Algorytmy Sztucznej Inteligencji ocenią zdolność kredytową

Algorytmy Sztucznej Inteligencji ocenią zdolność kredytową

author
Alicja Uzarowicz
30 maja 2019

Bank podczas podejmowania decyzji o tym, czy udzieli kredytu korzysta z danych przeszłych, zawierających poszczególne elementy historii kredytowej. Bardzo częstym procederem jest zakupienie czegoś na raty, żeby posiadać jakąkolwiek historię kredytową. Bez niej kredyt ciężko dostać. Tutaj wkroczyć ma Sztuczna Inteligencja.

Banki raczej nie są zbyt chętne do udzielenia kredytu osobie, która wcześniej nie posiadała żadnych zobowiązań finansowych. Wiąże się to z ryzykiem nieterminowej spłaty bądź braku tej spłaty w ogóle. W przyszłości może się to jednak zmienić. A to za sprawą Biura Informacji Kredytowej i algorytmów sztucznej inteligencji.

Informacji o tym, czy kredytobiorca jest godny zaufania, BIK zacznie poszukiwać w mediach społecznościowych i innych źródłach zewnętrznych. W poszukiwaniu sposobu wzmocnienia baz danych o nowe informacje specjalistom z BIK przyszła do głowy właśnie sztuczna inteligencja. Jak miałaby pomóc w szukaniu danych?

"

Sztuczna inteligencja daje ogromne możliwości w szybkiej analizie i korelacji różnych źródeł danych i pozwala ocenić, czy dany zbiór jest dla nas interesujący, albo w drugą stronę – czy nasz zbiór danych jest interesujący dla naszego partnera. Oczywiście projekty badawcze prowadzimy na danych zanonimizowanych

– tłumaczy Paweł Żurek z Biura Informacji Kredytowej.

Jak można ocenić zdolność kredytową?

To pytanie zadają sobie przedstawiciele banków z całego świata. Z każdym rokiem jest również wprowadzane w życie nowe, jeszcze ciekawsze rozwiązanie, w jaki sposób ocenić zdolność kredytową bez historii kredytowej. Dobrym przykładem jest  metoda prosto ze Stanów Zjednoczonych.

W USA przyjęto bowiem ustawę, która pozwala na przykład dostawcom mediów, wynajmującym nieruchomości czy operatorom komórkowym przesyłać dane dotyczące terminowości i poprawności spłaty tamtych zobowiązań. Taka wymiana informacji znacznie rozszerza zakres danych mogących posłużyć ocenie zdolności kredytowej.

"

Sztuczna inteligencja może wesprzeć i usprawnić procesy biznesowe. Zwłaszcza w naszym biznesie, który zajmuje się przede wszystkim danymi, możemy poszukiwać nowych korelacji, nowych związków, szukać nowych wskaźników, które pozwolą nam lepiej przewidywać różne zachowania

– tłumaczy Paweł Żurek.

Sztuczna inteligencja niedługo będzie wszechobecna

Nie da się zaprzeczyć, że nasz świat czeka cyfrowa transformacja. Już teraz ciężko jest wyobrazić sobie życie bez Internetu i udogodnień, które gwarantuje. Ciężko zatem zdziwić się z powodu statystyk odnośnie planowanych inwestycji w sztuczną inteligencję. Taki zamiar w 2019 roku przyznaje 63 proc. firm na świecie i 60 proc. w Polsce.

Wynika to z najnowszego raportu Accenture Technology Vision 2019. Naczelną bowiem wartością gwarantującą rozwój jest innowacja oraz praktyczne przykłady zastosowania takich technologii jak sztuczna inteligencja. Umożliwia to bowiem naukę i doskonalenie wykorzystania tych przyszłościowych narzędzi.


Źródła:
https://www.accenture.com/pl-pl/insights/technology/technology-trends-2019

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

10 najlepszych zawodów w 2018 roku
Blog
author
Aneta Jankowska
04 stycznia 2018

10 najlepszych zawodów w 2018 roku

Kredyt gotówkowy Płock
Kredyty miasta
author
Dominika Sobieraj
24 grudnia 2021

Kredyt gotówkowy Płock

Darmowy kredyt w Getin Bank
Pod Lupą
autor wpisu
Tadeusz_Miziak
02 grudnia 2016

Darmowy kredyt w Getin Bank

Bank Pekao w Piotrkowie Trybunalskim
Oddziały
author
Patryk Byczek
12 lipca 2019

Bank Pekao w Piotrkowie Trybunalskim

Alior Bank w Miastku
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
13 czerwca 2019

Alior Bank w Miastku

Kredyt gotówkowy Legionowo
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
22 grudnia 2021

Kredyt gotówkowy Legionowo

Porównaj