Spadek cen pszenicy na giełdach

Spadek cen pszenicy na giełdach

author
02 września 2019

W swoim najnowszym komunikacie ING Bank Śląski poinformował o przygotowaniu przez swoich analityków nowego Raportu Agro. W dokumencie odnotowano zmiany na rynku zbóż, rzepaku, jak również drobiu, mleka, bydła czy trzody chlewnej. Z badań wynika, iż pszenica staje się coraz tańszym produktem na giełdach.

Przedmiotem analizy dającej w efekcie Raport Agro ING jest analiza poszczególnych produktów rolnych pod kątek eksportu, prognoz zbiorów, jak również ceny oraz tego, co na nią wpływa zarówno w Polsce jak i na całym świecie. O najnowszym Raporcie Agro ING Bank Śląski poinformował w swoim komunikacie.

Jednym z ciekawszych wniosków wynikających z badań jest fakt, iż ceny pszenicy na giełdach maleją. Coraz mniej kosztuje również kukurydza. W tym drugim przypadku od połowy lipca ceny spadały do poziomów o 10 euro niższych na giełdzie Matif/Euronext miesiąc do miesiąca.

Rynek rolniczy cechuje coraz więcej paradoksów. Pomimo niesprzyjających zmian klimatycznych i coraz częstszych susz, z szacunków Głównego Urzędu Statystycznego wynika, jakoby udało się zebrać nieco więcej rzepaku niż jeszcze przed rokiem. Większa ilość rzepaku wpłynęła na obniżenie jego ceny w skupach.

I chociaż krajowe zbiory nie przyjmują niskich wartości pomimo zbyt małej ilości opadów, to niestety nie można powiedzieć tego samego o ogólnej wielkości zbiorów w całej Unii Europejskiej. Pierwszy raz od 13 lat zebrano bowiem mniej niż 18 mln ton zbóż. Nie jest to jedyny segment rynku napawający negatywnymi odczuciami.

Rynek mleka w Polsce i UE

Okresem badawczym wykorzystanym do stworzenia raportu Agro ING jest okres od czerwca bieżącego roku. W przypadku analizy rynku mleka w Unii Europejskiej przewaga skupu nad analogicznymi okresami zeszłego roku jest wyłącznie minimalna. Jest to najpewniej wynikiem spadku ilości skupionego mleka we Francji i Niemczech.

Są to bowiem liderzy rynku mleka w Europie bowiem odpowiadają oni za największą część jego produkcji wśród pozostałych krajów członkowskich UE. Co więcej, na spadek skupu mleka wpłynąć mogło zapewne zmniejszenie pogłowia krów mlecznych, co zdarzyło się między innymi w Niemczech i Holandii.

Jakie są przyczyny spadku skupu mleka w Polsce? Niewątpliwie wpływ na  takie ukształtowanie rynku mleka miała fala upałów. Zdają się to potwierdzać dane Głównego Urzędu Statystycznego. W czerwcu bowiem skupiono o 1 proc. mleka mniej niż jeszcze rok temu, co wyrównało się dopiero około lipca (+1,7 proc. r.d.r.).

Raport Agro od ING

Dokument, który stanowi temat przewodni najnowszego komunikatu ING Banku Śląskiego jest comiesięcznie przeprowadzaną przez analityków banku analizą. Uwzględnia ona sytuację sektora rolniczego zarówno w Polsce, jak również na różnych rynkach międzynarodowych.

Stąd właśnie raport porusza między innymi tematykę Afrykańskiego Pomoru Świń oraz jak wielki wpływ ma ta choroba na zmniejszanie pogłowia trzody chlewnej w Chinach.

"

Publikacja przedstawia analizy dotyczące produkcji, kształtowania cen, wymiany handlowej, występujących ryzyk i innych informacji dotyczących poszczególnych surowców

– czytamy w komunikacie.


Źródła:
https://media.ingbank.pl/informacje-prasowe/926/pr/459572/pszenica-na-gieldach-tanieje-raport-agro-ing

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Promocja kredytu w mBanku
Wpisy
author
20 lutego 2017

Promocja kredytu w mBanku

Za ukradzione pieniądze kupili sztabki złota
Bez kategorii
author
14 sierpnia 2020

Za ukradzione pieniądze kupili sztabki złota

Oferta T-Mobile Usługi Bankowe
Wpisy
author
04 maja 2014

Oferta T-Mobile Usługi Bankowe

PKO BP w Krokowej
Oddziały
author
10 października 2019

PKO BP w Krokowej

Pożyczki bez BIK Kościan
Pożyczki miasta
author
17 grudnia 2021

Pożyczki bez BIK Kościan

EnveloBank kontakt infolinia
Banki
author
11 marca 2019

EnveloBank kontakt infolinia