Stop Smog – rządowy program

Stop Smog – rządowy program

author
Dominika Sobieraj
16 października 2018
Właśnie ruszyła termomodernizacja pierwszego domu w Polsce, który skorzystał z dotacji w ramach programu Stop Smog. Rząd ma zamiar przeznaczyć na ten program około 100 mld złotych. Kto skorzysta z finansowania? 

Program zainaugurowano tam, gdzie stanęły pierwsze rusztowania, czyli w Rzozowie w gminie Skawina (małopolskie). Premier Mateusz Morawiecki spotkał się tam przy śniadaniu z pierwszymi beneficjentami – młodym małżeństwem mieszkającym w jednym domu z dwojgiem dzieci i niepełnosprawną babcią. 

Stop Smog – co to takiego?

Stop Smog to pilotażowy projekt polegający na dofinansowaniach termomodernizacji budynków i wymiany źródeł ciepła. Programem mają być objęte te obszary w Polsce, które znalazły się na liście WHO jako aglomeracje z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Europie. 

Kto może skorzystać z programu?

Program dofinansowania termomodernizacji budynków mieszkalnych jest kierowany głównie do tych, których nie stać na samodzielne przeprowadzenie wymiany pieców. Najpierw pieniądze trafią do osób mieszkających w miastach poniżej 100 000 mieszkańców.

Ile można otrzymać?

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w Rzozowie, że najubożsi beneficjenci mogą liczyć na 90% lub nawet na 100% dofinansowania do termomodernizacji. Budynek po ociepleniu może pozwolić zaoszczędzić na energii elektrycznej od 30 do nawet 50%. 

Rząd przeznaczy w całości na projekt około 100 mld złotych. W pierwszej fazie pilotażowej (2019-2020) na program Stop Smog zostanie przeznaczone 180 mln zł, a w głównej fazie (2021-2024) ponad 700 mln. Większość pieniędzy, które mają być wydane na termomodernizację, pochodzić będzie z opłaty recyklingowej (jest to obowiązkowa kwota, którą uiszczają sklepy, które wydają torebki foliowe). 

Polacy mają być zdrowsi

„Tego "smoga" czy "smoka" wzięliśmy bardzo mocno za rogi, jeśli można powiedzieć, że ma on rogi, i rozpoczęliśmy realne działania” – mówił w Rzozowie premier Mateusz Morawiecki. W swoich wypowiedziach kładł największy nacisk na to, że na wprowadzeniu programu mają skorzystać wszyscy Polacy, którzy na skutek rządowych termomodernizacji będą oddychać czystszym powietrzem. 

Realne działania rząd upatruje w:
– wymianie starych kotłów na nowoczesne piece (np.: gazowe), 
– zadbaniu o to, by w piecach palono ekogroszkiem lub węglem najwyższej jakości, 
– termomodernizacji, czyli dociepleniu i izolowaniu budynków. 

Polskie miasta są bardzo zanieczyszczone. W raporcie Światowej Organizacji Zdrowia, w którym wskazano 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie, znalazło się aż 36 polskich miast. Ogólnie pod względem stopnia zanieczyszczenia powietrza Polska zajmuje drugie miejsce w całej Europie (gorzej jest jedynie w Bułgarii, która przekracza normę w 83% miast). 

Wśród polskich miast największy poziom zanieczyszczenia mają:

  • Opoczno

  • Żywiec

  • Rybnik

  • Pszczyna

  • Kraków

  • Nowa Ruda

  • Nowy Sącz

  • Proszowice

  • Godów

  • Wodzisław Śląski.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Podobne artykuły

Bank Pekao z nagrodą specjalną Friendly Workplace 2020
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
25 grudnia 2020

Bank Pekao z nagrodą specjalną Friendly Workplace 2020

Pożyczki bez BIK Gdynia
Pożyczki miasta
author
Dominika Sobieraj
09 maja 2022

Pożyczki bez BIK Gdynia

Domy z drewna – rządowy program
Ekonomia
author
Dominika Sobieraj
12 maja 2018

Domy z drewna – rządowy program

Santander Bank Polska w Żorach
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
23 maja 2019

Santander Bank Polska w Żorach

Pożyczka pracownicza – kto może skorzystać?
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
19 grudnia 2020

Pożyczka pracownicza – kto może skorzystać?