To z pewnością będzie zła wiadomości dla setek tysięcy polskich studentów - ceny najmowanych mieszkań w niemal wszystkich ośrodkach akademickich drastycznie wzrosły. Najwięcej zapłacić muszą studenci uczący się w Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu.

Autor: Halszka Gronek
Dodano: 17.08.2018
Udostępnij:

Jak co roku, w na przełomie sierpnia i września, rynek mieszkaniowy polskich miast akademickich przeżywa znaczne ożywienie. Wszystko to za sprawą studentów, którzy od października zaczną pobierać naukę na miejscowych uczelniach wyższych. 
 

Proces poszukiwania i wyboru nowego miejsca do życia jest dla niemal wszystkich młodych ludzi sporym wyzwaniem. W tym roku jednak ten trudny czas przysporzy setkom tysięcy studentów dodatkowych zmartwień. 

Wszystko za sprawą znacznego wzrostu cen mieszkań, jakie wystawiane są przez właścicieli do najmu dla studentów. Przeciętny wzrost cen wynosi niemal 5,5% w porównaniu z zeszłorocznymi ofertami rynku mieszkaniowego. 

Stolica najdroższa
Jak co roku najdroższym miastem pod względem najmu mieszkań dla studentów jest Warszawa. Przeciętny koszt dwupokojowego lokum wynosi w tym mieście aż 2995 złotych, co oznacza wzrost stawek mieszkaniowych o średnio 3,3% w skali roku.
 

Niewiele mniej zapłacimy za wynajem dwupokojowego mieszkania w Gdańsku – tam przeciętna cena najmu to 2603 złote. 

Trzecie miejsce pod względem przeciętnych cen mieszkań w miastach akademickich zajął Wrocław. W tym mieście za dwupokojowy pokój zapłacimy 2105 złotych miesięcznie, lecz co istotne – jest to jedyny ośrodek akademicki, gdzie ceny najmu mieszkań spadły w porównaniu z zeszłym rokiem.
 

Jakie podwyżki?
Przeciętny wzrost cen najmu mieszkań w ośrodkach akademickich wynosi 5,5% w skali roku. Największą zmianę stawek na rynku mieszkaniowym zaobserwowano w Kielcach, gdzie mieszkania studenckie podrożały aż o 21,3% względem zeszłego roku. 
 

Nawet mimo tak drastycznego wzrostu cen w świętokrzyskim ośrodku akademickim przeciętny koszt najmu mieszkania dwupokojowego w tym mieście jest wciąż niemal trzykrotnie niższy niż w stolicy. 
 

Spore wzrosty cen wynajmowanych mieszkań zaobserwowano także w Bydgoszczy (+8,3%) czy w Poznaniu (+5,6%). Niemal wcale nie zmieniły się stawki w Lublinie (+1,4%), a jednym z miast akademickich nawet zmalały – mowa o Wrocławiu i spadku przeciętnych cen za najem studenckiego lokum o 4,4% w skali roku.
 

Co dalej?
Eksperci branży nieruchomościowej przewidują, iż tendencja wzrostowa w przypadku cen najmu mieszkań w ośrodkach akademickich będzie się utrzymywać aż do połowy października, czyli czasu, w którym większość studentów znajdzie swoje cztery kąty i na pewien czas się w nich zadomowi. 
 

Jak dowiadujemy się jednak od ekspertów portalu domiporta.pl, nie warto jednak liczyć na długofalowe utrzymanie się takiej tendencji i tak wysokich cen na rynku nieruchomościowym. Wszystko to z powodu wciąż spadającej liczby studentów w Polsce. 

Dodatkowo istotnym czynnikiem wpływającym na przyszłe obniżenie cen mieszkań ośrodkach akademickich jest przesycenie lokalnych rynków lokalami na wynajem i ich wzmożona sprzedaż w ostatnim czasie. 


 

Komentarze