Sejm i Senat za obniżeniem podatku PIT

Sejm i Senat za obniżeniem podatku PIT

author
Alicja Uzarowicz
03 września 2019

Zgodnie z komunikatami, które pojawiły się na stronie internetowej Ministerstwa Finansów, zarówno Sejm, jak i Senat przyjęły ustawę obniżającą podatek dochodowy od osób fizycznych o jeden procent. PITem w wysokości 17 zamiast 18 proc. opodatkowane będą dochody osiągane od października bieżącego roku.

Po wprowadzeniu zerowego podatku PIT dla młodych przyszła pora na obniżenie podatku dla większości pozostałych Polaków. Sejm oraz Senat przyjęły projekt ustawy obniżającej PIT z 18 na 17 proc. 25 milionów Polaków dołoży do budżetu państwa mniej już za dochody osiągnięte w październiku bieżącego roku.

Zmiany bowiem dotyczą nie tylko pracowników zatrudnionych na umowę o pracę, ale również tych, którzy wykonują umowę zlecenie albo o dzieło. Niższy podatek dochodowy zapłacą również osoby prowadzące działalność gospodarczą, renciści oraz emeryci.

"

Zgodnie z projektem ustawy przyjętej przez Sejm, dzięki zmniejszeniu stawki PIT i dodatkowo co najmniej dwukrotnemu podwyższeniu kosztów uzyskania przychodów, nastąpi obniżenie kosztów pracy pracowników

– czytamy w komunikacie Ministerstwa Finansów.

Obniżka podatku PIT w 2020 roku

Projekt przyjęty przez Sejm i Senat

Zgodnie z informacjami zaprezentowanymi w komunikacie zmiany wynikające z przyjęcia przez Sejm i Senat projektu ustawy mają na celu obniżenie klina podatkowego. Jest to różnica pomiędzy osiąganym dochodem a ilością pieniędzy rzeczywiście trafiających na konto pracownika.

Obniżenie PITu od 1 października wiązać się będzie zatem z odpowiednim podniesieniem wynagrodzenia. Będzie to różnica wynikająca z płacenia odtąd 17 proc. kwoty brutto pensji zamiast dotychczasowych 18 proc. Odpowiednie zmiany odczują ponadto emeryci, renciści i osoby prowadzące działalność gospodarczą.

Poza wysokością stawki podatkowej zmianie ulegnie również wysokość kosztów uzyskania przychodów. W praktyce zatem PIT do zapłaty będzie jeszcze niższy niż dotychczas. Większe koszty uzyskania przychodu spowodują jednocześnie obniżenie kosztów pracy, które między innymi blokują obecnie nasz wzrost gospodarczy.

Ministerstwo Finansów ostrzega przez e-mailami do firm

Ile rocznie Polak „zarobi” na zmianach?

Jak wynika z wyliczeń dokonanych przez Ministerstwo Finansów w komunikacie, Polak zarabiający minimalne wynagrodzenie za pracę, czyli kwotę 2 250 zł odprowadzi w skali roku o 472 zł mniej podatku. Wraz z wyższym zarobkiem, rosła będzie również „zaoszczędzona” na podatku PIT kwota.

Ponieważ w przypadku średniego miesięcznego wynagrodzenia, którego prognoza na rok bieżący wynosi 4 765 zł, oszczędności rocznie wyniosą już 732 zł. Co ważne, zmiany wysokości podatku dotkną większości pracujących Polaków. Łącznie ma to być nawet 25 mln osób pracujących w różnych formach.

W komunikacie podkreślono bowiem, że nowe rozwiązanie odnosić się będzie do każdego przychodu rozliczanego według skali podatkowej. Rodzajami źródeł zarobków, których dotyczyć będzie niższa stawka podatku są: stosunek pracy, umowa o dzieło, umowa zlecenie, działalność gospodarcza (także spółki osobowe).

Na niższy podatek dochodowy od osób fizycznych będą mogli ponadto liczyć ci Polacy, którzy uzyskują przychód w formie emerytury i renty, jak również z najróżniejszych praw majątkowych.

Więcej o obniżonym podatku PIT:

Ministerstwo Finansów odnotowuje wyższe wpływy z CIT

Źródła:
https://www.gov.pl/web/finanse/senat-za-obnizeniem-pit-dla-podatnikow
https://www.gov.pl/web/finanse/sejm-przyjal-projekt-ustawy-obnizajacej-pit-dla-wszystkich-podatnikow

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

PKO BP w Ciechanowie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
26 sierpnia 2019

PKO BP w Ciechanowie

Pożyczka Ratalska.pl
Firmy pożyczkowe
autor wpisu
Tadeusz_Miziak
29 stycznia 2018

Pożyczka Ratalska.pl

Pożyczki bez BIK Myszków
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
09 czerwca 2022

Pożyczki bez BIK Myszków

Zdalne otwieranie konta w aplikacji Credit Agricole
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
08 lutego 2020

Zdalne otwieranie konta w aplikacji Credit Agricole

Multiwyszukiwarka NBP – jak z niej korzystać?
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
28 lipca 2019

Multiwyszukiwarka NBP – jak z niej korzystać?

Aplikacja mobilna Pekao dostępna w Huawei AppGallery
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
17 lipca 2020

Aplikacja mobilna Pekao dostępna w Huawei AppGallery

Porównaj