Najczęściej komentowane
Trzy pokoje to w Polsce marzenie
Ekonomiści informują, że w Polsce wiedzie się obecnie całkiem dobrze. Zdają się za tym przemawiać także różne wskaźniki wzrostu gospodarczego. Co ciekawe jednak, statystyczny Polak jest w stanie kupić mieszkanie maksymalnie dwupokojowe. Patrząc na ceny nieruchomości, wielu naszych rodaków marzy o mieszkaniu, w którym znajdą się nieduże trzy pokoje.
Pomimo ogłaszanej dobrej sytuacji gospodarczej w państwie, przeciętny Polak nie może pozwolić sobie na zakup mieszkania mającego trzy pokoje. W wielu przypadkach jest to bowiem za duży koszt. Sytuację rynku nieruchomości postanowiły przeanalizować firmy Metrohouse oraz RynekPierwotny.pl we wspólnym opracowaniu.
Jak się zatem okazuje, największa liczba Polaków kupuje nieruchomości nieco poniżej swoich marzeń to jest dwu- zamiast trzypokojowe. Podstawą do uzyskania tego rodzaju danych była analiza transakcji Metrohouse dokonanych w sześciu największych miastach Polski w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2019 r.
Metrohouse uzyskało w ten sposób informację, że 35-50 mkw mieszkania stanowiły przedmiot prawie połowy transakcji bo aż 47 proc. Są to zatem mieszkania wyposażone w większe dwa pokoje albo mniejsze trzy pokoje. Jak wyglądała sprzedaż we wspomnianym okresie mieszkań większych?
Fot. Metrohouse/ RynekPierwotny.pl
Dwa pokoje górą
Po przeanalizowaniu wyników sprzedaży z Poznania, Warszawy, Krakowa, Łodzi, Gdańska oraz Wrocławia analitycy doszli do wniosku, że mieszkania większe, to jest 50 – 65 mkw, stanowiły 30 proc. wszystkich transakcji. Tylko co dziesiątego klienta interesują mieszkania z jednym pokojem.
Najmniejszym zainteresowaniem cieszą się lokale o powierzchni ponad 80 mkw. Stanowią one preferencje tylko 6 proc. spośród wszystkich klientów. Ma to niewątpliwie związek z pewnym trendem urbanistycznym, który obserwują eksperci na tym rynku. Chodzi tutaj o tak zwane podmiejskie skupiska segmentów.
Podaż największych lokali jest duża i wynosi 33 proc. wszystkich mieszkań na sprzedaż w Metrohouse. W połączeniu z ograniczonym popytem można spodziewać się, że w najbliższym czasie właściciele tego typu mieszkań będą mieć największe problemy ze sprzedażą
– tłumaczy Marcin Jańczuk, przedstawiciel Metrohouse.
Kawalerka? Nie dla Polaka
Jak wcześniej wspomniano, tylko 10 proc. Polaków w pierwszym kwartale bieżącego roku zdecydowało się na zakup kawalerki. Najprawdopodobniejszymi przyczynami takiego stanu rzeczy są niska podaż mieszkań o niskich metrażach jak również dosyć wysokie koszty zakupu.
Nierzadko bowiem dochodzi do sytuacji, w której wystarczy dopłata stosunkowo niewielkiej kwoty i już można posiadać mieszkanie mające dwa pokoje. Jak duża jest ta różnica? Zgodnie z danymi firmy Gold Finance, różnica w racie kredytu na kawalerkę czy mieszkanie mające dwa nieduże pokoje wynosi ok. 150-200 zł miesięcznie.
Przy aktualnym rozkładzie popytu i podaży z pewnością pojawienie się na rynku dobrze wycenionej oferty o metrażu 40-50 mkw. będzie skutkować dużym zainteresowaniem potencjalnych nabywców
– powiedział Marcin Jańczuk z Metrohouse.
Fot. Mertohouse/ RynekPierwotny.pl
Źródła:
https://metrohouse.pl/news-trzy-pokoje-marzeniem-polaka
Dodaj komentarz