Rząd ogłosił nowego Ministra Finansów

Rząd ogłosił nowego Ministra Finansów

author
Alicja Uzarowicz
13 listopada 2019

W zeszły piątek doszło do istotnych zmian w składzie Rady Ministrów. Jerzego Kwiecińskiego, który pełnił dotychczas funkcję Ministra Finansów, zastąpił Tadeusz Kościński. Rząd ogłosił nowego szefa resortu finansów poprzez wypowiedź Prezesa Rady Ministrów, czyli Mateusza Morawieckiego.

Już od zeszłego piątku (8 listopada) funkcję szefa resortu finansów pełni Tadeusz Kościński, który na stanowisku zastąpił Jerzego Kościńskiego.  Właśnie wtedy bowiem rząd ogłosił zmiany w składzie gabinetu. O nowym składzie Rady Ministrów poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Dotychczas Tadeusz Kościński pełnił szereg funkcji w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii. Do jego zadań należały między innymi działania wspierające rozwój polskich przedsiębiorstw za granicą, popularyzacja płatności bezgotówkowych, jak również rozwijanie cyfrowej gospodarki w naszym kraju.

Co więcej, jako przedstawiciel polskiego resortu przedsiębiorczości, Tadeusz Kościński miał za zadanie promować polską gospodarkę za granicą, jak i w kraju. W ramach swoich obowiązków polityk kształtował i dbał o realizację zasad handlu międzynarodowego UE z krajami spoza wspólnoty.

Rząd ogłosił nowego Ministra Finansów

Jedną z perełek w życiorysie Tadeusza Kościńskiego jest na przykład rozległa reforma Specjalnych Stref Ekonomicznych. Dzięki działaniom podjętym z inicjatywy i pod kierownictwem polityka wiele regionów zlokalizowanych w całym kraju stało się bardzo zachęcającymi miejscami do podejmowania inwestycji.

Co więcej, Tadeusz Kościński zajął się opracowaniem ustawy, dzięki której umożliwiono prawnie wystawianie elektronicznych faktur w ramach zamówień publicznych. Udało się także poprawić działanie portalu gov.pl, który obecnie oferuje 300 różnych usług związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa i jego zakładaniem całkowicie online.

To właśnie z inicjatywy nowego Ministra Finansów udało się stworzyć portal Głos Przedsiębiorcy, który służy do zgłaszania postulatów, propozycji i sugestii zmian w prawie. Pomysły zgłaszają sami zainteresowani – przedsiębiorcy, dzięki czemu możliwe jest odpowiadanie na ich bezpośrednie potrzeby.

Kwalifikacje Tadeusza Kościńskiego

Nowemu Ministrowi Finansów nie brakuje zdecydowanie wiedzy i doświadczenia zarówno w zakresie innowacyjności, jak również w sferze bankowości. Szansę na wykazanie się swoimi umiejętnościami w rządzie polityk otrzymał jeszcze zanim rząd ogłosił, że obejmie on stanowisko nowego szefa resortu finansów.

Bezpośrednio przed piątkowym ogłoszeniem Tadeusz Kościński sprawował funkcję Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii, do której został powołany 16 stycznia 2018 roku. Natomiast jeszcze wcześniej, to jest od 27 listopada 2015 roku, polityk obejmował fotel wiceministra rozwoju.

Poza doświadczeniem w pracy dla rządu, Tadeusz Kwieciński ma dosyć długą historię w sektorze polskiej bankowości. Od 1997 roku polityk ten bowiem był dyrektorem w BZ WBK S.A. Zanim jednak do tego doszło pracował w dwóch bankach w Londynie, jak również w Banku Przemysłowo-Handlowym, Banku Śląskim, Banku Pomorskim oraz Banku Rozwoju S.A.

Zarówno fakt bycia zatrudnionym w dwóch londyńskich instytucjach tamtejszego rynku finansowego, jak i dyplom Goldsmith’s University of London świadczyć mogą o biegłej znajomości języka angielskiego, której polskim politykom często brakuje. Poza zajęciami zawodowymi Tadeusz Kościński jest jednym z fundatorów Fundacji Kresy Historii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

PKO Bank Hipoteczny świętuje 5 lat działalności
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
14 października 2019

PKO Bank Hipoteczny świętuje 5 lat działalności

Pożyczki bez zaświadczeń Świnoujście
Pożyczki miasta
author
Dominika Sobieraj
03 maja 2017

Pożyczki bez zaświadczeń Świnoujście

Wniosek rolników o obniżenie wieku emerytalnego
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
22 sierpnia 2019

Wniosek rolników o obniżenie wieku emerytalnego

W ile osób zaciągamy kredyt hipoteczny
Wpisy
author
Aneta Jankowska
21 listopada 2016

W ile osób zaciągamy kredyt hipoteczny

Pożyczki Piekary Śląskie
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
21 stycznia 2022

Pożyczki Piekary Śląskie

PKO BP w Chojnie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
11 października 2019

PKO BP w Chojnie

Porównaj