Najczęściej komentowane
Algorytmy Sztucznej Inteligencji ocenią zdolność kredytową
Bank podczas podejmowania decyzji o tym, czy udzieli kredytu korzysta z danych przeszłych, zawierających poszczególne elementy historii kredytowej. Bardzo częstym procederem jest zakupienie czegoś na raty, żeby posiadać jakąkolwiek historię kredytową. Bez niej kredyt ciężko dostać. Tutaj wkroczyć ma Sztuczna Inteligencja.
Banki raczej nie są zbyt chętne do udzielenia kredytu osobie, która wcześniej nie posiadała żadnych zobowiązań finansowych. Wiąże się to z ryzykiem nieterminowej spłaty bądź braku tej spłaty w ogóle. W przyszłości może się to jednak zmienić. A to za sprawą Biura Informacji Kredytowej i algorytmów sztucznej inteligencji.
Informacji o tym, czy kredytobiorca jest godny zaufania, BIK zacznie poszukiwać w mediach społecznościowych i innych źródłach zewnętrznych. W poszukiwaniu sposobu wzmocnienia baz danych o nowe informacje specjalistom z BIK przyszła do głowy właśnie sztuczna inteligencja. Jak miałaby pomóc w szukaniu danych?
Sztuczna inteligencja daje ogromne możliwości w szybkiej analizie i korelacji różnych źródeł danych i pozwala ocenić, czy dany zbiór jest dla nas interesujący, albo w drugą stronę – czy nasz zbiór danych jest interesujący dla naszego partnera. Oczywiście projekty badawcze prowadzimy na danych zanonimizowanych
– tłumaczy Paweł Żurek z Biura Informacji Kredytowej.
Jak można ocenić zdolność kredytową?
To pytanie zadają sobie przedstawiciele banków z całego świata. Z każdym rokiem jest również wprowadzane w życie nowe, jeszcze ciekawsze rozwiązanie, w jaki sposób ocenić zdolność kredytową bez historii kredytowej. Dobrym przykładem jest metoda prosto ze Stanów Zjednoczonych.
W USA przyjęto bowiem ustawę, która pozwala na przykład dostawcom mediów, wynajmującym nieruchomości czy operatorom komórkowym przesyłać dane dotyczące terminowości i poprawności spłaty tamtych zobowiązań. Taka wymiana informacji znacznie rozszerza zakres danych mogących posłużyć ocenie zdolności kredytowej.
Sztuczna inteligencja może wesprzeć i usprawnić procesy biznesowe. Zwłaszcza w naszym biznesie, który zajmuje się przede wszystkim danymi, możemy poszukiwać nowych korelacji, nowych związków, szukać nowych wskaźników, które pozwolą nam lepiej przewidywać różne zachowania
– tłumaczy Paweł Żurek.
Sztuczna inteligencja niedługo będzie wszechobecna
Nie da się zaprzeczyć, że nasz świat czeka cyfrowa transformacja. Już teraz ciężko jest wyobrazić sobie życie bez Internetu i udogodnień, które gwarantuje. Ciężko zatem zdziwić się z powodu statystyk odnośnie planowanych inwestycji w sztuczną inteligencję. Taki zamiar w 2019 roku przyznaje 63 proc. firm na świecie i 60 proc. w Polsce.
Wynika to z najnowszego raportu Accenture Technology Vision 2019. Naczelną bowiem wartością gwarantującą rozwój jest innowacja oraz praktyczne przykłady zastosowania takich technologii jak sztuczna inteligencja. Umożliwia to bowiem naukę i doskonalenie wykorzystania tych przyszłościowych narzędzi.
Źródła:
https://www.accenture.com/pl-pl/insights/technology/technology-trends-2019
Dodaj komentarz