Kondycja sektora bankowego na koniec lipca

Kondycja sektora bankowego na koniec lipca

author
Alicja Uzarowicz
03 września 2019

Jak co miesiąc, Komisja Nadzoru Finansowego przygotowała raport odnoszący się do kondycji sektora bankowego w danym miesiącu. W tym przypadku zaprezentowane  dane dotyczą stanu na dzień 31 lipca 2019 roku. Jak poradziły sobie banki w lipcu na polskim rynku bankowym?

Zgodnie z najnowszym raportem, który pojawił się w ostatnim czasie na stronie internetowej Komisji Nadzoru Finansowego dokument przedstawia kondycję sektora bankowego na koniec lipca bieżącego roku. W tymże okresie w Polsce działalność prowadziły 32 oddziały instytucji kredytowych, 31 banków komercyjnych i 543 spółdzielcze.

O tym, w jakim stanie znajdował się na koniec lipca sektor bankowy mówią nie tyle uzyskane w wyniku analizy statystyki, co porównanie ich do danych sprzed roku oraz sprzed miesiąca. I chociaż na tle rocznym sektor bankowy poradził sobie lepiej niż na koniec lipca 2018, to w ujęciu miesięcznym odnotowano już spadek.

Mówiąc bardziej precyzyjne, od początku roku do końca lipca sektorowi bankowemu udało się zgromadzić wynik finansowy netto rzędu 9,1 mld zł, co stanowi o 2,1 proc., czyli 190 mln zł więcej niż na koniec lipca 2018 r. W ujęciu miesięcznym natomiast lipiec cechuje wynik 1,6 mld zł, czyli mniej o 99,7 mln zł niż w czerwcu bieżącego roku.

Banki spółdzielcze pod lupą KNF

Stan sektora bankowego na koniec lipca

Na takie ukształtowanie miesięcznego i rocznego wyniku finansowego podmiotów sektora bankowego niewątpliwie wpłynęła strata osiągnięta przez niektóre organizacje. Mowa tutaj dokładnie o łącznej stracie rzędu 517,1 mln zł, którą wykazało 14 różnych podmiotów rynku bankowego.

Wśród banków wykazujących stratę w badanym okresie znalazło się 5 banków komercyjnych, jak również 9 banków spółdzielczych. Te podmioty odpowiadały za około 5,5 procentowy udział w ogóle aktywów należących do sektora bankowego.

Jednocześnie pozostałe banki komercyjne i spółdzielcze w sektorze zgromadziły 9,4 mld zł zysku. Względem ogółu depozytów przechowywanych przez podmioty rynku banki posiadające stratę na koniec lipca stanowią 6,1 proc. całego sektora. Biorąc pod uwagę zaś należności, jakie banki te posiadają względem sektora niefinansowego, udział podmiotów ze stratą w ogóle branży to już 7,2 proc.

Porozumienie UKNF i KIR o innowacjach finansowych

Ile kredytu wzięli w lipcu Polacy?

Przy okazji badania stany sektora bankowego w Polsce nie może zabraknąć informacji o zmianach, jakie nastąpiły na samym rynku kredytowym dla tak zwanego sektora niefinansowego. Są to zatem podmioty inne niż banki, które w bankach właśnie zaciągają zobowiązania.

Zgodnie z danymi zaprezentowanymi w raporcie Komisji Nadzoru Finansowego, lipiec był miesiącem, w którym nastąpiło zwiększenie portfela brutto kredytów konsumpcyjnych o 2,18 mld zł. Oznacza to, że łączna suma udzielonego kredytu wzrosła o 1,21 proc. w porównaniu z końcem lipca 2018 r. i o 8,61 proc. w ciągu miesiąca.

Jeszcze bardziej w badanym okresie wzrosła wartość kredytów mieszkaniowych zaciąganych przez gospodarstwa domowe. W tym przypadku odnotowano wzrost o 4,38 mld zł, w tym 3,61 mld zł zobowiązań zaciągnięto w złotówkach.

Oznacza to zatem, że wśród wszystkich kredytów mieszkaniowych w Polsce w lipcu aż 70,74 proc. to kredyty zaciągnięte w rodzimej walucie. Stanowi to jednocześnie wzrost względem czerwca 2019 roku o 0,12 pkt proc. Zaprezentowane statystyki świadczą o raczej ustabilizowanej sytuacji sektora bankowego.

Innovation Hub pod lupą KPF i UKNF – ankieta krok po kroku

Źródła:
https://www.knf.gov.pl/knf/pl/komponenty/img/Dane_miesieczne_sektora_bankowego_lipiec_2019_prezentacja_66943.pdf

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

KasaWraca w Link4
Aktualności
author
Halszka Gronek
02 czerwca 2018

KasaWraca w Link4

10 najtańszych aut w użytkowaniu
Blog
author
Patryk Byczek
21 września 2018

10 najtańszych aut w użytkowaniu

Bank Pekao w Augustowie
Oddziały
author
Patryk Byczek
20 sierpnia 2019

Bank Pekao w Augustowie

Bank Pekao w Wiskitkach
Oddziały
author
Patryk Byczek
01 sierpnia 2019

Bank Pekao w Wiskitkach

Konkurs: 80 darmowych biletów na mecz Korona Kielce – Cracovia od PKO BP
Promocje bankowe
author
Patryk Byczek
22 października 2018

Konkurs: 80 darmowych biletów na mecz Korona Kielce – Cracovia od PKO BP

Ile komornik może zająć z rachunku bankowego w 2022?
Dla zadłużonych
author
Aleksandra Gościnna
26 maja 2022

Ile komornik może zająć z rachunku bankowego w 2022?

Porównaj