Spowolnienie gospodarcze nadejdzie w tym roku

Spowolnienie gospodarcze nadejdzie w tym roku

author
18 stycznia 2020

W swoim komunikacie Konfederacja Lewiatan postanowiła zaprezentować swoje prognozy gospodarcze na rozpoczęty 2020 rok. Jak z nich wynika, spowolnienie gospodarcze na pewno pojawi się w Polsce w tym roku. Co więcej, ma ono być bardzo dotkliwe dla zarówno przedsiębiorstw, jak i gospodarstw domowych.

Swój najnowszy komunikat Konfederacja Lewiatan poświęciła prognozom gospodarczym na 2020 rok. W ciągu najbliższych 12 miesięcy w gospodarce nastąpi spowolnienie gospodarcze, którego skutki będą dotkliwe zarówno dla gospodarstw domowych, jak i przedsiębiorców.

Niestety dalsze przewidywania nie są wcale optymistyczne. Albowiem zgodnie z prognozami Konfederacji Lewiatan w tym roku mają pojawić się problemy na rynku pracy. Pracodawcom będzie niestety coraz ciężej odnaleźć pracowników, gdyż kompetencje osób poszukujących zatrudnienia nie pokryją się z potrzebami stanowiska.

Co więcej, kolejny problem dla przedsiębiorców stanowić będą dosyć rozległe zmiany w prawie podatkowym. Poza czasem koniecznym na ich zgłębienie niestety wzrosną koszty oraz ryzyko prowadzenia działalności w Polsce. W dłuższej perspektywie uderzy to w gospodarkę jeszcze mocniej.

Spowolnienie gospodarcze tuż za rogiem?

Nie pocieszają niestety także szacunki wskaźników makroekonomicznych przygotowane przez analityków Konfederacji Lewiatan. Wzrost gospodarczy znajdzie się poniżej inflacji – odpowiednio będzie to 3,1 proc. wobec 3,5 proc. Co więcej, dynamika cechująca inwestycje wyniesie 2,8 proc. a konsumpcji prywatnej 3,2 proc.

Niestety wzrośnie, choć nieznacznie, problem z odnalezieniem pracy. Bez zatrudnienia dalej pozostawać będzie częściej niż co dwudziesty Polak. Wskaźnik stopy bezrobocia ma wynieść pomiędzy 5,6 a 5,7 proc. Czy istnieje jakieś wyjście z zaistniałej sytuacji, które uratuje kraj przed problemami gospodarczymi?

"

Niepewności i nieprzewidywalności, dużej liczby zmian w przepisach, także podatkowych obawiają się przedsiębiorcy w tym roku. Apelujemy o spowolnienie procesu stanowienia prawa i tworzenie regulacji w dialogu z firmami. Żadne nowe ustawy nie powinny być przyjmowane w postaci projektów poselskich

– powiedział Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan, cytowany w komunikacie.

Spowolnienie gospodarcze jednak nie łagodne

Jak dodała ekspertka ekonomiczna organizacji, dr Sonia Buchholtz, to, jak bardzo Polskę dotknie spowolnieni gospodarcze zależy w dużym stopniu od zachowania polityków. To właśnie oni mają bezpośredni wpływ na tworzenie kolejnych barier inwestycyjnych. Problem może wynikać ponadto z ogłupiania społeczeństwa.

Ciężko bowiem inaczej nazwać wpajanie społeczeństwu, że kolejne transfery gotówki pokroju znanych rządowych programów dopłat, nie odbiją się na konieczności wdrożenia wyższych podatków. Nie istnieje bowiem nic takiego jak pieniądze państwa, budżet tworzą wpłaty uiszczane na przykład w postaci podatków.

"

Bezsprzecznie, konsumpcja prywatna i inwestycje prywatne mają relatywnie większy wkład do dynamiki PKB niż np. handel zagraniczny. Trudno także wyobrazić sobie, by lukę po inwestycjach przedsiębiorstw można było zastąpić inwestycjami samorządów

– dodała dr Sonia Buchholtz z Konfederacji Lewiatan, cytowana w komunikacie.


Źródła:
http://konfederacjalewiatan.pl/dla_mediow/informacje_prasowe/w_22_roku_spowolnienie_gospodarcze_nie_bedzie_lagodne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

PKO BP w Kudowie-Zdroju
Oddziały
author
11 września 2019

PKO BP w Kudowie-Zdroju

Biuro paszportowe w Jastrzębiu-Zdroju
Biura paszportowe
author
13 lipca 2022

Biuro paszportowe w Jastrzębiu-Zdroju

PKO BP w Kobylance
Oddziały
author
20 października 2019

PKO BP w Kobylance

Jak otworzyć Paczkomat przez aplikację mobilną?
Bez kategorii
author
11 grudnia 2019

Jak otworzyć Paczkomat przez aplikację mobilną?

Zmiany w prawie budowlanym 2019
Bez kategorii
author
28 kwietnia 2019

Zmiany w prawie budowlanym 2019

Ranking kredytów gotówkowych – czerwiec 2016
Wpisy
author
01 czerwca 2016

Ranking kredytów gotówkowych – czerwiec 2016