Najczęściej komentowane
Szóstak Jana Sobieskiego – nowa moneta od NBP
Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu nową monetę kolekcjonerską 10 lipca – szóstak Jana Sobieskiego. Nowy krążek zaprojektowała Dominika Karpińska-Kopiec.
Źródło: NBP
Jak wygląda moneta?
Nowa moneta, którą wyemitował NBP jest srebrna. Umieszczono na niej wizerunek monety, reprezentatywnej dla mennictwa króla Jana Sobieskiego. Na stronie głównej zobaczymy rewers szóstaka i tradycyjną już,
okrągłą tarczkę z napisem: Rzeczpospolita Polska, a także wizerunkiem orła ustalonym dla godła Rzeczypospolitej Polskiej i rokiem emisji. Dodatkowo znajdziemy na niej fragment płaskorzeźby z pałacu w Wilanowie z Janem Sobieskim na koniu tuż przed koronacją królewską.
Natomiast na odwrotnej stronie widać awers szóstaka, a z prawej strony Orła z herbem Janinana piersiach z herbarza Wacława Potockiego z 1696 roku.
Na każdej polskiej monecie kolekcjonerskiej, która została wyemitowana przez NBP znajdziemy:
- nominał
- wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej
- Rzeczpospolita Polska
- rok emisji
Źródło: NBP
Działalność mennicza za panowania Jana III Sobieskiego (1674−1696) była ograniczona w czasie. Mennicę bydgoską uruchomiono bowiem dopiero w 1677 r., a krakowską w 1679. Zamknięcie obu mennic nastąpiło natomiast już w 1685 r. Wynika z tego, że w czasie ponaddwudziestoletniego panowania król wybijał monety jedynie przez osiem lat. Były to przede wszystkim srebrne monety koronne: trojaki, szóstaki i orty (18 groszy) oraz niewielka ilość monet złotych. Najpowszechniejszą monetą był szóstak. Na awersie nosi on antykizujące popiersie króla w todze i wieńcu laurowym. Otacza je legenda: IOAN[nes].III. D[ei].G[ratia] REX POL[oniae] M[agnus]. D[ux].L[ituaniae].R[ussiae]. P[russiae], co znaczy: „Jan III z Bożej łaski król Polski, wielki książę litewski, ruski, pruski”. Pod popiersiem inicjały Tytusa Liwiusza Boratiniego –T.L.B., dzierżawcy obu mennic.
– czytamy w oficjalnym biuletynie NBP.
Moneta: Historia Monety Polskiej – szóstak Jana Sobieskiego
Nominał: 20 zł
Metal: Ag 925/1000
Stempel: lustrzany
Średnica: 38,61 mm
Masa: 28,28 g
Brzeg (bok): gładki
Nakład: do 13 000 sztuk
Projektant monet: Dominika Karpińska-Kopiec
Emitent: NBP
Na zlecenie NBP monety wyprodukowała Mennica Polska S.A.
GDZIE KUPIĆ MONETY KOLEKCJONERSKIE?
Monety kolekcjonerskie wyemitowane przez NBP możemy kupić w każdym, dowolnym oddziale okręgowym Banku lub w oficjalnym sklepie internetowym NBP.
O NBP
Narodowy Bank Polski (w skrócie NBP) jest centralnym bankiem państwa, który odpowiada za politykę pieniężną i stabilność cen. Jego funkcje określa Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej i ustawa o NBP. NBP ma wyłączne prawo emisji pieniądza i prowadzi obsługę budżetu państwa, a także podmiotów sektora finansów publicznych. Co więcej, gromadzi on rezerwy walutowe państwa i zarządza nimi. Pełni funkcję banku banków, tworząc warunki do działania systemu bankowego. Jest również jednym z najważniejszych ośrodków naukowo-analitycznych w dziedzinie ekonomii i rynków finansowych.
Źródło: NBP
Dodaj komentarz