Najczęściej komentowane
Dwa razy więcej samochodów elektrycznych w Polsce
Świat z każdym rokiem jest bliżej odejścia od samochodów spalinowych na poczet tych elektrycznych. Chociaż zakup samochodów elektrycznych jest nadal bardzo drogi, to coraz więcej osób się na niego decyduje. Co ciekawe, w Polsce od stycznia do maja 2019 r. zarejestrowano już o 100 proc. więcej aut niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.
Licznik elektromobilności powstał w celu monitorowania ilości aut elektrycznych w Polsce z inicjatywy Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych (PSPA) oraz Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM). W okresie od stycznia do maja bieżącego roku odnotowano 100 proc. wzrost w liczbie rejestracji tych pojazdów.
5 889 – tyle elektrycznych samochodów porusza się po polskich drogach zgodnie z danymi na koniec maja 2019 r. Mają one do dyspozycji już 694 stacje ładowania. Wśród tych wszystkich pojazdów prawie 2 z 3 są autami w pełni elektrycznymi (z ang. BEV – batery electric vehicles). Reszta w ilości 2 166 to hybrydy typu plug-in.
Co ciekawe, nie zmienił się udział w rynku tychże dwóch rodzajów pojazdów napędzanych energią elektryczną. W dalszym ciągu wynosi on 63 proc. dla BEV i 37 proc. dla hybryd PHEV (z ang. plug-in hybrid electric vehicles). W Polsce można znaleźć również inne pojazdy elektryczne.
Fot. PSPA
Coraz więcej elektrycznych pojazdów w Polsce
Z końcem maja 2019 r. zarejestrowanych aut dostawczych i ciężarówek elektrycznych było w Polsce 314 sztuk. Co więcej, skuterów i motocykli z takim napędem odnotowano w tym okresie już 4 139. Nie wzrosła jednak od kwietnia liczba autobusów elektrycznych, dalej jest ich 198 sztuk.
Warto zwrócić uwagę na prawie trzykrotny wzrost liczby zarejestrowanych elektrycznych pojazdów ciężarowych i dostawczych. To sygnał, że coraz więcej firm transportowych, szczególnie tych operujących w miastach, częściej bierze pod uwagę fakt, że transport może być przyjazny mieszkańcom większych aglomeracji i środowisku, w którym żyją
– podkreślił Jakub Fabryś, Prezes PZPM.
Zdaniem Macieja Mazura, który pełni funkcję dyrektora zarządzającego w PSPA, wynik Polski nie jest imponujący na tle innych państw. Wskazał on na konieczność jak najszybszego utworzenia Funduszu Niskoemisyjnego Transportu, który mógłby przyspieszyć rozwój elektromobilności w Polsce.
Pierwszy spadek składki OC od 2015 r.
Fot. PSPA
Stacje ładowania aut elektrycznych
Nie jest zadziwiający fakt, iż wraz ze wzrostem liczby rejestracji aut napędzanych energią elektryczną następuje systematyczny rozwój infrastruktury ładowania tych pojazdów. Zgodnie z danymi wspomnianych instytucji, w Polsce na koniec maja odnotowano 694 stacje ładowania zawierające 1 259 punktów.
Najliczniejszą grupę tego rodzaju stacji odnaleźć można w Mieście Stołecznym Warszawa. W dalszej kolejności znajdują się Kraków, Wrocław, Poznań, Gdańsk, Katowice i Szczecin. Wyróżniamy również dwa rodzaje stacji. Są to w 35 proc. te z prądem stałym (DC) . 65 proc. ładowarek ma prąd przemienny (AC), których moc mieści się w 22 kW.
Źródła:
http://pspa.com.pl/maj-2019-dalszy-wzrost-rejestracji-pojazdow-elektrycznych-w-polsce
Dodaj komentarz