Najczęściej komentowane
Santander Bank Polska będzie TPP
Dyrektywa PSD2, poza zwiększaniem bezpieczeństwa płatności bezgotówkowych, ma na celu także zwiększenie ich funkcjonalności poprzez podmioty zwane TPP. W swoim najnowszym komunikacie Santander Bank Polska poinformował, iż Komisja Nadzoru Finansowego udzieliła Bankowi zezwolenia na czynności wchodzące w zakres działalności TPP.
14 września jest bardzo ważnym dniem dla banków i ich klientów. Zgodnie z badaniami, poziom ubankowienia w Polsce wynosi aż 89 proc. Oznacza to, że przeważająca większość społeczeństwa powyżej 15 roku życia w Polsce będzie musiała zapoznać się choć częściowo z pojęciami typu PSD2 czy TPP.
Pierwsze z tych pojęć jest skrótem z języka angielskiego odnoszącym się do dyrektywy unijnej, która częściowo wejdzie w życie właśnie za niecałe 2 miesiące. TPP zaś oznacza z angielskiego uprawnione podmioty trzecie, które posiadać będą wiele możliwości wraz ze zmianami unijnymi.
W swoim najnowszym komunikacie Santander Bank Polska poinformował, iż 19 lipca bieżącego roku Komisja Nadzoru Finansowego postanowiła udzielić pozwolenia bankowi na inicjowanie płatności oraz świadczenie usługi dostępu informacji do rachunku. W praktyce oznacza to, iż bank zostanie kolejnym rynkowym TPP.
PSD2 w Banku Pekao
Santander Bank Polska nowym TPP
Aby zapewnić jak najwyższy poziom bezpieczeństwa rynku finansowego, fakt bycia TPP został objęty koniecznością posiadania zezwolenia od KNF. O taki status starać się będzie wiele fintechów, czyli firm zajmujących się technologiami finansowymi.
Otwarcie się na świat zewnętrzny jest dla nas niebywałą okazją do nawiązania lub zacieśnienia współpracy z podmiotami z sektora Fintech. Jestem przekonany, że dzięki tej otwartości usprawnimy proces testowania innowacyjnych rozwiązań i w konsekwencji przyspieszymy proces dostarczania ich naszym klientom
– powiedział Dariusz Paczewski z Santander Bank Polska, cytowany w komunikacie.
Santander Bank Polska wydaje się doskonale wpisywać swoją działalność w założenia nowej dyrektywy unijnej, wkrótce wchodzącej w życie. Przykładem jest chociażby fakt, iż bank ten jako jeden z pierwszych wprowadził w życie środowisko produkcyjne API. Jest to narzędzie umożliwiające współpracę banków z TPP.
Dyrektywa PSD2 – co zmieni w bankowości?
API od Santander Bank Polska
Czym jest jednak to enigmatycznie brzmiące środowisko produkcyjne API? Jest to nic innego jak narzędzie, dzięki któremu podmioty typu TPP będą mogły uzyskiwać różne informacje. Zaliczać należy do nich te o kartach i rachunkach płatniczych, historii transakcji, czy ilości środków na koncie. Wymagana do tego jest zgoda klienta, która w każdej chwili może zostać przez niego cofnięta.
Celem wdrożenia takiego rozwiązania jest usprawnienie płatności w bezpieczny, nieustannie monitorowany przez banki sposób. Na ten moment Santander Bank Polska oczekuje na wpisanie stosownych zmian w swoim Statucie do Krajowego Rejestru Sądowego.
Zgoda na świadczenie usług jako TPP przybliża nas do zaoferowania naszym klientom otwartej bankowości, w ramach której dostarczymy im nowe narzędzia do codziennego bankowania oraz zarządzania finansami
– dodał Szymon Staśczak z Santander Bank Polska, cytowany w komunikacie.
Akademia PSD2 od BNP Paribas
Źródła:
https://media.santander.pl/pr/453188/zezwolenie-na-tpp-dla-santander-bank-polska
Dodaj komentarz