Sprzedaż kredytów konsumpcyjnych marzec 2019

Sprzedaż kredytów konsumpcyjnych marzec 2019

author
Alicja Uzarowicz
06 maja 2019

Jednym z zadań instytucji Biura Informacji Kredytowej jest bieżące monitorowanie zmian na rynku kredytowym. Jest to doskonała informacja dla instytucji tego rynku pokazująca zainteresowanie konsumentów poszczególnymi produktami finansowymi. Jak kształtuje się sytuacja kredytów konsumpcyjnych?

W opublikowanym przez Biuro Informacji Kredytowej raporcie można odnaleźć informacje odnośnie zmian w popularności poszczególnych instrumentów kredytowych. Reprezentowane jest tam podejście wartościowe jak i liczbowe, a samo badanie dotyczy także kredytów konsumpcyjnych.

Czym są kredyty konsumpcyjne? Tym mianem określa się bankowe kredyty udzielane klientom na określone potrzeby. Wysokość tych kredytów zależy od zdolności kredytowej a ich zabezpieczeniem jest majątek samego kredytobiorcy. Nierzadko tego typu kredyty zabezpieczane są także poręczeniami.

Z raportu BIK wynika zatem, że w marcu tego roku sprzedano o 6,4 proc. mniej kredytów konsumpcyjnych w stosunku do roku poprzedniego. Były one jednak przyznawane na wyższe o około 5,7 proc. kwoty w porównaniu do marca 2018. Wydaje się to być jednak chwilowy spadek ilości udzielonych kredytów konsumpcyjnych.

Czy kredytów konsumpcyjnych będzie tylko mniej?

W porównaniu do marca 2018 r. faktycznie odnotowano spadek ilości udzielonych kredytów konsumpcyjnych w podejściu liczbowym o 6,4 proc. Zgodnie z danymi na początek roku 2019  była to różnica rzędu 2,2 proc. w porównaniu stycznia 2019 z tym samym miesiącem roku 2018.

Sytuacja zmienia się jednak i spadki nie utrzymają się prawdopodobnie przez długi czas. Jest to spowodowane dodatnią dynamiką jaką charakteryzuje się marzec 2019 r. względem miesiąca poprzedniego. Odnotowano bowiem wzrost liczby udzielonych kredytów konsumpcyjnych o 14,6 proc.

Mimo faktu, iż w bieżącym roku udzielono mniej kredytów konsumpcyjnych, zauważono wzrost średniej wartości tych kredytów. Oznacza to, że Polacy biorą mniej ale droższych kredytów. W efekcie zatem pożyczają więcej w stosunku do lat poprzednich.

Wartościowe ujęcie kwestii kredytów konsumpcyjnych

W jaki sposób dane procentowe przekładają się na wartości? W marcu 2019 r. udzielono blisko 593 tysiące kredytów na łączną kwotę 7,9 mld zł. Od początku roku 2019 natomiast odnotowano sprzedaż blisko 1,7 mln kredytów konsumpcyjnych za łączną kwotę około 21,5 mld zł.

Najpopularniejszymi wśród Polaków kredytami konsumpcyjnymi są kredyty średniokwotowe i wysokokwotowe. Wartość tych pierwszych mieści się w przedziale 7 – 20 tys. zł a te drugie przyjmują kwoty powyżej 20 tys. zł. Co ciekawe, pula obu tych rodzajów kredytów stanowi aż 86 proc. wszystkich udzielonych kredytów konsumpcyjnych.

"

Wynika to głównie z wydłużania okresu kredytowania, co przy stabilnym poziomie stóp procentowych i rosnących dochodach, powoduje wzrost średniej wartości udzielanych kredytów tego typu. Co ciekawe, wydłużaniu umownego okresu spłaty kredytów gotówkowych nie towarzyszy wydłużanie rzeczywistego okresu, w jakim kredyty te są w całości spłacane.

– wyjaśnia prof. Waldemar Rogowski z Biura Informacji Kredytowej.


Źródła:
https://media.bik.pl/publikacje/read/435462/newsletter-kredytowy-bik-marzec-2019-r-najnowsze-dane-o-sprzedazy-kred
https://prnews.pl/polacy-pozyczaja-coraz-wiecej-5-442719

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

PKO BP w Graczach
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
12 sierpnia 2019

PKO BP w Graczach

Większa pożyczka w hapipożyczki
Wpisy
autor wpisu
Lukasz_Zubrzycki
22 września 2016

Większa pożyczka w hapipożyczki

Nest Bank ostrzega przed oszustami
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
19 kwietnia 2021

Nest Bank ostrzega przed oszustami

Parabanki a rekomendacja T
Wpisy
autor wpisu
Maciej_Stanko
22 kwietnia 2013

Parabanki a rekomendacja T

Idea Bank z gigantyczną stratą w 2018 roku
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
08 maja 2019

Idea Bank z gigantyczną stratą w 2018 roku

Jak złożyć reklamację w HSBC Bank Polska ?
Wpisy
author
Aneta Jankowska
11 marca 2017

Jak złożyć reklamację w HSBC Bank Polska ?

Porównaj