Rynek mieszkaniowy w Polsce jest rekordowej w formie

Rynek mieszkaniowy w Polsce jest rekordowej w formie

author
30 listopada 2019

Od miesięcy słyszymy prognozy, według których rynek mieszkaniowy w Polsce jest na skraju swych szczytowych możliwości. Eksperci różnych instytucji starszą czyhającym spadkiem popytu, brakiem ziem na budowę i rosnącymi restrykcjami kredytowymi banków. Tymczasem oficjalne dane zdają się przeczyć wszystkim tym donosom. Branża ma się dobrze, a nawet – wyśmienicie!

Związek Banków Polskich sygnalizuje, że w trzecim kwartale 2019 roku sprzedaż kredytów hipotecznych po raz kolejny przebiła oczekiwania ekspertów, dając niepodważalny dowód na rosnące potrzeby mieszkaniowe Polaków. W ujęciu kwartalnych zwiększeniu uległa nie tylko wartość akcji kredytowej, ale także ogólna liczba nowych kredytów mieszkaniowych. Analitycy rynkowi są zdania, że wszystko wskazuje na to, iż cały rok 2019 będzie rekordowy pod względem rozmiarów akcji kredytowej. 

Po trzech pierwszych kwartałach (75% okresu roku) wartość wszystkich udzielonych kredytów na zakup mieszkań i domów osiągnęła równowartość 87% sprzedaży ubiegłorocznej – wzrost zainteresowania tą gamą produktów kredytowych jest więc niezaprzeczalny. Tym, co w ocenie ekspertów Centrum AMRON sprzyja rozwojowi rynku nieruchomości w Polsce, jest aktualne otoczenie makroekonomiczne (wzrost płac przy jednocześnie niskich stopach procentowych i braku alternatywnych możliwości rentownego lokowania oszczędności). 

O kredyt hipoteczny wcale nie tak trudno

Głosy, jakoby kredyty hipoteczne były niemożliwe do przyznania ze względu na nieludzko restrykcyjne kryteria oceny wniosków, bez dwóch zdań należy uznać za mity dotyczące kredytów mieszkaniowych. Prawdą jest, że banki stopniowo zaostrzają politykę kredytową, między innymi poprzez wzrost marży bankowej. Niemniej jednak efekt takiego działania nie daje się sprowadzić do spadku liczby pozytywnych decyzji kredytowych. Skutkiem wprowadzania restrykcji jest widoczne polepszenie jakości portfela kredytów – lecz i to można uznać za pozytyw!

"

Mimo sygnalizowania przez banki zaostrzenia kryteriów udzielania kredytów hipotecznych […] poziom akcji kredytowej w III kwartale 2019 roku był najwyższy od 43 kwartałów i historii publikacji Raportów AMRON-SARFiN. Wyniki po trzech kwartałach […] pozwolą za kilka tygodni ogłosić rekordową akcję kredytową sektora hipotecznego w roku 2019. Osiągniemy poziom ok. 220 tys. kredytów na niespotykaną jeszcze w historii polskiego sektora bankowego kwotę 60 mld złotych

– komentuje dr Jacek Furga, Prezes Centrum Prawa Bankowego i Informacji, Przewodniczący Komitetu ds. Finansowania Nieruchomości Mieszkaniowych Związku Banków Polskich.

Warto pamiętać jednak, że każdy kij ma dwa końce. Przybierający na tempie wzrost akcji kredytowej budzi spory niepokój wśród analityków i komentatorów rynku nieruchomości. Lepsza koniunktura i sytuacji finansowa polaków sprzyja sięganiu po coraz wyższe kredyty. To z kolei wpływa na coraz powszechniejsze stale rosnących cen mieszkań. W październiku bieżącego roku średnia kwota wnioskowanego kredytu hipotecznego wynosiła aż 282,9 tys. złotych, co oznacza wzrost na poziomie prawie 10% rok do roku.

Rynek mieszkaniowy ma się dobrze

Nie tylko kredytowy sektor rynku nieruchomości ma się w Polsce bardzo dobrze. Pozostałe jego obszary wskazują równie optymistyczne wyniki. W 2019 roku mieliśmy jeszcze więcej mieszkań oddanych do użytkowania, a także więcej rozpoczętych budów i tylko nieznacznie mniej nowych pozwoleń. Ceny transakcyjne na głównych rynkach ponownie wzrosły (podobnie jak ceny najmu komercyjnego), co jest najlepszym dowodem na trwającą obecnie hossę mieszkaniową.

Eksperci tłumaczą, że ceny rynkowe nieruchomości rosną już nie tylko z powodu drożejących materiałów budowlanych, wygórowanych cen gruntów czy rosnących kosztów pracy w sektorze budowlanym. Nowym czynnikiem jest malejąca realna oferta podażowa na rynku pierwotnym oraz krążąca po rynku opinia (być może świadomie kreowana przez sektor deweloperski), że przyszła oferta będzie skromniejsza. Ludzie nie chcą skazać się na mniejszy wybór, więc pchani na poły prognozami, a na poły manipulacją marketingowców decydują się na zakup już teraz.

Na te wszystkie czynniki nałożyć należy jeszcze echo systematycznie powtarzanej deklaracji Prezesa NBP, że dopóki będzie on sprawował swój urząd, dopóty oprocentowanie złotówki -najniższe w historii i niezmiennie od marca 2015 roku – nie ulegnie podwyższeniu, niezależnie od realnej wartości pieniądza i jego siły nabywczej. 


Źródła:
https://zbp.pl/aktualnosci/wydarzenia/Rynek-kredytow-mieszkaniowych-nie-zwalnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Pożyczka 1500 zł na dowód
Wpisy
author
21 października 2015

Pożyczka 1500 zł na dowód

ING Bank Śląski oferuje gwarancje BGK
Bez kategorii
author
11 kwietnia 2020

ING Bank Śląski oferuje gwarancje BGK

Dzwonek na obiad – dofinansowanie obiadów w szkole
Świadczenia socjalne
author
08 października 2018

Dzwonek na obiad – dofinansowanie obiadów w szkole

Alior Bank w Głuchołazach
Oddziały
author
16 czerwca 2019

Alior Bank w Głuchołazach

Bank Pekao w Kętrzynie
Oddziały
author
17 lipca 2019

Bank Pekao w Kętrzynie

Kredyt samochodowy Trzebnica
Kredyty miasta
author
22 grudnia 2017

Kredyt samochodowy Trzebnica