Mieszkanka Świebodzina straciła oszczędności życia

Mieszkanka Świebodzina straciła oszczędności życia

author
02 lutego 2020

Jak poinformowała Komenda Powiatowa Policji w Świebodzinie, starsza mieszkanka miasta w ostatnim czasie straciła wszystkie życiowe oszczędności. Wszystko z powodu rozmowy telefonicznej, w której osoba podająca się za znajomą ofiary wyłudziła od niej kwotę 30 tysięcy złotych. Kobieta niestety uwierzyła oszustce.

W ostatnim czasie doszło do kolejnego spektakularnego oszustwa telefonicznego. Znudzeni coraz mniej opłacalnymi metodami „na policjanta” czy „na wnuczka” złodzieje postanowili podszyć się pod znajomą starszej kobiety. Mieszkanka Świebodzina w efekcie przekazała przestępcom 30 tysięcy złotych w gotówce.

O zdarzeniu poinformował Marcin Ruciński z Komendy Powiatowej Policji w Świebodzinie. 80-letnia kobieta zgłosiła się na policję po tym, jak przekazała przestępcom 30 tysięcy złotych w zeszły czwartek. I chociaż schemat działania jest bardzo wyraźnie rozgłaszany, a policja apeluje o ostrożność, w dalszym ciągu dochodzi do podobnych zdarzeń.

"

Przy okazji tej przykrej informacji, po raz kolejny ostrzegamy przed działaniem oszustów i przypominamy o zasadzie ograniczonego zaufania. Apelujemy też o przestrzeganie starszych osób przed podobnymi sytuacjami. Nigdy nie przekazujmy pieniędzy nieznajomym

– powiedział Marcin Ruciński z KPP w Świebodzinie.

Mieszkanka Świebodzina straciła oszczędności życia

Schemat postępowania złodziei zawsze w tego typu metodach wygląda tak samo. Nie inaczej było w tym przypadku, gdy po południu starsza mieszkanka Świebodzina odebrała telefon od kobiety. Ta podszyła się pod jej znajomą, która poinformowała kobietę, że obecnie przebywa w banku i bardzo pilnie potrzebuje pieniędzy.

Co więcej, kobieta podkreślała, że niestety nie może osobiście pojawić się po odbiór gotówki i w tym celu wyśle kuriera. W efekcie 80-letnia kobieta działając w dobrej wierze i chcąc pomóc swojej znajomej przekazała w ręce całkowicie obcej osoby kwotę 30 tysięcy złotych.

Niestety pomimo głośnych akcji społecznych, które apelują o ostrożność osób starszych, szczególnie gdy w grę wchodzą oszczędności gromadzone przez wiele miesięcy, a nawet lat, w dalszym ciągu znajdują się osoby starsze „wpadające w pułapkę” zastawioną przez oszustów.

Jak uniknąć metody „na znajomego”?

Mieszkanka Świebodzina niestety nie uniknęła bardzo negatywnych konsekwencji i za swoje dobre serce została dotkliwie pokarana. Właśnie z tego powodu należy jak najwięcej mówić o tego rodzaju oszustwach, szczególnie osobom starszym. Właśnie one są najbardziej podatne na wszelkiego rodzaju sugestie i argumenty.

Co jednak zrobić w sytuacji, gdy skontaktuje się z nami ktoś podający się za osobę, którą znamy albo z naszej rodziny? Wystarczy odłożyć słuchawkę i odmówić pomocy. W sytuacji, gdy podejrzewamy oszustwo należy ponadto skontaktować się z osobą, która rzekomo do nas dzwoniła, aby zapytać, czy wszystko w porządku.

Jeżeli okaże się, że telefon w istocie był próbą wyłudzenia pieniędzy, warto skontaktować się z policją i w miarę możliwości podać numer telefonu, z którego kontaktowali się oszuści. Organy ścigania będą w stanie podjąć odpowiedni kroki mające na celu ujęcie osób, które próbują żerować na ludzkiej dobroci i empatii.


Źródła:
http://swiebodzin.lubuska.policja.gov.pl/go9/serwis-informacyjny/aktualnosci/32335,Starsza-pani-myslala-ze-dzwoni-jej-znajoma-Oszustom-przekazala-30-tysiecy-zlotyc.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Kredyt samochodowy Chełm
Kredyty miasta
author
15 listopada 2017

Kredyt samochodowy Chełm

Alior Bank kontakt infolinia
Bez kategorii
author
02 marca 2019

Alior Bank kontakt infolinia

Kredyt hipoteczny Sopot
Kredyty miasta
author
22 lutego 2022

Kredyt hipoteczny Sopot

Co zrobić, jak znajdziemy cudzy dowód osobisty ?
Poradnik
author
12 lipca 2018

Co zrobić, jak znajdziemy cudzy dowód osobisty ?

Dane finansowe na ALEO.com
Bez kategorii
author
13 stycznia 2020

Dane finansowe na ALEO.com

Ile zarabia ceramik?
Bez kategorii
author
13 sierpnia 2019

Ile zarabia ceramik?