Najczęściej komentowane
Sposoby polskiego rynku na walkę z cyberoszustwamiwyłudz
Rozwój technologii umożliwił stworzenie wielu innowacyjnych rozwiązań wspierających globalny biznes. Z drugiej jednak strony rozwinięte umiejętności informatyczne zaczęły wspomagać przestępców w tworzeniu nowych i zaawansowanych modeli cyberwyłudzeń. Jak polski rynek walczy z cyberzagrożeniami? Czy jesteśmy odpowiednio zabezpieczeni?
Prawdą jest, że firmy i instytucje rynku finansowego za jedno z największych wyzwań branży uznają skalę defraudacji środków finansowych oraz problem wyłudzeń kredytów i pożyczek. Takie zagrożenia wskazało dwóch na pięciu respondentów międzynarodowego badania zrealizowanego przez Instytut Forrester Consulting, którego wyniki przybliża Biuro Informacji Kredytowej w jednej ze swych najnowszych publikacji prasowych. Co więcej, tylko co siódmy przedsiębiorca określa poziom zabezpieczeń antyfraudowskich we własnej firmie jako dobry.
Nie da się ukryć, iż w obliczu rosnącej liczby cyberprzestępstw biznes powinien zwiększyć inwestycje w efektywny system zapobiegania wyłudzeniom. Pozytywnym wnioskiem jest fakt, że na blisko dziewięćset ankietowanych firm z Europy, Bliskiego Wschodu oraz Afryki (strefa EMEA) Polskie przedsiębiorstwa znalazły się w czołówce podmiotów najlepiej przygotowanych do walki z cyberoszustwami. Platforma Antyfraudowa BIK, czyli najnowsza technologia stosowana na naszym rodzimym rynku, zdołała uchronić sektor bankowy przed utratą już 147 mln złotych.
Biuro Informacji Kredytowej – najważniejsze informacje
Twórcą Platformy Antyfraudowej BIK jest Biuro Informacji Kredytowej. Instytucja ta została założona w 1997 roku przez Związek Banków Polskich i kilkanaście innych polskich banków komercyjnych. Naczelnym zadaniem BIK-u jest gromadzenie, przechowywanie i udostępnianie danych dotyczących historii kredytowej klientów instytucji finansowych. Więcej przydatnych informacji na temat BIK-u znaleźć można w naszym artykule pt. Fakty i mity na temat Biura Informacji Kredytowej.
Platforma Antyfraudowa BIK – co warto wiedzieć?
Platforma Antyfraudowa BIK to nic innego, jak ogólnopolski system antyfraudowy opracowany przez ekspertów z Biura Informacji Kredytowej. Platforma powstała przede wszystkim po to, by chronić interesy podmiotów finansowych oraz konsumentów. Kompeksowe narzędzie ma dawać szeroko rozumianą ochronę przed wyłudzeniami kredytowymi i lepsze zabezpieczenie środków powierzonych bankom w depozyt.
Wsparcie Platformy na rzecz konsumentów i organów rynku finansowego w Polsce realizowane jest poprzez działanie uzgodnionego zestawu reguł antyfraudowych i kierowanie wniosków z ostrzeżeniami do weryfikacji manualnej. System wykrywa, blokuje i ostrzega przed wszelkimi sytuacjami noszącymi znamiona potencjalnego wykroczeniu lub przestępstwa kredytowego. Celem takiego rozwiązania jest oczywiście zminimalizowanie przypadków oszutw i wyłudzeń o podłożu finansowym.
Pierwsze produkcyjne wdrożenia systemy antyfraudowego BIK odbyły się w drugiej połowie 2017 roku. W tej „próbnej” fazie rozwoju Platformy system monitorował jedynie obszar kredytów detalicznych. W kwietniu 2019 roku Biuro Informacji Kredytowej poinformowało, iż pod nadzór systemu trafił także segment klientów biznesowych. Niedługo później, odpowiadając na potrzeby sektora finansowego w zakresie ograniczania ryzyka wyłudzeń finansowych, BIK postanowił jeszcze bardziej poszerzyć działanie – tym razem stawiając na rynek firm faktoringowych.
Potrzeba zabezpieczeń jest kluczowa
Walka z cyberzagrożeniami i poszukiwanie skutecznych rozwiązań to realne wyzwania stojące przed współczesnym rynkiem finansowym. Niestety te z jednej strony korzystne zmiany cywilizacyjne – przyspieszenie rozwoju informatycznego czy dostęp do nowych technologii – zaczęły wspomagać przestępców w tworzeniu coraz bardziej zaawansowanych sposobów przeprowadzania przestępstw (w tym wyłudzeń finansowych). Skala nadużyć jest dziś ogromna, a najbardziej dotkliwym ich skutkiem jest utrata zaufania klientów sektora.
Z tego właśnie powodu dlatego coraz więcej firm – nie tylko z Polski, ale także całego świata – zaczęło dostrzegać konieczność inwestowania w nowoczesne technologie. Wszystko to po to, by skutecznie chronić interesy swoich klientów i przeciwdziałać wyłudzeniom finansowym. Co jednak znamienne, wciąż gros przedstawicieli biznesu zapobiega wyłudzeniom jedynie w sposób tradycyjny i proceduralny. Anachronizm ten skutkuje wieloma trudnościami, między innymi w nadążeniu za zmieniającymi się schematami wyłudzeń czy złożonością dzisiejszych cyberzagrożeń.
Jak wynika z badania zrealizowanego przez Instytut Forrester Consulting, dziś niemal 60% przedsiębiorców planuje w nadchodzących latach przeznaczyć pokaźne sumy na współpracę z dostawcami technologii i usług w zakresie budowy kompleksowych rozwiązań autentykacyjnych i prewencyjnych. Co więcej, ponad połowa firm z regionu EMEA w najbliższych trzech latach deklaruje podjęcie inwestycji w rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji. Polska ma dziś Platformę Antyfraudową BIK, jednak na kolejne rozwiązania z pewnością nie zabraknie miejsca.
Źródła:
https://media.bik.pl/informacje-prasowe/474846/nowe-technologie-sposobem-na-bezpieczenstwo-firm-i-ich-klientow
Dodaj komentarz