T-Mobile ostrzega przed oszustami

T-Mobile ostrzega przed oszustami

author
09 czerwca 2019

Operator sieci komórkowej T-Mobile ostrzega swoich klientów przed oszustami. Coraz więcej oszustów postanawia podszyć się pod zaufaną społeczeństwu instytucję w celu wyłudzenia pieniędzy albo danych osobowych. Tym razem jest to tak zwany atak phishingowy. Jak się przed nim ustrzec?

Nowym celem cyberprzestępców stali się klienci sieci komórkowej T-Mobile. Operator przestrzega przed oszustami, którzy podszywają się pod firmę w celu wyłudzenia danych. Tym razem jako metodę oszustwa przyjęto tak zwany atak phishingowy. Na czym polega i jak go unikać?

T-Mobile w komunikacie na swojej stronie www przyznał, że doszło do kolejnej serii ataków phishingowych skierowanej do klientów sieci. „Oszuści podszywają się pod T-Mobile. Komunikat zachęca do udziału w ankiecie, a w zamian oferuje możliwość wygrania najnowszych smartfonów” – podano w komunikacie sieci.

Badanie ankietowe dotyczyć ma rzekomo tylko nielicznych, a do podjęcia pochopnej i nieprzemyślanej do końca decyzji zachęca odliczanie upływającego czasu. Operator sieci komórkowej w komunikacie przestrzegł klientów przed tego rodzaju ankietami oraz apeluje do klientów o zachowani czujności.

Co to jest phishing?

Słowo phishing powstało z połączenia dwóch słów z języka angielskiego: „password” (hasło) oraz „fishing” (łowienie). Oznacza to zatem polowanie, czy łowienie haseł. Oszustwo tego rodzaju ma na celu nic innego jak kradzież wrażliwych danych takich jak numery kart płatniczych, danych bankowych czy różnych innych informacji poufnych.

Aby w jak największym stopniu zwiększyć możliwość „złowienia” ofiary ataku, cyberprzestępcy podszywają się pod różne instytucje zaufania publicznego, takie jak banki czy właśnie operatorzy komórkowi. W jakiej formie oszuści dokonują ataku phishingowego? Najczęściej potencjalna ofiara dostaje fałszywe powiadomienie.

W powiadomieniu tym zawarta jest informacja o konieczności przekazania lub potwierdzenia danych podanych tejże instytucji. Jakie powody podają przestępcy? Wskazują na przykład, że procedura ta jest niezbędna aby zapobiec utracie ważnych danych, naprawić efekty awarii systemu czy uniknąć jakiegoś innego zagrożenia.

T-Mobile ostrzega i radzi

W komunikacie operatora sieci komórkowej T-Mobile zawarto informacje, że firma robi wszystko co w jej mocy aby wykrywać oraz blokować domeny podejrzane o pośrednictwo w przestępczej działalności phishingowej. Samo działanie operatora może nie być jednak wystarczające.

Z tego powodu w komunikacie zawarto szczególną prośbę o ostrożność oraz przekazanie wiadomości jak największej liczbie osób, aby zminimalizować efekty działania cyberprzestępców. Większość zaufanych instytucji jak banki czy sieci komórkowe posiada swoje wzorce wiadomości i najczęściej jeden adres e-mail czy telefon kontaktowy.

Warto zatem upewnić się przy okazji podobnych „konkursów” mogących być w rzeczywistością próba wyłudzenia, czy otrzymana wiadomość nie wygląda podejrzanie. Przed wypełnianiem jakiejkolwiek ankiety tego rodzaju warto również skontaktować się z instytucją, od której rzekomo powiadomienie dotarło.

Z chęcią w ten sposób zostaną nam przekazane informacje o tym, czy dana firma rzeczywiście prowadzi podobną akcję promocyjną. Jednocześnie jeżeli jest to próba oszustwa można zasygnalizować, iż należy podjąć wszelkie kroki aby zminimalizować ryzyko wyłudzenia danych od klientów. Przede wszystkim jednak warto zrezygnować z otwarcia wiadomości od nieznanego adresata.


Źródła:
https://firma.t-mobile.pl/pl/dla-mediow/informacje-prasowe/-/uwaga_kolejna_fala_atakow_phishingowych_wygraj_najnowszy_smartfon/aid/b9885b6845d1385dc2ca0d90c438d657

Udostępnij

Dodaj komentarz

Podobne artykuły

Pożyczki bez zaświadczeń Radomsko
Pożyczki miasta
author
25 lipca 2017

Pożyczki bez zaświadczeń Radomsko

Pożyczki bez BIK Brzeziny
Pożyczki miasta
author
21 grudnia 2021

Pożyczki bez BIK Brzeziny

Automaty paczkowe staną na terenach parafii
Bez kategorii
author
13 października 2020

Automaty paczkowe staną na terenach parafii

PKO BP w Kobylinie
Oddziały
author
12 października 2019

PKO BP w Kobylinie

Ranking największych gospodarek świata
Bez kategorii
author
21 grudnia 2018

Ranking największych gospodarek świata

Pożyczki bez zaświadczeń Turek
Pożyczki miasta
author
17 października 2017

Pożyczki bez zaświadczeń Turek