Najczęściej komentowane
Poprzedni rok najlepszym od 9 lat dla sektora MŚP
Interes sektora przedsiębiorstw mikro, małych i średnich, łącznie nazywanego sektorem MŚP, jest przez władze zarówno krajowe, jak i unijne szczególnie chroniony. Uzasadnieniem jest asymetria rynkowa występująca pomiędzy tym sektorem a dużymi przedsiębiorstwami. 2018 rok był dla niego najlepszy od 9 lat.
Jak wynika z najnowszych badań banku Pekao S.A. w roku 2018 nastąpił największy wzrost sektora MŚP w ciągu ostatnich 9 lat. Opublikowany przez bank raport po raz pierwszy w tym roku objął także średnie przedsiębiorstwa. Poza ogólnym wynikiem przedsiębiorstw tej kategorii raport skupił się na ekspansji zagranicznej firm MŚP.
Jednym ze wskaźników wykorzystywanych do badania sytuacji tego rodzaju firm jest ocena ostatnich 12 miesięcy. Jego wartość dla 2018 roku wyniosła 100,1 punktu i pierwszy raz w historii badania przekroczyła setkę. Oznacza to wzrost o 0,6 punktu w skali roku, co jest najlepszym odczytem odnotowanym w ciągu 9 lat badań.
Wyniki tegorocznego raportu bardzo nas cieszą, pokazują że droga, którą obraliśmy, czyniąc sektor MŚP jednym z priorytetów w naszej strategii rozwoju, jest drogą właściwą. W zależności od skali i potrzeb działalności dopasowujemy nasze produkty i usługi tak, aby być dla naszych klientów jak najlepszym partnerem w rozwoju biznesu
– powiedziała Magdalena Zmitrowicz, wiceprezes Banku Pekao S.A.
Średnie przedsiębiorstwa górą
Wskaźnik koniunktury zgłaszany przez przedsiębiorstwa dla całej gospodarki przyjął wartość 100,4 punktu dla roku 2018. Można zatem stwierdzić, że większa ilość polskich przedsiębiorców reprezentuje podejście do rynku optymistyczne. Najlepiej swoją sytuację rynkową oceniły firmy średnie, czyli te zatrudniające do 249 os.
Raport jest diagnozą sytuacji mniejszych polskich firm, wskazuje jakie są ich potrzeby i oczekiwania. I jak zmieniają się one na przestrzeni lat. Do ich potrzeb i aktualnej sytuacji dostosowujemy naszą ofertę, starając się wyznaczać rynkowe trendy
– wskazuje Marek Tomczuk, wiceprezes Banku Pekao S.A.
Najmniej pozytywnie oceniły swoją sytuację najmniejsze podmioty gospodarcze, czyli przedsiębiorstwa typu mikro. Charakteryzuje je, poza odpowiednimi kryteriami dochodowymi, liczba zatrudnionych pracowników mniejsza niż 10.
W której branży jest najlepiej a czego sektor MŚP się obawia
Branżą, którą charakteryzowała najlepsza ocena sytuacji podmiotów sektora MŚP jest budownictwo. Niestety osiągnięty wynik raczej nie powtórzy się w kolejnym badaniu. Wskaźnik prognoz jest niższy niż wskaźnik oceny ostatnich 12 miesięcy. Wynika z tego, że choć poprzedni rok udał się w budownictwie, firmy nie są pewne czy przyszłość będzie tak kolorowa.
Sytuacja gospodarcza Polski i świata także nie napawa optymizmem. Optymistyczne oceny koniunktury sektora MŚP były jak najbardziej powiązane z zeszłorocznym wzrostem PKB. Obecnie natomiast wzrost PKB zwolnił, co wiąże się ze spadkiem perspektyw ekonomicznych na rozwój. Może to zatem być ostatni tak wysoki wynik.
Niewątpliwie niepokojącą informacją jest fakt, iż spada liczba innowatorów, czyli szefów firm wprowadzających różne udoskonalenia w samych produktach jak i procesach wytwarzania. Ten pierwszy rodzaj innowacji zgłosił prawie co piąty badany przedsiębiorca, a tylko 13 proc. próby badawczej ulepszyło procesy produkcji.
Temat specjalny raportu Pekao S.A.
W tegorocznym raporcie Bank Pekao S.A. postanowił skupić się na rozwoju zagranicznym przedsiębiorstw z sektora MŚP. Jakie wnioski wysnuto z przeprowadzonej analizy zachowania firm tej kategorii w kontekście ekspansji zagranicznej?
Polskie firmy coraz chętniej wychodzą poza krajowy rynek, a eksport jest motorem wzrostu dla całej gospodarki. Ekspansja polskich firm na zagraniczne rynki przy jednoczesnym rozwoju technologicznym stawia przed bankami nowe wyzwania
– mówi Piotr Stolarczyk, dyrektor jednego z departamentów Banku Pekao S.A.
Źródła:
https://www.pekao.com.pl/raport-msp/
Dodaj komentarz