Światowy Dzień Obniżania Kosztów Energii

Światowy Dzień Obniżania Kosztów Energii

author
10 stycznia 2019

Szczególnie na zachodzie jest to popularne święto, które ma na celu pokazanie możliwości obniżenia kosztów prądu i gazu. Jest to dzień, w którym przypomina się o istotności kwestii ekologii, domowych sposobów oszczędzania energii, a także praw konsumentów do zmiany swoich dostawców.

W jaki sposób oszczędzają Polacy?

Święto to, nie bez powodu ustanowiono na 10 stycznia. Jest to czas intensywnej zimy, najniższych w roku temperatur, a w konsekwencji wysokich rachunków za prąd i gaz. Wiele osób w tym momencie zastanawia się nad alternatywnymi źródłami energii i skuteczniejszym ich wykorzystaniu.

Celem ustanowionego święta jest zwrócenie uwagi na codzienne nawyki i na to, że wysokość miesięcznych rachunków za energię i gaz można obniżać na wiele sposobów. Według raportu „Polacy o źródłach energii, polityce energetycznej i stanie środowiska” CBOS z 2016 roku, zdecydowana większość Polaków aktywnie oszczędza energię.

95% badanych wyłącza światło wychodząc z pomieszczenia, 87% Polaków używa energooszczędnych żarówek, 88% korzysta ze sprzętu RTV/AGD o niskim zużyciu energii elektrycznej.

Coraz niższe rachunki

Mimo prognoz dotyczących podwyżek cen energii i gazu, wiemy już że w najbliższym czasie wysokość rachunków utrzyma się raczej na dotychczasowym poziomie. Jako że okres grzewczy wciąż trwa, jest to dobra wiadomość. Co więcej, w Polsce ceny energii i gazu, mierzone są siłą nabywczą mieszkańców kraju.

Aby znacząco zmniejszyć wydatki na energię i generować oszczędności należy przede wszystkim odpowiednio wybrać dostawcę energii elektrycznej i paliwa gazowego w domu. Cały proces zamiany jest bezpłatny i przebiega podobnie do zmiany operatora komórkowego. W rezultacie, zwłaszcza przy dużym zużyciu oszczędności mogą sięgać od kilkudziesięciu do kilkuset złotych miesięcznie.

Warto zwrócić uwagę, że rynek gazu na Zachodzie – po jego pełnym uwolnieniu oraz prawidłowej promocji możliwości zmiany – znacząco się rozbudował. Przykładem jest Wielka Brytania, gdzie klienci w prosty i szybki sposób mogą wybrać nowego dostawcę, także przez internet” mówi Damian Lindner z Energetycznego Centrum SA.

Światowy Dzień Obniżania Energii na stałe wpisał się w kalendarz. Jest to doskonała okazja do przemyślenia swojego stylu życia, podejścia i sposobów na skuteczne wykorzystania energii i płacenie niższych rachunków.

Ciekawostki:

-Całkowite wyłączenie komputera (a nie jedynie wylogowanie lub włącznie w stan uśpienia) to oszczędność 10% energii zużywanej przez niego.

– Włączając tryb oszczędny w drukarce laserowej można zaoszczędzić nawet 80% energii.

– Zastąpienie tradycyjnych żarówek świetlówkami kompaktowymi lub halogenowymi to oszczędność energii nawet do 80%.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Podobne artykuły

Credit Agricole w Katowicach
Oddziały
author
16 lipca 2019

Credit Agricole w Katowicach

Profi Credit w Szczecinku
Wpisy
author
07 czerwca 2019

Profi Credit w Szczecinku

thumbnail
Bez kategorii
author
09 września 2021

Oszustwo na “Pocztę Głosową”

PKO BP w Rejowcu Fabrycznym
Oddziały
author
02 października 2019

PKO BP w Rejowcu Fabrycznym

Pożyczki krótkoterminowe
Pożyczki
author
27 marca 2022

Pożyczki krótkoterminowe