Suplementy diety spożywa prawie 75 proc. Polaków

Suplementy diety spożywa prawie 75 proc. Polaków

author
Alicja Uzarowicz
11 marca 2020

W swoim najnowszym komunikacie Polski Instytut Ekonomiczny zainteresował się pewnym trendem, jaki występuje u konsumentów rynku farmaceutycznego. Z badań organizacji wynika, że suplementy przyjmuje prawie 75 proc. Polaków. Niestety nie każdy jest w stanie sprecyzować, w jaki sposób wpływają na ich organizm.

Jak czytamy w najnowszym komunikacie Polskiego Instytutu Ekonomicznego, suplementy diety to codzienność znacznej większości Polaków. Ciężko się temu dziwić, skoro większość reklam po włączeniu telewizora chwali kolejne tabletki na kości, cerę, trawienie, pamięć, skurcze, odporność i wiele innych przypadłości, o których widz nawet wcześniej nie wiedział, że ma.

Koncerny farmaceutyczne zdają się cieszyć z takiego układu rzeczy, gdyż Polacy lubią wierzyć, że jedna tabletka dziennie rozwiąże wszystkie ich problemy zdrowotne. W 2017 roku wartość tego przemysłu skoczyła do poziomu 4,4 mld złotych i od tego czasu nieustannie rośnie.

Warto jednak w tym miejscu wspomnieć, że choć prawie połowa z nas (48 proc.) regularnie posiłkuje się suplementami diety, to nasza wiedza na ich temat kuleje. Tylko 27 proc. pacjentów zażywających suplementy umie je poprawnie rozpoznać i wskazać, na co one dokładnie są.

Suplementy diety popularne u Polaków

Czym w ogóle są suplementy diety? Prawna rzeczywistość bardzo mocno odbiega od tego, co uważają na ich temat sami pacjenci. Niestety nie istnieje obecnie prawo, które pozwoliłoby na zapewnienie bezpieczeństwa Polaków oraz nieograniczanie ich wolności co do brania tych specyfików.

Sprawdź także: Ile zarabia aptekarz?

Można jednak podnosić świadomość, że suplementy diety, choć kupuje się je w aptece, bardzo różnią się od leków. Polacy jednak zdają się tego nie wiedzieć. Raport PIE: „Regulacja rynku suplementów diety. Czy Polska ma szansę zostać europejskim liderem?” omawia także i tę kwestię.

"

Jak wynika z raportu, 45 proc. Polaków jest przekonanych, że suplementy diety są testowane pod względem skuteczności, a aż 43 proc. wierzy, że podlegają one takim samym standardom nadzoru jak leki

– czytamy w komunikacie Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Fot. PIE

 

Czy suplementy diety są niebezpieczne?

Odpowiedź na to pytanie nie jest niestety znana, choć Adam Czerwiński, analityk PIE przekonuje, że niestety nie należą one do najzdrowszych. Albowiem nie ma wystarczających obostrzeń ani standardów, które specyfiki te muszą spełniać, w przeciwieństwie do leków. Nad tym rynkiem po prostu brakuje odpowiedniego nadzoru.

Jak zatem możnaby naprawić ten stan rzeczy? Adam Czerwiński zaproponował, aby rejestracja nowego suplementu w Głównym Inspektoracie Sanitarnym stała się płatna. Dzięki temu producenci suplementów poczują się nieco odepchnięci od wprowadzania kolejnych praktycznie takich samych specyfików na rynek i powstanie korzyść dla GIS, która usprawni jego pracę.

Kolejną kluczową kwestią jest zwiększanie bardzo słabej obecnie świadomości konsumentów, o niepewności efektów stosowania tych specyfików. Najlepiej zacząć od wspomnianych reklam. Adam Czerwiński proponuje zakaz informowania o rzekomych klinicznych korzyściach zażywania suplementów oraz polepszania kondycji zdrowotnej.

Sprawdź także: Ile zarabia magister farmacji?

Co więcej, analityk PIE postuluje o zaostrzenie kar dla tych podmiotów, które nadal chcą kreować iluzję, że lek i suplement diety to w istocie to samo. Kolejnym „lekiem” na zapatrzenie konsumentów miałyby być elektroniczne systemy opieki zdrowotnej. Ułatwienie kontaktu z lekarzem pomogłoby w poprawie relacji i zaufania do lekarzy.


Źródła:
http://pie.net.pl/blisko-%C2%BE-polakow-spozywa-suplementy-diety/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Biuro paszportowe w Wołominie
Biura paszportowe
author
Patryk Byczek
27 lipca 2022

Biuro paszportowe w Wołominie

Promocja: „200 zł na Nowy Rok” w Banku Millennium
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
09 stycznia 2019

Promocja: „200 zł na Nowy Rok” w Banku Millennium

Promocja: „Płać z Apple Pay” w Banku Pekao
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
04 października 2019

Promocja: „Płać z Apple Pay” w Banku Pekao

Luka pracownicza w transporcie – raport banku Santander
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
28 października 2019

Luka pracownicza w transporcie – raport banku Santander

Nowy prezes PKO Leasing
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
04 marca 2019

Nowy prezes PKO Leasing

Kredyt samochodowy Mława
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
28 listopada 2017

Kredyt samochodowy Mława

Porównaj