksu Dobrych Praktyk PSEW
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
11 października 2019

DNB Bank przystąpił do Kodeksu Dobrych Praktyk PSEW

Santander Consumer Bank Brodnica
Oddziały
autor wpisu
Dorota Cholewicka
17 czerwca 2021

Santander Consumer Bank Brodnica

Jakie są cechy innowacyjnych firm?
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
22 listopada 2019

Jakie są cechy innowacyjnych firm?

Oferty pracy na Facebooku
Aktualności
author
Patryk Byczek
04 września 2018

Oferty pracy na Facebooku

Wypowiedzenie umowy pożyczki
Ekonomia
author
Halszka Gronek
05 czerwca 2018

Wypowiedzenie umowy pożyczki

Minimalna emerytura 2020 – ile wyniesie?
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
02 lutego 2020

Minimalna emerytura 2020 – ile wyniesie?

Porównaj