Święta, święta… nie po kredycie – Polacy spłacą go nawet za 4 lata

Święta, święta… nie po kredycie – Polacy spłacą go nawet za 4 lata

author
13 stycznia 2020

 

Jak czytamy w środowym komunikacie Biura Informacji Kredytowej, pomimo faktu, że święta już się zakończyły, to w postaci rat i pożyczek Polacy będą o nich pamiętać jeszcze bardzo długo. O ile z tymi pierwszymi uda się uporać za około 1,5 roku, to na spłatę kredytów gotówkowych upłyną prawie 4 lata.

Coraz więcej Polaków święta finansuje pożyczając pieniądze. Takie wspomaganie zewnętrznym finansowaniem ma najczęściej dwa wymiary – kredyt gotówkowy oraz zakupy na raty. I chociaż święta już całkowicie za nami, to na spłatę pożyczko- i kredytodawcy poczekają odpowiednio prawie 4 lata i 1,5 roku.

Dane te zostały zaprezentowane w najnowszym komunikacie Biura Informacji Kredytowej. Ile na minione święta pożyczyli Polacy? Jak podaje Biuro, było to ponad 4,45 mld złotych w kredytach gotówkowych oraz 1,41 mld zł kredytów ratalnych. Wydatki noworoczne i świąteczne stoją w opozycji do postanowień Polaków.

Jak podał bowiem BIK,  blisko połowa rodaków wraz z nadejściem nowego roku postanowiła złożyć finansowe postanowienie noworoczne.  Najpopularniejszym rodzajem obietnicy złożonej z okazji początku 2020 roku było oszczędzanie. Jak wyglądał przeciętny kredyt zaciągnięty w okresie 1-24 grudnia i jakie są szanse na jego spłatę?

Kredyty Polaków na święta i Nowy Rok

Jak czytamy w środowym komunikacie Biura Informacji Kredytowej, w ciągu czterech ostatnich okresów poprzedzających święta, to jest w latach 2016-2019, banki oraz SKOK-i udzieliły Polakom łącznie 2,4 mln kredytów konsumpcyjnych. Wśród nich prawie 1 milion stanowiły kredyty gotówkowe, a aż 1,4 mln kredyty ratalne.

Tego rodzaju zadłużenie trzeba w mądry sposób zaplanować i rozłożyć w czasie, żeby  nie upaść pod ciężarem rat obciążających dodatkowo i tak w kiepskim stanie domowy budżet po nowym roku. Zgodnie z danymi zamieszczonymi w komunikacie BIK, średnio Polacy zaciągają kredyty gotówkowe  na ponad 44 miesiące, a ratalne na „tylko” średnio 17 miesięcy.

"

Z obserwacji trzech ostatnich lat wynika stabilna, porównywalna skala zaciąganych zobowiązań w omawianym okresie. Jak podaje BIK, w okresie 1-24 grudnia 2019 r. średnia kwota udzielonego kredytu gotówkowego  wyniosła 17 180 zł, a ratalnego 4 072 zł

– czytamy w komunikacie Biura Informacji Kredytowej.

Fot. BIK

 

Postanowienia noworoczne

"

Na 2020 rok 62% Polaków złożyło noworoczne postanowienia finansowe. Z badania opinii, zrealizowanego w grudniu 2019 r. na zlecenie BIK wynika, że istotne zmiany dotyczące swoich finansów chce wdrożyć aż 67% kobiet, podczas gdy taki zamiar zadeklarowała niewiele ponad połowa mężczyzn (56%)

– czytamy dalej w komunikacie.

Jak się okazuje, najczęstszym zamiarem jest oszczędzanie. Aż 67 proc. respondentów chciałoby zacząć odkładać wraz z rozpoczętym już nowym rokiem. Te osoby będą gromadzić środki na konkretny cel. Nieco mniej, bo 44 proc. ankietowanych zamierza odłożyć pieniądze „na czarną godzinę”, czyli zapewnić sobie tak zwaną „poduszkę finansową”.

Co  ciekawe, chociaż rodacy ambitnie podchodzą do oszczędzania w tym roku, spłata starych długów i kredytów znalazła się na dopiero czwartym miejscu wśród postanowień finansowych składanych z okazji nowego roku. Taki plan wyraziło tylko 22 proc. Najmniej z nas, bo tylko 7 proc. nowy rok wykorzysta, by pogłębić wiedzę o finansach.

Ciekawą sugestią, jaka Biuro Informacji Kredytowej zakończyło swój środowy komunikat, jest propozycja oszczędzania właśnie na święta. Jeżeli chcemy wręczyć bliskim niezwykłe (i często drogie) prezenty i zorganizować piękne święta, warto odkładać na ten cel dużo wcześniej. Wyłączy to niewątpliwie konieczność wzięcia kredytu i spłacania go przez następne kilkanaście czy kilkadziesiąt miesięcy.


Źródła:
https://media.bik.pl/informacje-prasowe/478884/prawie-4-lata-na-splate-swiatecznych-kredytow

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Gdzie emeryci mogą dorabiać do emerytury?
Bez kategorii
author
10 lutego 2020

Gdzie emeryci mogą dorabiać do emerytury?

Inspektorat ZUS w Augustowie
Oddziały
author
01 sierpnia 2019

Inspektorat ZUS w Augustowie

Eksmisja – najważniejsze informacje
Dla zadłużonych
author
21 września 2018

Eksmisja – najważniejsze informacje

Moto pożyczka – pożyczka bez BIK
Wpisy
author
10 lutego 2014

Moto pożyczka – pożyczka bez BIK

Podatek od deszczu – zaostrzenie kryteriów
Bez kategorii
author
31 sierpnia 2020

Podatek od deszczu – zaostrzenie kryteriów