Susza po raz kolejny niszczy plony

Susza po raz kolejny niszczy plony

author
Alicja Uzarowicz
15 lipca 2019

Chociaż w dalszym ciągu istnieją grupy osób niewierzące w postępujące globalne ocieplenie, nie da się ukryć iż z roku na rok jest coraz cieplej. I chociaż może to dawać powody do szczęścia, to długotrwała susza niewątpliwie odciska swoje piętno na zbiorach produktów rolniczych. To z kolei prowadzi do wzrostu cen żywności.

Zgodnie z najnowszymi danymi Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach poprzednie dwa miesiące były okresem praktycznie pozbawionym opadów deszczu. Susza rolnicza, jak określa się to zjawisko, wyniszcza uprawy i powoduje znaczne straty w sektorze rolniczym.

Z raportu IUNG wynika ponadto, że każde województwo zmaga się z niedoborem wody. Najgorzej ma być w województwie lubuskim i wielkopolskim. Z niedostatkiem wody w glebach zmagają się również regiony Śląska, Podlasia, Mazowsza oraz Lubelszczyzny. Susza spowodowała poważne uszczerbki w uprawach.

W najgorszej sytuacji są uprawy rzepaku i rzepiku. Z powodu braku wody cierpią 1 333 gminy w całej Polsce, gdzie znajdują się uprawy tego rodzaju. Niezbyt dobrze mają się także uprawy zbóż jarych, tytoniu, chmielu, ziemniaków, buraków cukrowych, truskawek, warzyw gruntowych, roślin strączkowych oraz drzew owocowych.

susza

Polakom coraz bardziej przeszkadzają rosnące ceny żywności.

Działające komisje do oszacowania strat

Niezbyt korzystną sytuację rolników, którą powoduje susza, potwierdza Krajowa Rada Izb Rolniczych. Z tejże przyczyny instytucja apeluje w imieniu rolników o utworzenie dodatkowych komisji. Ich zadaniem ma być oszacowanie rosnących z każdym dniem strat. Ma to usprawnić następnie wypłatę odszkodowań rolnikom.

Nie oznacza to, iż komisje takie nie istnieją. KRIR zauważa jednak, iż jest ich za mało biorąc pod uwagę wielkość strat. Obecnie działa 51 komisji w regionie Podkarpacia. Kolejne 164 z nich powołano na Śląsku. W województwie lubuskim działa już 68 komisji, a w Łódzkiem 97 na 177 gmin w tym regionie.

Najwięcej komisji do oszacowania strat znajduje się obecnie w Wielkopolsce – 226. W województwie dolnośląskim powołano natomiast 60 komisji. Susza może, w zależności od części kraju, pochłonąć aż 30-40 proc. wszystkich zbiorów. Kluczowe jest zatem jak najszybsze działanie w tejże sprawie.

susza

Już niedługo droższe będzie także mięso.

Susza oznacza większe zapotrzebowanie na komisje

"

Wojewódzkie izby rolnicze apelowały do samorządów gminnych o jak najszybsze powoływanie komisji szacujących straty oraz powoływanie do komisji jak największej liczby osób, gdyż w takim wymiarze skutków suszy, jedna trzyosobowa komisja nie będzie w stanie oszacować wszystkich strat do czasu rozpoczęcia żniw

– poinformowała Krajowa Rada Izb Rolniczych w swoim komunikacie.

Kolejnym postulatem zgłoszonym przez Izbę, jest zabezpieczenie w budżecie odpowiedniej ilości środków, która miałaby pokryć straty, jakie wywoła tegoroczna susza. Jest to kolejny rok, kiedy susza rolnicza niszczy plony. Ma to wpływ na rosnące ceny żywności w sklepach.

"

Od początku wiosny głęboki niedobór wody, spotęgowany długotrwałą falą rekordowo wysokich temperatur powietrza przy bezchmurnym niebie, doprowadził do wystąpienia na większości obszaru kraju dotkliwej suszy rolniczej, porównywalnej z ubiegłoroczną

– dodano w komunikacie.

susza


Źródła:
http://www.krir.pl/2014-01-03-03-24-03/susza/6456-stan-suszy-w-polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Długi weekend w 2020 – jak zaplanować urlop?
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
12 lutego 2020

Długi weekend w 2020 – jak zaplanować urlop?

Pożyczki Tarnobrzeg
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
21 stycznia 2022

Pożyczki Tarnobrzeg

Kiedy nie powinniśmy zaciągać pożyczek?
Ekonomia
author
Dominika Sobieraj
13 lipca 2018

Kiedy nie powinniśmy zaciągać pożyczek?

Zmiany w Zarządzie Banku Pekao S.A.
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
06 sierpnia 2021

Zmiany w Zarządzie Banku Pekao S.A.

Ranking kredytów gotówkowych – październik 2020
Bez kategorii
author
Aneta Jankowska
30 września 2020

Ranking kredytów gotówkowych – październik 2020

Provident w Legnicy
Oddziały
autor wpisu
Marta-Bogacka-Nowak
12 sierpnia 2016

Provident w Legnicy

Porównaj