Tablet zamiast kasy fiskalnej – propozycja rządu

Tablet zamiast kasy fiskalnej – propozycja rządu

author
05 września 2019

Resort finansów pracuje nad umożliwieniem prowadzenia ewidencji działalności za pomocą urządzeń elektronicznych, takich jak tablet czy telefon. Zarówno eksperci, jak i sami przedsiębiorcy pozytywnie opiniują tę propozycję. Równocześnie postulują oni o możliwość wystawiania eparagonów przez taksówkarzy oraz sprzedawców internetowych.

Ministerstwo Finansów prowadzi prace nad projektem rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania. W sierpniu bieżącego roku odbyły się konsultacje publiczne dokumentu. Ministerstwo wystosowało także prośbę do kilku urzędów, między innymi do Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego oraz Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, o przekazanie oficjalnej opinii na temat przygotowywanego rozporządzenia. 

Co nowego ma wprowadzić opracowywany akt prawny? Przede wszystkim Ministerstwo Finansów zaproponowało możliwość prowadzenia ewidencji za pomocą urządzeń elektronicznych, takich jak tablet czy telefon. Jest to duży krok postępowy dla polskich systemów rozliczeniowych. Nic więc dziwnego, że przedsiębiorcy pozytywnie przyjęli propozycje resortu. Niemniej część z nich złożyła sugestię, aby w taksówkach i przy sprzedaży internetowej możliwe było wystawianie paragonów elektronicznych bez konieczności wystawiania paragonu w formie papierowej. 

Konfederacja Lewiatan w swym ostatnim komunikacie popiera postulaty przedsiębiorców. Zdaniem ekspertów zrzeszonych w instytucji rezygnacja z papierowych paragonów w taksówkach zamawianych przez aplikacje mobilne i punktach sprzedaży internetowej mogłaby ograniczyć koszty związane z obowiązkiem ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących. A skoro transakcja jest rejestrowana elektronicznie, potwierdzenie zapłaty także powinno mieć formę eparagonu. 

Elektroniczne paragony przy elektronicznych transakcjach

Zmiany proponowane przez Ministerstwo Finansów, a dokładniej mówiąc pomysł wprowadzenia do polskiego biznesu możliwości prowadzenia ewidencji za pomocą urządzeń elektronicznych takich jak tablet czy telefon, zdają się być wysoce postępowe i zgodne z najnowszymi standardami naszych zachodnich sąsiadów. Zdanie to potwierdzają zarówno polscy przedsiębiorcy, jak i eksperci branży z Konfederacji Lewiatan. W ich opinii jednak modernizacja systemu powinna mieć szerszy zakres – powinna objąć pełną elektronizację paragonów dla zakupów dokonywanych internetowo. 

"

Popieramy kierunek zmian zaproponowanych przez resort finansów. Apelujemy jednak, aby w przypadku sprzedaży internetowej i usług taksówkowych zamawianych za pomocą aplikacji nie było konieczności wystawiania paragonów papierowych. Cała transakcja przebiega korespondencyjnie, zatem także jej potwierdzenie powinno zostać dokonane poprzez wystawienie paragonu elektronicznego

– tłumaczył Przemysław Pruszyński, doradca podatkowy i sekretarz Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan.

Jak wyjaśnia Konfederacja Lewiatan w swym najnowszym komentarzu, obecnie tylko te urządzenia, które służą automatycznej sprzedaży towarów lub usług i które przyjmują należność oraz wydają towar/świadczą usługę w systemie bezobsługowym, zwalniają podatnika z obowiązku wystawiania paragonu fiskalnego w formie papierowej. Zdaniem KL do grona uprawnionych powinni dołączyć również taksówkarze i przedsiębiorcy dokonujący sprzedaży w Internecie. Czytamy:

"

Nie ma żadnego uzasadnienia dla wydruku oryginału paragonu w sytuacji, kiedy jest on wystawiony i doręczony w formie elektronicznej, a transakcja odbyła się za pośrednictwem internetu.

Inne uwagi ekspertów

Mimo ogólnie przychylnej opinii w sprawie ministerialnego projektu rozporządzenia Konfederacja Lewiatan zwraca uwagę na fakt, iż w taksówkach nie ma możliwości stosowania kas fiskalnych w formie oprogramowania. Powodem jest oczywiście brak możliwości zainstalowania odrębnej drukarki w pojeździe. Wobec tego propozycje resortu nie znajdą zastosowania w tej grupie zawodowej. 

"

Zwracamy także uwagę na konieczność określenia w drodze rozporządzenia Ministra Cyfryzacji regulacji umożliwiających korzystanie z aplikacji mobilnej zamiast taksometru. Rozwiązanie to pomoże obniżyć koszty operacyjne ponoszone przez kierowców taksówek, zmniejszy podatność na oszustwa nieuczciwych taksówkarzy oraz zwiększy komfort podróżujących, a także zapewni im zawsze uczciwą opłatę za przejazd.

– czytamy w oficjalnym komentarzu eksperckim Konfederacji Lewiatan.

Zdaniem komentujących korzystanie z dedykowanych aplikacji, czyli z tak zwanego wirtualnego taksometru, byłoby jest zgodne z systemem kas fiskalnych online, jakie został prowadzony przez niedawną nowelizację prawa podatkowego. Czy resort finansów zastosuje się do postulatów przedsiębiorców i rekomendacji ekspertów – ciężko przewidzieć. Wiadomo natomiast, że proces legislacyjny nad nowym rozporządzenim trwa. Jeśli rząd nie zdąży uchwalić aktu przed końcem trwania kadencji, prace nad projektem trzeba będzie zacząć od nowa po jesiennych wyborach.


Źródła:
http://konfederacjalewiatan.pl/dla_mediow/informacje_prasowe/zrezygnujmy_z_paragonow_papierowych_w_taksowkach_i_w_internecie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Giełda kryptowalut na liście ostrzeżeń KNF
Wpisy
author
17 lutego 2018

Giełda kryptowalut na liście ostrzeżeń KNF

Promocja: 100 zł na start od Nest Banku dla firm
Promocje bankowe
author
23 sierpnia 2018

Promocja: 100 zł na start od Nest Banku dla firm

Santander Bank Polska w Sycowie
Oddziały
author
06 stycznia 2019

Santander Bank Polska w Sycowie

Ile kosztuje IPLA?
Telewizja
author
08 listopada 2021

Ile kosztuje IPLA?

Kasa Stefczyka Jarosław
Oddziały
author
25 października 2020

Kasa Stefczyka Jarosław