Senat prowadzi prace nad zwiększeniem emerytur rocznika ’53

Senat prowadzi prace nad zwiększeniem emerytur rocznika ’53

author
03 czerwca 2019

Kobiety urodzone w tak zwanym „pechowym roku” mają szansę na otrzymanie wyższej emerytury. Senat forsuje nową ustawę mającą na celu wyrównanie świadczeń emerytalnych wypłacanych na rzecz kobiet urodzonych w 1953 roku. Według aktualnych szacunków liczba potencjalnych beneficjentek wynosi aż 74,5 tysiąca. 

Senat Rzeczypospolitej Polski prowadzi prace nad wprowadzeniem po polskiego prawa zmian, które pozwoliłyby na podniesienie wysokości świadczeń emerytalnych wypłacanych na rzecz kobiet z „pechowego rocznika”. Mowa oczywiście o obecnych 66-latkach, czyli kobietach urodzonych w roku 1953. Wśród grona tychże emerytek znalazła się spora grupa pokrzywdzonych, których świadczenia emerytalne zostały w absurdalny sposób zaniżone. 

Kobiety urodzone w roku 1953 miały możliwość przejście na wcześniejszą emeryturę w wieku 55 lat pod warunkiem przepracowania conajmniej 30 lat. Część z nich postanowiła – mimo przejścia na wcześniejszą emeryturę – w dalszym ciagu opłacać składki emerytalne, po to, by otrzymać wyższe świadczenie. Niestety zmiany w prawie, jakie zostały wprowadzone w roku 2013, doprowadziły do tego, że kobiety zamiast wyższej emerytury otrzymały niższą. 

Zdaniem wielu komentatorów obniżenie świadczenia kobietom z „pechowego rocznika” jest cokolwiek absurdalne i godne potępienia. Eksperci z zakresu prawa powoływali się na zakaz retroaktywności prawa („prawo nie działa wstecz”). Co więcej, kwestię obniżenia świadczeń kobiet, które celowo odprowadzały składki po przejściu na wcześniejszą emeryturę, skomentował także Trybunał Konstytucyjny. Organ wydał oficjalne orzeczenie o niezgodności działań z Konstytucją.


Sprawdź, czy emeryt może zostać żyrantem kredytu: TUTAJ.

Obniżenie emerytur niezgodne z prawem

Liczne protesty, sprzeciwy i komentarze eksperckie doczekały się ostatecznego spuentowania: Trybunał Konstytucyjny wydał oficjalne orzeczenie o niezgodności praktyki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z ustawą zasadniczą Rzeczypospolitej Polskiej. Mowa o absurdalnym zaniżeniu emerytur wśród kobiet z rocznika ’53, które opłacały składki emerytalne po przejściu na wcześniejszą emeryturę. W uzasadnieniu orzeczenia Trybunału czytamy:

"

Zasada zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa wyklucza możliwość formułowania obietnic bez pokrycia bądź nagłego wycofywania się przez państwo ze złożonych obietnic lub ustalonych reguł postępowania. Stanowi to bowiem niedopuszczalne nadużywanie pozycji przez organy władzy względem obywateli.

Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego emerytki z rocznika 1953 dostały możliwość złożenia wniosku o ponowne przeliczenie świadczenia – bez niesprawiedliwego pomniejszania. Według wstępnych szacunków wyrównanie świadczeń może dotyczyć aż 74,5 tysiąca kobiet z „pechowego rocznika”. Mówi się o łącznej kwocie nadpłaty rzędu 245 milionów złotych, co oznacza, że pokrzywdzone świadczeniobiorczynie otrzymałyby emeryturę o 550 zł większą niż do tej pory. Z oficjalnych informacji wynika, że Senat RP pracuje nad uchwaleniem nowej ustawy.

Emerytury Polek najniższe w Europie

O tym, że stopa zastąpienia w przypadku Polski jest skandalicznie niska, wiadomo nie od dziś. Mało który kraj Europy może „pochwalić się” równie niskimi świadczeniami wypłacanymi na rzecz seniorów. Warto jednak zauważyć, iż problem niskich emerytur dotyczy przede wszystkim kobiet. Polski są znacznie bardziej pokrzywdzone od mężczyzn – i to nie tylko te urodzone w 1953 roku, lecz wszystkie, bez wyjątku. 

Wpływ na tę niesprawiedliwą zależności ma wiele różnych czynników. Jednym z nich jest fakt, iż kobiety mogą liczyć na wynagrodzenie za pracę niższe od tego, jakie otrzymują ich koledzy z pracy. A im mniejsza płaca, tym niższe składki odprowadzane do ZUS, a w konsekwencji – niższy kapitał służący do wyliczenia emerytury. 

Kolejnym czynnikiem mającym bezpośredni wpływ na niższą stopę zastąpienie w przypadku kobiet jest krótszy okres gromadzenia kapitału. Mówiąc prościej, kobiety otrzymują niższą emeryturę, bowiem z racji swojej siły fizycznej zmuszone są pracować krócej. W Polsce minimalny wiek emerytalny dla kobiet wynosi 60 lat, a mężczyzn – aż 65 lat. Oznacza to, iż mężczyźni mają średnio o 5 lat dłuższy czas na zgromadzenie kapitału emerytalnego. 

Co równie znaczące, to fakt, iż przeciętna kobieta żyje o wiele dłużej niż mężczyzna. I choć odchodzi na emeryturę szybciej, to nie będąc już aktywna zawodowo, spędza dłuższy czas na pobieraniu świadczenia emerytalnego z ZUS-u. A więc kapitał, jaki zgromadzi w ciągu lat pracy, musi zostać podzielony na więcej miesięcznych części. Zasada ta ma jednak zastosowanie tylko w przypadku II filaru systemu emerytalnego. 


Sprawdź najnowsze informacje o matczynych emeryturach: https://www.zadluzenia.com/matczyne-emerytury/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Inspektorat ZUS w Kraśniku
Oddziały
author
17 sierpnia 2019

Inspektorat ZUS w Kraśniku

Nest Bank z nową stroną internetową
Bez kategorii
author
12 kwietnia 2019

Nest Bank z nową stroną internetową

Egzekucja z wynagrodzenia
Porady
author
30 grudnia 2012

Egzekucja z wynagrodzenia

Idea Bank w Tarnowie
Oddziały
author
02 stycznia 2019

Idea Bank w Tarnowie

Biuro Terenowe ZUS w Miastku
Oddziały
author
21 sierpnia 2019

Biuro Terenowe ZUS w Miastku