Pierwszy spadek zebranej składki OC od 2015

Pierwszy spadek zebranej składki OC od 2015

author
Alicja Uzarowicz
20 czerwca 2019

Zarówno z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń jak i Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG) wynika, że odnotowano w ostatnim czasie pierwszy od roku 2015 spadek składki OC zebranej przez ubezpieczycieli. Mowa tutaj oczywiście o ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych.

Polisy OC dla posiadaczy pojazdów mechanicznych przestały już drożeć, a ich ceny właściwie zaczynają spadać. Przemawiają za tym dane Polskiej Izby Ubezpieczeń jak i UFG. Kwartalny spadek składki zebranej przez zakłady ubezpieczeń jest pierwszą zmianą tego rodzaju odnotowaną od roku 2015.

Mniejszą wartość składek tego rodzaju zebrały między innymi Warta oraz PZU. Ile udało się zebrać w pierwszym kwartale 2019 roku? Składka, na którą składają się wszystkie polisy komunikacyjne przyjęła w tym okresie wartość 3,7 mld zł. Jest to spadek rzędu 1,1 proc. w porównaniu z analogicznym okresem  roku 2018.

Spadek wartości zebranej składki poprzedził jednak spadek dynamiki wzrostu tejże składki. Może to oznaczać, że wkrótce składki OC dla właścicieli pojazdów mechanicznych będą stopniowo tanieć. Zauważono jednak jeszcze jeden ciekawy trend rynkowy.

Kierowcy i ich składki uciekają od największych

Co może się wydać ciekawe, rynek ubezpieczeń typu OC charakteryzuje dosyć duża rotacja klientów w ostatnim czasie. Wpływ ma na to niewątpliwie cena składki proponowana przez ubezpieczyciela, która w przypadku obowiązkowego ubezpieczenia jest jedynym kryterium rozróżniającym zakłady ubezpieczeń.

Drugim ważnym powodem zmiany ubezpieczycieli jest działanie ich sieci sprzedaży. Dane UFG dały podstawę do sformułowania wniosku, iż najwięcej składek OC tracą najwięksi uczestnicy tego rynku. Chociaż w przypadku Warty czy PZU spadki nie są aż tak znaczne, to niewątpliwie dużo straciła AXA.

Firma AXA jest czwartym największym udziałowcem rynku składek na ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Tylko trzeci na podium największych ubezpieczycieli przedstawiciel odnotował 10 proc. wzrost składki. Mowa tutaj o Ergo Hestii.

Jedna trzecia składki mniej

Są również mniejsze firmy, które bardziej odczuwają skutki odwrócenia się tendencji rynkowej względem łącznej wysokości składek na ubezpieczenie OC tego rodzaju. Najwięcej, bo aż 34 proc. składki rok do roku straciła firma zagraniczna, jaką jest Gefion. Najpewniej jest to wynikiem doniesień o nieterminowych likwidacjach szkód.

Mniejsze firmy zdają się odnotowywać lepsze wyniki. Ma się czym pochwalić na przykład Gothaer, dla którego ten wzrost liczony jest w 11 proc. względem roku poprzedniego. Niewiele gorzej poradziła sobie Compensa z wynikiem 9 proc. wyższym niż w pierwszym kwartale 2018 r.

Niewielkie wzrosty udało się również odnotować Allianzowi oraz Link4, choć ich przypisy składki nie wzrosły znacznie względem zeszłego roku. W jaki sposób to odwrócenie sytuacji na rynku polis OC wpłynie na ceny składki OC w tych firmach?

Powtórka z historii

Rynek ubezpieczeń przez wiele lat był polem bitwy toczącej się wojny cenowej, w której udział brały największe towarzystwa ubezpieczeniowe. Ze względu na straty gigantów rynku wynikające ze spadku dynamiki cen składki OC, prawdopodobnym jest, iż wojna ta wybuchnie ponownie.

Nie jest to najlepszą wiadomością dla firm ubezpieczeniowych, które nie zdążyły pozbierać się jeszcze po tej poprzedniej. Nie pomogły nawet wzrosty cen składki na ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Czy tylko ceny składki miały wpływ na odwrócenie się sytuacji tego segmentu rynku ubezpieczeń?

Zdaniem ekspertów wpływ na mniejsze dochody gigantów ma także pewna zmiana myślenia pracowników tego rynku. Specjaliści od ubezpieczeń zatrudniani w towarzystwach bowiem przechodzą na emerytury. Ciężko ich zastąpić młodymi, gdyż oni poszukują pracy bardziej dochodowej niż ta agencyjna.

Co więcej rynek pracy w agencjach ubezpieczeniowych jest rynkiem pracownika. Oznacza to, iż to pracodawcy muszą coraz bardziej starać się, aby młodych agentów ubezpieczeniowych jakoś do siebie zachęcić. Ciężko jest zatem sprzedawać więcej polis i zwiększać wartość składki bez pracowników, którzy by się tym zajęli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Michał
Michał
2019-06-20 18:20:27

Teraz znajdziesz tanie ubezpieczenie OC i AC w telefonie to proste i szybkie w aplikacji Kupdirect z Google Play skanujesz tylko kod z dowodu rejestracyjnego, bez wpisywania danych i w 5 sek masz porównanie składek a w 40 sek polisę na mailu

Podobne artykuły

Kasa Stefczyka Nowy Targ
Oddziały
author
Patryk Byczek
27 października 2020

Kasa Stefczyka Nowy Targ

Bank Pekao w Olecku
Oddziały
author
Patryk Byczek
17 lipca 2019

Bank Pekao w Olecku

Ile wynoszą odsetki ustawowe w 2019?
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
17 stycznia 2019

Ile wynoszą odsetki ustawowe w 2019?

T-Mobile Usługi Bankowe w Sosnowcu
Oddziały
author
Patryk Byczek
09 marca 2019

T-Mobile Usługi Bankowe w Sosnowcu

Kuki.pl – kolejna pożyczka
Bez kategorii
author
Aleksandra Gościnna
06 listopada 2019

Kuki.pl – kolejna pożyczka

Porównaj