Rekordowa sprzedaż mobilna biletów komunikacji miejskiej

Rekordowa sprzedaż mobilna biletów komunikacji miejskiej

author
Halszka Gronek
26 sierpnia 2019

Mobilna sprzedaż biletów komunikacji miejskiej jeszcze nigdy wcześniej nie była tak wysoka. W miesiącach kwiecień-czerwiec, a więc w drugim kwartale bieżącego roku, łączna suma ebiletów na środki transportu w największych miastach Polski przekroczyła próg 30 milionów złotych.

Mobilne systemy płatności cieszą się w ostatnich miesiącach rekordową popularnością. Fakt ten nie dotyczy jedynie liczby przelewów na telefon, jaką odnotowała Krajowa Izba Rozliczeniowa, czy rosnącego grona użytkowników bankowości mobilnej. Rosnąca popularność jest również domeną aplikacji mobilnych umożliwiających błyskawiczny zakup biletu komunikacyjnego ze środków zgromadzonych na koncie bankowym.

Tylko w drugim kwartale bieżącego roku sprzedaż biletów umożliwiających przejazd pojazdami komunikacji miejskiej sięgnęła poziomu blisko 30,5 miliona złotych (ujęcie wartościowe). W porównaniu z wynikami za analogiczny okres 2018 roku (18,5 mln zł) odnotować można wzrost sprzedaży na poziomie ok. 65%. Natomiast w pierwszym kwartale bieżącego roku operatorzy aplikacji mobilnych sprzedali bilety o łącznej wartości 26 milionów złotych. 

Serwis cashless.pl analizuje rynek sprzedaży ebiletów na przejazdy komunikacji miejskiej od początku 2017 roku. Zestawienie raportów udostępnionych przez władze największych miast Polski  odbywa się co kwartał. Powstały w ten sposób infogram umożliwia weryfikację popularności mobilnych aplikacji służących szybkiemu i bezgotówkowemu zakupowi biletów. Na polskim rynku biletowym nie ma mowy o spadku popularności ezakupów. Wręcz przeciwnie, w ostatnim kwartale dynamika wzrostu sprzedaży okazała się największa od początków trwania zestawienia. 


Sprawdź najlepsze pożyczki bez baz – ranking 2019.

Źródło: cashless.pl

 

Aplikacje mobilne podbijają rynek

Na dynamiczny wzrost zainteresowania zakupem ebiletów wpłynął przede wszystkim ogólny wzrost sprzedaży biletów na komunikację miejską. Metropolie rosną w siłę, zwiększając swą powierzchnię i dając dach nad głową kolejnym mieszkańcom, którzy zdecydowali się zakosztować miejskiego życia. Ponadto w dobie rosnącej świadomości w obszarze zanieczyszczenia środowiska wielu Polaków decyduje się zrezygnować z dojazdu samochodem i wybiera komunikację miejską. W ten sposób właśnie rośnie sprzedaż biletów.

Ogromny wpływ na wzrost liczby biletów sprzedanych za pośrednictwem aplikacji mobilnych miała także ogólna zmiana preferencji klientów. Dla obecnych pokoleń smartphone stanowi główne narzędzie płatnicze. Coraz widoczniej odchodzimy od gotówki i coraz chętniej decydujemy się dokonać transakcji przy użyciu telefonu komórkowego i dedykowanej aplikacji. Nic więc dziwnego, że w kilku polskich miastach bilety opłacać można za pomocą aż sześciu różnych aplikacji. Z nich wszystkich najbardziej popularne są jednak moBiLET, SkyCash i Jakdojade.

W II kwartale bieżącego roku najwięcej biletów sprzedanych zostało dzięki aplikacji moBiLET. Mowa o łącznej kwocie zakupu przekraczającej próg 10 milionów złotych. Zdobywcą drugiego miejsca pod względem sprzedaży jest „apka” SkyCash – w jej przypadku łączna wartość transakcji przekroczyła 9,1 miliona złotych. Trzecie miejsce na podium wśród najpopularniejszych aplikacji służących zakupowi biletu na komunikację miejską wywalczyło Jakdojade (ok. 7,6 mln zł). Aplikacja ta może pochwalić się najszybszym wzrostem sprzedaży (+40% względem I kw. 2019 r.).

Źródło: cashless.pl

 

Warszawa królową sprzedaży mobilnej

W zestawieniu danych serwisu cashlesss.pl dotyczących sprzedaży ebiletów na komunikację miejską pierwsze miejsce, z wynikiem bliskim 10,8 miliona złotych, zdobyła Warszawa. Nic w tym dziwnego, wszak w Warszawie odnaleźć można największą liczbę liceów, techników i uczelni wyższych – a tam, gdzie szkoły, tam i młodzi ludzie, którzy stanowią najliczniejszą grupę użytkowników mobilnych aplikacji typu moBiLET, SkyCash czy Jakdojade.

Inne polskie miasta pozostały daleko w tyle za Warszawą. Drugie miejsce pod względem wyników sprzedaży eBiletów zdobył Kraków (4,23 mln złotych), a trzecie Gdańsk (3,3 mln złotych). Tuż za podium stanęły kolejno miasta: Katowice, Poznań, Szczecin, Łódź i Wrocław. Dziesiątkę miast z największą sprzedażą ebiletów, czy też właściwie mobiletów, zamyka Lublin wraz z Białymstokiem. W tych dwóch miastach sprzedaż w II kwartale br. nie przekroczyła progu miliona złotych. 

Dane dotyczące wartości sprzedaży w poszczególnych ośrodkach są wiarygodne. Pochodzą one bezpośrednio od władz miast lub spółek zarządzających transportem publicznym na danym obszarze. Serwis cashless.pl odpowiedzialny za opracowanie zestawienia zaznacza, iż niektóre ośrodki (np. Katowice i Poznań) udostępniły jedynie ogólną wartość mobilnej sprzedaży – bez podziału na poszczególnych operatorów. Bardziej szczegółowe informacje musiały więc zostać ich przypadku doszacowane na potrzeby raportu.

Źródło: cashless.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Bank Spółdzielczy w Lubeni sesje przychodzące i wychodzące
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
29 września 2019

Bank Spółdzielczy w Lubeni sesje przychodzące i wychodzące

Twarze dłużników na bilbordach
Wpisy
author
Patryk Byczek
09 maja 2018

Twarze dłużników na bilbordach

Remont liceum w Piastowie z BGK
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
16 sierpnia 2019

Remont liceum w Piastowie z BGK

Kasa Stefczyka Kozienice
Oddziały
author
Patryk Byczek
29 października 2020

Kasa Stefczyka Kozienice

Do końca maja możliwa zmiana 1% z podatku
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
30 maja 2019

Do końca maja możliwa zmiana 1% z podatku

Kasa Stefczyka Międzyrzecz
Oddziały
author
Patryk Byczek
16 października 2020

Kasa Stefczyka Międzyrzecz

Porównaj