Samodzielna odprawa na warszawskich lotniskach

Samodzielna odprawa na warszawskich lotniskach

author
Alicja Uzarowicz
30 czerwca 2019

Od czwartku 27 czerwca pasażerowie udający się w podróż lotniczą z wylotem z Warszawy mają możliwość skorzystania z samodzielnej odprawy paszportowej na Lotniskach Chopina i w Modlinie. Zapewniają to bramki typu ABC, zainstalowane w tych portach lotniczych. Z usługi skorzystało już 5 tys. pasażerów.

Na dwóch warszawskich lotniskach – Chopina oraz w Modlinie pasażerowie posiadający biometryczny paszport albo nowy e-dowód osobisty mogą skorzystać z samodzielnej odprawy paszportowej. Jest to możliwe za pomocą uruchomionych w czwartek 27 czerwca bramek typu ABC.

Czym tego rodzaju bramki różnią się od innych urządzeń z tej kategorii? ABC, czyli Automated Border Control dokonuje kontroli biometrycznej pasażerów.  20 urządzeń znajduje się na lotnisku Chopina, z których 10 bramek przeznaczonych jest dla pasażerów kierujących się poza strefę Schengen.5 kolejnych bramek umieszczono w Modlinie.

W ciągu pierwszych 24 godzin od momentu uruchomienia bramek biometrycznych, skorzystało z nich ponad 5 tys. pasażerów. Wśród wszystkich podróżników 4,5 tys. osób dokonało samodzielnej odprawy paszportowej na lotnisku Chopina. Pozostałe pół tysiąca pasażerów przeszło taką odprawę w Modlinie.

Bramki biometryczne na lotniskach

Zgodnie z wypowiedzią Pani podporucznik Dagmary Bielec-Janas, która pełni funkcję rzecznika prasowego komendanta Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej: „Statystyki te powinny z dnia na dzień rosnąć”. Taki pogląd jest niewątpliwie oparty na fakcie, iż coraz więcej pasażerów posiada odpowiednie do takiej odprawy dokumenty.

Rozwiązanie tego rodzaju nie jest nowością w Europie, chociaż bezsprzecznie stanowi pionierską w polskim lotnictwie technologię. Podobne bramki biometryczne można odnaleźć na największych lotniskach Europy. Mowa tutaj o lotniskach w Niemczech, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii oraz Francji.

Ile kosztowało zainstalowanie tego rodzaju technologii na lotniskach warszawskich? Instalacja oraz uruchomienie bramek biometrycznych ABC kosztowała 6,7 mln zł. Czy było warto ponosić takie koszty? Korzyści płynące ze znacznego czasu skrócenia odprawy paszportowej do kilkunastu sekund zdecydowanie mówią same za siebie.

Fot. Lotnisko Chopina

 

Jak korzystać z bramek biometrycznych

Aby móc skorzystać z samodzielnej odprawy paszportowej, pasażer musi posiadać paszport biometryczny lub e-dowód. Kontrola w ramach tego rodzaju odprawy odbywa się całkowicie automatycznie. Aby rozpocząć odprawę, pasażer przykłada dokument do czytnika. Następnie trwa weryfikacja przez system.

Dane z dokumentów, na przykład zdjęcie pasażera, są weryfikowane przez odpowiednie algorytmy oraz kamerkę. Jednocześnie informacje sczytane z dokumentu system porównuje z danymi z bazy Straży Granicznej. Po pomyślnie zakończonej weryfikacji następuje otwarcie się bramki.

Wtedy wystarczy tylko przejść i udać się w podróż. Odprawa paszportowa przy pomocy bramek biometrycznych nie jest jednak dostępna dla pasażerów z całego świata. Są nią objęte osoby pełnoletnie pochodzące z krajów UE, Szwajcarii oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego, które posiadają stosowne dokumenty.


Źródła:
https://www.lotnisko-chopina.pl/pl/aktualnosci-i-wydarzenia/0/936/szczegoly.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Aasa – opinie
Bez kategorii
author
Aneta Jankowska
28 lutego 2019

Aasa – opinie

Polacy chcą podwyższenia minimalnego wynagrodzenia
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
22 września 2019

Polacy chcą podwyższenia minimalnego wynagrodzenia

Banki narzekają na wysokie podatki
Wpisy
author
Patryk Byczek
09 kwietnia 2018

Banki narzekają na wysokie podatki

Szybkie pożyczki Łańcut
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
14 stycznia 2021

Szybkie pożyczki Łańcut

ZUS oddział w Elblągu
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
21 sierpnia 2019

ZUS oddział w Elblągu

Porównaj