Smartfon coraz ważniejszy dla Polaka

Smartfon coraz ważniejszy dla Polaka

author
Alicja Uzarowicz
30 sierpnia 2019

Z każdym rokiem rośnie liczba osób, które regularnie korzystają z nowoczesnych telefonów komórkowych. Smartfon, jak popularnie nazywa się ten wynalazek XXI wieku bardzo często Polacy traktują jak przedłużenie swojej ręki. Znaczenie tych urządzeń w życiu codziennym także systematycznie wzrasta. Do czego rodacy używają smartfonów?

Jeszcze kilka lat temu smartfon był synonimem luksusu. Telefon z dotykowym ekranem i dostępem do Internetu to już dziś codzienność, na co wpłynęły niesamowity wzrost popularności oraz systematyczne spadki cen tych urządzeń. Okazuje się, że nadal wzrasta znaczenie smartfonów w codziennym życiu Polaków.

Badanie na ten temat postanowiła przeprowadzić firma IAB Polska. W ten właśnie sposób powstał raport „Internet 2018/2019”, gdzie opisano najważniejsze wnioski z przeprowadzonej analizy. W jakim celu najczęściej Polacy sięgają po swój miniaturowy komputer z funkcją odbierania i wykonywania połączeń?

Smartfon służy rodakom najczęściej do dokonywania zakupów i załatwiania spraw urzędowych. Wymienione funkcje ustępują jednak bankowości mobilnej i przede wszystkim aktywności w mediach społecznościowych. Okazuje się ponadto, że Polacy częściej korzystają ze smartfonów i tabletów niż tradycyjnych komputerów.

Ile Polacy wydają na smartfona?

Smartfon czyli symbol rewolucji technologicznej

Wspomniane badanie IAB Polska wykazało, że w zeszłym roku pierwszy raz doszło do sytuacji, w której częściej Polak używał smartfona albo tabletu niż komputera. Ten trend potwierdza również badanie Megapanel PBI/Gemius, które analitycy przeprowadzili w czerwcu bieżącego roku.

W tym drugim badaniu wyraźnie wykazano, że wśród 28 mln polskich użytkowników Internetu więcej skorzysta z urządzeń mobilnych (tablet, smartfon, zegarek) niż komputera. Jest to bowiem 24,4 mln osób (w tym 23 mln wybierze smartfony) względem 22,2 mln internautów preferujących surfowanie po sieci używając komputera.

Co ciekawe, w Polsce jest już więcej telefonów komórkowych niż wszystkich obywateli – 50 mln użytkowanych urządzeń. Korzysta z nich aż 90 proc. społeczeństwa polskiego. Nie da się zatem zaprzeczyć, że właśnie postęp technologiczny definiuje obecne trendy gospodarcze, społeczne i kulturowe.

Postęp prac nad kasami fiskalnymi w smartfonach

„Smartfonizacja” społeczeństwa polskiego

"

Telefon pozwala nam załatwić mnóstwo spraw i zaoszczędzić czas, staje się więc coraz ważniejszy. To wpływa na zmiany zwyczajów i oczekiwań, co doskonale widzimy w naszej codziennej pracy. Pierwszą wersję naszej aplikacji dla rodziców i uczniów wprowadziliśmy pięć lat temu, od tamtej pory stale ją rozwijamy i dostosowujemy do ich wymagań

– powiedział Marcin Kempka, prezes firmy Librus.

Dziennik elektroniczny Librus Synergia to narzędzie, które nieustannie należy doskonalić. Rodzice bowiem, coraz bliżej zapoznani z technologią, wymagają jak najbardziej sprawnego i łatwego kontaktu z placówkami dydaktycznymi. Nikt nie będzie chciał korzystać z „zacofanego” i niezbyt intuicyjnego narzędzia.

Wśród celów spoglądania w ekran smartfona króluje wyszukiwanie haseł w Google oraz korzystanie z Facebooka. Konto w serwisie posiada już 14,4 mln internautów w Polsce, a aplikację mobilną pobrano w naszym kraju już 13,7 mln razy. Co zaś robimy na samym Facebooku i przez Google?

Odpowiedź na to pytanie znajduje się w międzynarodowym raporcie „Digital 2019: Poland”. Zaprezentowano w nim dane, jakoby 70 proc. polskich internautów korzystało z komunikatorów w aplikacjach mediów społecznościowych. Kolejne 80 proc. poświęca czas na oglądanie wideo, a połowa na bankowanie mobilne.

Młodzi mają coraz większe długi u firm telekomunikacyjnych

Źródła:
https://www.gemius.pl/wszystkie-artykuly-aktualnosci/wyniki-badania-gemiuspbi-za-czerwiec-2019.html
https://datareportal.com/reports/digital-2019-poland
https://iab.org.pl/badania-i-publikacje/raport-mobile-2018-2/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Bank Pekao w Kalwarii Zebrzydowskiej
Oddziały
author
Patryk Byczek
03 lipca 2019

Bank Pekao w Kalwarii Zebrzydowskiej

Profi Credit w Przemyślu
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
11 listopada 2018

Profi Credit w Przemyślu

Santander Consumer Bank Wolsztyn
Oddziały
autor wpisu
Dorota Cholewicka
25 czerwca 2021

Santander Consumer Bank Wolsztyn

Porównaj