Świadczenia socjalne
Zasiłek dla bezrobotnych
Świadczenia socjalne

Zasiłek dla bezrobotnych

autor wpisu
Julia Wierciło
01 marca 2023

Państwo polskie ma obowiązek czuwania nad życiem i dobrem obywateli. Jednym ze sposobów wypełniania tej powinności jest wypłacanie zasiłku dla osób bezrobotnych. Sprawdziliśmy, kogo przysługuje to świadczenie, jaka jest jego wysokość i jak można je otrzymać.

Kategorie:

Zasiłek pielęgnacyjny

Państwo polskie ma obowiązek wspierania swych obywateli i zapewniania im należytego bezpieczeństwa. Jednym ze sposobów wypełniania tego obowiązku jest wypłacanie zasiłku pielęgnacyjnego, który pomóc ma w sprawowaniu opieki nad niepełnosprawnymi osobami. Sprawdziliśmy, kto może liczyć na przyznanie tego świadczenia i jaka jest jego aktualna wysokość.  

Świadczenie pielęgnacyjne – najważniejsze informacje

Świadczenie pielęgnacyjne to jedno z najważniejszych świadczeń pieniężnych, o jakie ubiegać się mogą potrzebujący Polacy. Sprawdziliśmy, kto może wnioskować o przyznanie świadczenia oraz jaka jest jego aktualna wysokość. Zapraszamy do lektury!

Zasiłek tacierzyński – na czym polega?

Narodziny dziecka i jego pierwsze tygodnie w rodzinie są wspaniałym czasem, którego żadne z rodziców nie chce stracić. Od 2010 roku szansę na pozostanie z maluchem w domu mają także ojcowie – wszystko za sprawą urlopu ojcowskiego i wypłacanego na ten czas zasiłku tacierzyńskiego. Sprawdziliśmy, kto może starać się o wypłatę świadczenia i ile wynosi jego wysokość. Zapraszamy do lektury!

Świadczenie rehabilitacyjne 2020

Czasem w życiu bywa tak, że stan naszego zdrowia się nie poprawia – mimo odpoczynku i odpowiednich kuracji podjętych w trakcie pobierania zasiłku chorobowego. W takich sytuacjach właśnie możemy wystąpić z wnioskiem o przyznanie nam świadczenia rehabilitacyjnego. Dziś wyjaśniamy, jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać prawo do świadczenia rehabilitacyjnego w 2020 roku.

Zasiłek opiekuńczy 2020

Nieraz życie stawia nas w sytuacji, gdy musimy zrezygnować z pracy zarobkowej, by podjąć się opieki nad członkiem rodziny. W takich chwilach państwo polskie nie pozostawi nas samych i będziemy mogli liczyć na przyznanie zasiłku opiekuńczego. W dzisiejszym artykule sprawdzamy wszystkie najważniejsze informacje dotyczące tego zasiłku i warunków jego wypłaty.

Zasiłek rehabilitacyjny 2020

Wielu z nas zastanawia się, czym tak naprawdę jest zasiłek rehabilitacyjny i dlaczego tak ciężko jest doszukać się o nim jakichkolwiek informacji. Wychodząc na przeciw czytelniczym wymaganiom, stworzyliśmy artykuł w całości poświęcony kwestii zasiłku rehabilitacyjnego.

Zasiłek chorobowy 2020 – najważniejsze informacje


Zdarza się, iż problemy zdrowotne, z jakimi się zmagamy, stają się na tyle uciążliwe, że niemożliwe jest wykonywanie przez nas pracy zarobkowej. Polskie przepisy przewidują pomoc w takich przypadkach – chory mają możliwość ubiegania się o zasiłek chorobowy. Jak go otrzymać? Gdzie złożyć wniosek? Sprawdzamy w dzisiejszym artykule.

Zasiłek wychowawczy – najważniejsze informacje

Państwo polskie oferuje wiele rodzajów wsparcia dla osób, które zdecydowały się na założenie rodziny. Jednym w elementów polityki prorodzinnej jest możliwość uzyskania zasiłku wychowawczego. Sprawdziliśmy, na jakich zasadach jest on przyznawany i kto może liczyć na jego przyznanie. Zapraszamy do lektury!

Renta chorobowa – najważniejsze informacje

Każdy z nas może niespodziewanie zachorować. Bywa jednak tak, że z powodu złego stanu zdrowia niektórzy tracą swą możliwość powrócenia do codziennych obowiązków pracowniczych. Na jaką pomoc ze strony państwa mogą oni liczyć w takiej sytuacji?

