Polacy spożywają coraz więcej mięsa i cukru

Polacy spożywają coraz więcej mięsa i cukru

author
Alicja Uzarowicz
25 sierpnia 2019

Jak wynika z najnowszego komunikatu ING Banku Śląskiego, ponownie wzrosło średnie spożycie mięsa i cukru wśród Polaków. Raport banku powstał w wyniku analizy danych udostępnionych przez Główny Urząd Statystyczny oraz Państwowy Instytut Badawczy– Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Polacy wykazują coraz więcej chęci względem zdrowego trybu życia. Gwarantuje on nie tylko zdrowy wygląd, ale również poprawia samopoczucie. Mimo tego faktu rośnie spożycie mięsa i cukru w Polsce. Prawdopodobne przyczyny takiego stanu rzeczy postanowił sprawdzić ING Bank Śląski.

Wyniki tejże analizy stanowią w efekcie treść najnowszego komunikatu, jaki ING opublikował na swojej stronie internetowej. Bazę statystyczną do wspomnianego badania stanowiły dane Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) oraz IERiGŻ-PIB. Ten drugi podmiot to Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – Polski Instytut Badawczy.

Zgodnie z komunikatem przeciętny Polak spożywał w zeszłym roku około 6,38 kg mięsa i 3,88 kg cukru. Daje to łącznie około 76,5 kg mięsa oraz 46,5 kg cukru spożywanego przez jednego rodaka każdego roku. Jakie są najprawdopodobniejsze przyczyny, dla których spożywamy coraz więcej nieszczególnie zdrowych produktów?

Elektryczne hulajnogi od ING – wykaz miast

Spożycie mięsa i cukru rośnie

Powodem, dla którego ING Bank Śląski podjął się dokonania analizy spożycia mięsa i cukru przez Polaków jest fakt, iż w dniu dzisiejszym (tj. 25 sierpnia) obchodzony jest Dzień Polskiej Żywności. Ten dzień poświęca się rokrocznie promocji rodzimych produktów oraz producentów żywności.

Co ciekawe, chociaż ogółem rośnie ilość spożytego mięsa i cukru przez Polaków, to w przeliczeniu na gospodarstwa domowe jedna osoba spożywa mniej tych produktów niż jeszcze 15 lat temu. Przyrządzanie jedzenia w domu spowodowało spadek zużycia cukru o 45 proc. od 2013 roku i wyniosło 0,94 kg miesięcznie w 2018 r.

Mniejszy, ale również spadek, odnotowano w przypadku spożycia mięsa w polskich gospodarstwach domowych. Średnio jeden członek gospodarstwa domowego spożywał w 2018 r. 5,2 kg każdego miesiąca, czyli o 7 proc. mniej niż jeszcze przed piętnastu laty.

Agile od ING Banku Śląskiego

Kupujemy mniej cukru i mięsa, bo nie gotujemy

"

[…] konsumpcja żywności w domu w przeciwieństwie do danych bilansowych nie obejmuje artykułów żywnościowych spożytych w zakładach gastronomicznych […]. Ze względu na odmienną metodologię, dane pochodzące z budżetów gospodarstw domowych nie są bezpośrednio porównywalne z danymi bilansowymi

– napisano w komunikacie ING Banku Śląskiego.

Niższy wynik konsumpcji cukru wśród polskich rodzin nie jest zatem związany ze zdrowszym gotowaniem w domu. Gotuje się współcześnie mniej na rzecz posiłków w restauracjach. Tam zaś nie zawsze dba się o jakość produktów wykorzystywanych do przyrządzenia dań.

Efektem jest wykorzystanie w dużej mierze wysoko przetworzonych składników, które składają się w znacznej części właśnie z cukru. Do większego zużycia cukru przy wytwarzaniu półproduktów niewątpliwie przyczynia się cena cukru. W 2018 r. wyniosła ona średnio 2,14 zł/kg, czyli o około 30 proc. mniej niż w 2017 roku – 3,04 zł/kg.

ING Bank Śląski z wyróżnieniami

Więcej cukru i mięsa kosztem warzyw i owoców

"

Polacy spożywają znacznie mnie warzyw. W 2018 r. średniomiesięczne spożycie wyniosło 7,92 kg, co oznacza spadek o ponad 37% w porównaniu z 2003 r. kiedy to ta wartość wynosiła 12,67 kg. W 2018 r. zanotowaliśmy również mniejsze średniomiesięczne spożycie mleka i jaj o około 30 proc. w porównaniu do danych z 2003 r.

– powiedział Artur Waraksa, analityk z IN Banku Śląskiego, cytowany w komunikacie.

 

Oznacza to, że niestety rodacy pomimo najszczerszym chęciom pozostawania w formie i dbania o zdrowie, coraz częściej rezygnują z gotowania na rzecz kupowania gotowych dań i stołowania się w restauracjach. I chociaż jest to znaczna oszczędność czasu i pieniędzy, to prawdą jest, że na zdrowiu nie warto oszczędzać pieniędzy ani czasu.

Ekologiczne akcesoria od ING Banku Śląskiego

Źródła:
https://media.ingbank.pl/informacje-prasowe/926/pr/458262/w-polsce-wzroslo-spozycie-cukru-i-miesa-powodem-sa-przetworzone-produk?fbclid=IwAR1_H7o3ZGWRr63WD35uzQzRPRPlkTuOL6FdVv6H3gusxs17FzLmM53YirQ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Skoda nie nadąża z produkcją
Wpisy
author
Patryk Byczek
29 stycznia 2018

Skoda nie nadąża z produkcją

Najlepszy bank dla firm – ranking Forbes
Wpisy
autor wpisu
Lukasz_Zubrzycki
28 września 2016

Najlepszy bank dla firm – ranking Forbes

Trzynastki dla emerytów będą co roku
Bez kategorii
author
Aleksandra Gościnna
27 grudnia 2019

Trzynastki dla emerytów będą co roku

Karta Praw Bezdomnych
Ekonomia
author
Dominika Sobieraj
16 maja 2018

Karta Praw Bezdomnych

Usługa Apple Pay dostępna w Bankach BPS
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
06 sierpnia 2020

Usługa Apple Pay dostępna w Bankach BPS

Ranking chwilówek – kwiecień 2020
Bez kategorii
author
Aneta Jankowska
01 kwietnia 2020

Ranking chwilówek – kwiecień 2020

Porównaj