Najczęściej komentowane
Shama.pl walczy przeciwko marnowaniu żywności
Pomimo faktu, iż nadal są miejsca na świecie, gdzie ludzie głodują, każdego dnia marnuje się około 1/3 wyprodukowanej żywności. Problem ten postanowiła, chociaż częściowo, rozwiązać platforma shama.pl. Za pośrednictwem jej witryny internetowej restauratorzy mogą wystawiać niesprzedaną żywność po niższej cenie. Z jednej strony nie trafi ona do śmieci, z drugiej klient ma ją taniej. Korzyści nie brakuje.
W tych szalonych czasach, pełnych nieścisłości i paradoksów bardzo potrzebne są mądre i przemyślane rozwiązania. Do takich niewątpliwie należy zaliczać pomysł twórców portalu shama.pl, którzy postanowili pomóc w uporaniu się z jednym z poważniejszych kontrastów współczesnego świata, czyli marnowaniu żywności.
Codziennie 1/3 jedzenia, które produkują restauracje, sklepy, czy nawet pojedynczy ludzie trafia na śmietnik. Marnowanie żywności jest ogromnym problemem tym bardziej, że wciąż są miejsca na świecie, w których całe społeczności głodują. Shama.pl daje restauracjom szansę na niemarnowanie żywności.
Ciężko jest przewidzieć, ile dokładnie osób zjawi się danego dnia w kawiarni czy restauracji. Inicjatywa „shamy” doskonale wpisuje się w pogląd zero waste (z ang. – brak odpadów/marnowania), gdyż pozwala właścicielom punktów gastronomicznych na zarobienie na „resztkach”.
Eksperci przewidują spadek cen surowców spożywczych.
Początki działania przeciwko marnowaniu żywności
Pomysł na tego rodzaju platformę powstał jeszcze w zeszłym roku jesienią. Jego realizacja zakończyła się w maju. Od tego momentu wszystkich restauratorów i właścicieli kawiarń twórcy portalu zachęcają do wystawiania swoich niesprzedanych dań. Jest to doskonały sposób na zmniejszenie ilości żywności, która trafia do kosza.
Z drugiej zaś strony jest to niezwykle korzystne rozwiązanie ze względów ekonomicznych. Bowiem zakupione do wytworzenia dań produkty nie zostaną wyrzucone, a sprzedane. Mimo faktu, iż najczęściej shama.pl ma ceny o 40 – 50 proc. niższe niż te z menu, w dalszym ciągu lepiej zarobić połowę kwoty niż jeszcze zapłacić za wywóz śmieci.
Przeglądając firmy finansowane przez prywatne fundusze, natknąłem się na szwedzki startup z ciekawym pomysłem. Zastanawiałem się, jak stworzyć miejsce łączące sprzedających z konsumentami. Platforma sprzedaży nadwyżek jedzenia wydawała się idealnym rozwiązaniem
– wyjaśnił Siergiej Kriukow, pomysłodawca portalu shama.pl.
Jak używać shama.pl
Na wstępie należy zaznaczyć, iż korzystanie z portalu mającego zapobiegać marnowaniu żywności podzielone jest na dwie sfery. Pierwsza z nich dotyczy restauratorów, których niektóre dania nie sprzedają się, a nieubłaganie zbliża się ich termin ważności. Wystarczy nawiązać współpracę z shama.pl i nie wyrzucać żywności.
Chociaż jest to mniejszy zarobek, bo najczęściej przewidywany jest rabat na takie „starsze” jedzenie, to sam pomysłodawca przyznaje, że chętnych oraz głodnych na tego rodzaju dania nie brakuje. Tutaj właśnie przychodzi czas na drugą stronę, czyli klientów. Obsługa portalu jest bardzo wygodna, a strona przejrzysta.
Możliwe jest zamówienie zarówno dania na miejscu, w lokalu oraz na wynos, czy na przykład z dowozem. Miłośnikom żywienia bezmięsnego bądź tych, którzy omijają niektóre produkty spożywcze spodoba się sekcja filtrów. Można wybierać pomiędzy daniami „zwykłymi” albo takimi pozbawionymi laktozy, pszenicy, czy wegańskich.
Popularność niemarnowania żywności rośnie
Pomysłodawca portalu shama.pl przyznaje, że jego platforma ma coraz więcej zwolenników. Aby skorzystać z rabatu, konieczne jest założenie konta, co może odstraszyć niektórych klientów. Jednak spersonalizowany licznik na każdym koncie informuje, ile jedzenia udało się już uratować przed śmietnikiem przez danego użytkownika.
Kriukow poinformował, że największe zainteresowanie inicjatywą wykazali młodzi ludzie i studenci. Przed wyrzuceniem udało się już uratować 360 tys. posiłków, czyli około 125 ton żywności. Jest to wspaniały wynik, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, iż portal ruszył dopiero w maju bieżącego roku.
Co ciekawe, aby restauracja mogła przyłączyć się do inicjatywy, wystarczy, że zaakceptuje regulamin. Nie ma konieczności spisywania żadnej umowy. Obecnie z shama.pl współpracuje już 25 restauracji i kawiarni w większych miastach Polski. Źródłem zarobku platformy jest pewna część kwoty, jaką za danie płaci klient.
Ile jedzenia wyrzucają Polacy?
W Polsce to nowość. Nie ma bezpośredniej konkurencji, dlatego ta działalność ma duży potencjał. Podobna firma ze Szwecji była w stanie dosyć szybko uzyskać ponad 13 mln euro finansowania, a teraz robi ekspansję do Anglii i Francji. Nie mówiąc o tym, że Szwecja to cztery razy mniejszy rynek niż Polska
– podsumował Kriukow.
Najczęściej Polacy wyrzucają owoce, wędliny oraz pieczywo. Federacja Polskich Banków Żywności przeanalizowała sytuację marnowania żywności w Polsce. Wynika z niej, że jedzenie wyrzuca prawie połowa Polaków.
Średnio na jedną osobę marnowanych jest 235 kg jedzenia każdego roku. Plasuje to Polskę na piątym miejscu w UE pod względem krajów, które marnują najwięcej żywności. Niewątpliwie pokazuje to, jak bardzo potrzebne są inicjatywy rodzaju shama.pl.
Źródła:
https://shama.pl/
Dodaj komentarz