Renta inwalidzka – jak otrzymać?

W życiu zdarzają się różne, często kompletnie niespodziewane sytuacje. Bywa tak, że z powodu nieszczęśliwego wypadku lub znacznej utraty zdrowia stajemy się niepełnosprawni i tracimy możliwość powrotu do codziennych obowiązków pracowniczych. Na jaką pomoc ze strony państwa możemy liczyć w takiej sytuacji?

Zasiłek rodzinny

Gdy nasza rodzina się powiększa, niemal każdego dnia znajdujemy powody do radości. Uszczęśliwić może nas nie tylko nowo narodzone dziecko, lecz także dodatkowe wsparcie, które z racji narodzin malca oferuje nam państwo. Jednym z rodzajów tego wsparcia jest zasiłek rodzinny. W dzisiejszym artykule sprawdzimy, kto może liczyć na jego przyznanie i jaka jest aktualna wysokość świadczenia.

Renta rodzinna – kto może uzyskać?

Renta rodzinna jest jednym ze świadczeń społecznych, dzięki któremu tysiące rodzin w Polsce mogą zapewnić sobie odpowiednie warunki do życia. Sprawdź, komu przysługuje prawo do renty i jak ubiegać się o jej przyznanie.

500+ na pierwsze dziecko – jak otrzymać?

Dzięki pomocy programu Rodzina 500 Plus u dziesiątek tysięcy polskich rodzin polepszył się standard życia. Sprawdziliśmy, jak otrzymać rządowe wsparcie 500+ na pierwsze dziecko i jak obliczyć osiągany dochód.

Dzwonek na obiad – dofinansowanie obiadów w szkole

„Dzwonek na obiad” to nie kolejny rządowy program, a coroczna akcja Fundacji Być Bardziej. Dzieci z najuboższych rodzin mogą otrzymać dofinansowanie na posiłki w szkolnych stołówkach. Wnioski można składać jedynie do końca października.

Stypendium socjalne – kto może otrzymać?

Nie każdy z nas wie, iż studenci pobierający naukę w Polsce mogą liczyć na specjalne wsparcie finansowe ze strony państwa. Jednym z takich świadczeń jest stypendium socjalne. Komu przysługuje i jak je otrzymać?

Niania Plus – nowy rządowy program?

Program Niania Plus, czyli tak naprawdę Małopolska Niania 2.0, to lokalny projekt zakładający duże dofinansowania na zatrudnienie opiekunek dla dzieci do lat trzech. Rodzice i opiekunowie będą mogli otrzymać nawet 2100 zł. Sprawdzamy szczegóły programu. 

Premia za szybkie urodzenie drugiego dziecka – od kiedy?

Premia za szybkie urodzenie drugiego dziecka to pomysł, który wzbudza wiele emocji i kontrowersji. Według zapowiedzi wicepremier Beaty Szydło, projekt nowych przepisów ma być gotowy "po wakacjach", a nowe przepisy miałyby wejść w życiu już w 2019 roku. Jak ma wyglądać sama premia i kto może na nią liczyć?

Samotni rodzice nie otrzymają 500+ po wzroście minimalnego wynagrodzenia w 2019?

Kiedy ostatnio pisaliśmy o planowanym wzroście minimalnego wynagrodzenia, reakcje Czytelników były raczej pozytywne. Teraz okazuje się, że podwyższenie kwoty do 2220 zł brutto może skutkować odebraniem świadczenia 500+ samotnym rodzicom. Jak to możliwe?

Program 500+ z kryterium dochodowym?

Szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej po raz kolejny zabrała głos w sprawie rządowego programu wsparcia Rodzina 500 +. Na jakie zmiany powinniśmy być przygotowani?

Czy Program 300+ wlicza się do dochodu ?

Pieniądze wypłacane w ramach świadczenia 300+ to jednorazowa pomoc wszystkim, którzy posiadają dzieci w wieku szkolnym. Czy tym, którzy skorzystają ze świadczenia, będzie ono policzone jako dochód?

Wkrótce Program 1000+ ?

Rodzina 1000+ zamiast dotychczasowego programu Rodzina 500+? Takie głosy pojawiły się w ostatnich dniach w rządzie Prawa i Sprawiedliwości. Czy korekta programu jest możliwa? 

Porównaj