Smartfony negatywnie wpływają na mózg dziecka

Smartfony negatywnie wpływają na mózg dziecka

autor wpisu
Natalia Narloch
25 grudnia 2018

Według najnowszego badania „60 minutes”, korzystanie ze smartfonów w sposób bezpośredni i szkodliwy wpływa na nasze zdrowie. Amerykańscy naukowcy udowodnili nieodwracalne skutki w rozwoju dziecka i poważne zmiany w strukturze mózgu.

Prawdziwy boom na smartfony

Trudno wyobrazić sobie obecnie życie bez smartfonu. Urządzenia te na stałe zagościły w naszej codzienności, oddziałowując na nasze zdrowie, samopoczucie, umysł i sposób w jaki komunikujemy się.

Jego podstawowa funkcja, jaką niegdyś było nawiązanie połączenia telefonicznego straciła na znaczeniu względem innych dodatkowych możliwości urządzenia, na czele z dostępem do Internetu i licznymi aplikacjami.

Jak wynika z raportu „60 minutes” smartfony osiągnęły największą popularność głównie wśród młodzieży dzięki wprowadzeniu na rynek iPhone ’a. Nieznane dotąd były skutki używania smartfonu a tym bardziej kontaktu z i wpływu na najmłodszych.

Do tej pory przeprowadzono wiele badań udowadniających negatywny wpływ Internetu na ludzką pamięć i możliwości zapamiętywania. Nie było zaś szczegółowych i długotrwałych badań analizujących wpływ smartfonów na zdrowie, zwłaszcza dzieci i nastolatków będących w okresie rozwoju.

Jedne z przeprowadzonych niegdyś badań przez profesor marketingu Rosellina Ferraro z University of Maryland pokazały, że używanie telefonu komórkowego wpływa na zachowanie dzieci, czyniąc je bardziej egoistyczne i osłabiając ich pod prospołecznym kątem.

Obserwacje wpływu smartfonu na zdrowie

W związku z boomem technologicznym i wzrostem zainteresowania smartfonami amerykańscy naukowcy z Narodowego Instytutu Zdrowia postanowili obserwować ponad 11 000 osób w wieku 9-10 lat przez blisko dekadę.

Celem badania jest wyszczególnienie zmian zachodzących w ich mózgu pod wpływem użytkowania smartfonów. Analizowany będzie także ich rozwój emocjonalnych i zdrowie psychiczne.

Eksperci już podają pierwsze wnioski i wyniki badań. Nastolatki spędzają niemal 4,5 godziny dziennie przed ekranem telefonu. Najczęściej przeglądają media społecznościowe i filmiki zamieszczone na YouTube.

Na zbadanej próbie 4500 dzieci w wieku 9-10 lat wykryto przedwczesne rozrzedzenie kory mózgowej -zewnętrznej warstwy mózgu, odpowiedzialnej za przetwarzanie odbieranych z zewnątrz informacji w przypadku dzieci spędzających przed monitorem ponad siedem godzin dziennie.

Oczywiście, jak podkreśla dyrektor Gaya Dowling z Narodowego Instytutu Zdrowia, nie należy przedwcześnie wyciągać wniosków.

Nie wiemy czy jest to spowodowane czasem, który badani spędzają przed ekranem. Nie wiemy czy to jest zła rzecz. Nie dowiemy się, dopóki nie poddamy dzieci kolejnym badaniom, które pokażą, czy są zmiany powiązane z różnicami zaobserwowanymi teraz w tym pojedynczym wycinku” – twierdzi Dowling.

Niemniej jednak, są też inne badania przeprowadzone przez Adolesent Brain Cognitive Development (ABCD) wykazujące, że dzieci spędzające ponad dwie godziny dziennie prze urządzeniem cyfrowym (monitor, ekran telefonu) osiągają znacząco gorsze wyniki w testach logicznych i językowych.

Szczegółowe dane i wyniki przeprowadzonych badań zostaną upublicznione na początku 2019 roku.

Więcej na temat kredytów online znajdziesz tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Nowe zasady gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
21 maja 2019

Nowe zasady gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy

Pożyczki bez BIK Września
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
18 czerwca 2022

Pożyczki bez BIK Września

PKO BP w Wieliszewie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
21 sierpnia 2019

PKO BP w Wieliszewie

Promocja: „1000 zł premii dla firm – III edycja” w Banku Pekao
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
06 października 2020

Promocja: „1000 zł premii dla firm – III edycja” w Banku Pekao

Cztery statuetki Innovation 2020 dla BNP Paribas
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
05 czerwca 2020

Cztery statuetki Innovation 2020 dla BNP Paribas

Ferratum Bank rozdaje Klientom 100 zł
Promocje bankowe
autor wpisu
Lukasz_Zubrzycki
28 lutego 2018

Ferratum Bank rozdaje Klientom 100 zł

Porównaj