Turystyka w Polsce Wschodniej ze wsparciem BGK

Turystyka w Polsce Wschodniej ze wsparciem BGK

author
Alicja Uzarowicz
02 października 2019

Bank Gospodarstwa Krajowego w swoim najnowszym komunikacie poinformował o projekcie, dzięki któremu wspierana jest turystyka w Polsce Wschodniej. Inicjatywa otrzymała nazwę „Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka”, a dzięki niej kwota bliska 48 mln zł zasiliła konta 281 firm z branży w 5 wschodnich województwach kraju.

Jak czytamy w najnowszym komunikacie Banku Gospodarstwa Krajowego, turystyka w Polsce Wschodniej rozwija się coraz prężniej. Aby jeszcze dodatkowo wesprzeć ten coraz popularniejszy turystycznie region, BGK postanowił zrealizować projekt „Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka”.

Dzięki tej inicjatywie do 281 firm z branży turystycznej, które działają w pięciu wschodnich województwach, otrzymało blisko 48 mln zł. Środki te swoje źródło mają u Ministra Inwestycji i Rozwoju, jednak ich zarządzaniem zajął się właśnie Bank Gospodarstwa Krajowego.

Celem przekazania tychże środków jest szeroko pojęty rozwój turystyki w Polsce Wschodniej. Mowa tutaj o na przykład rozbudowie bazy noclegowej i gastronomicznej, czy też infrastruktury przeznaczonej do spędzania wolnego czasu w ciekawy sposób. Wsparcie rządowe zasila także ośrodki produkcji żywności ekologicznej.

Turystyka w Polsce Wschodniej wspierana przez rząd i BGK

Dofinansowanie przyjmuje w tym przypadku formę pożyczki na preferencyjnych warunkach. Produkt ten proponowany jest przede wszystkim przedsiębiorcom, którzy prowadzą działalność turystyczną i okołoturystyczną. Drugim warunkiem jest oczywiście prowadzenie firmy właśnie w Polsce Wschodniej.

Pożyczki są zatem dostępne dla przedsiębiorców z Warmii i Mazur, Podlasia, Lubelszczyzny, Gór Świętokrzyskich i Podkarpacia. Tego rodzaju inicjatywa doskonale wpisuje się w przyjętą przez BGK strategię wsparcia zrównoważonego rozwoju naszego kraju.

"

Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka to program dopasowany do potrzeb i potencjału regionu. Daje on możliwość inwestowania w przedsięwzięcia turystyczne także mniejszym firmom z niewielkim stażem, dla których uzyskanie pożyczki na rynkowych warunkach nie jest możliwe. Dzięki temu przedsiębiorcy mogą rozwijać swój biznes i ofertą przyciągnąć do regionu jeszcze więcej turystów

– powiedział Przemysław Cieszyński z zarządu BGK, cytowany w komunikacie.

Warunki finansowania na rozwój turystyki

Jak czytamy w komunikacie Banku Gospodarstwa Krajowego, beneficjentami finansowania w formie pożyczki stało się dotychczas 281 przedsiębiorstw z Polski Wschodniej. Łącznie do pożyczkobiorców trafiło 48 mln zł, a rekordzista otrzymał aż 500 tys. zł pożyczki.

Które branże otrzymały największe dofinansowanie? W komunikacie wymieniono usługi noclegowe, które pochłonęły 38 proc. dotychczas udzielonego finansowanie. Odpowiednio 18 i 8 proc. pieniędzy powędrowało zaś do właścicieli lokali gastronomicznych oraz lokalnych usługodawców.

Zgodnie z informacjami zaprezentowanymi w komunikacie, finansowanie w ramach projektu Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka udzielane jest na 5 lat. Istnieje jednak możliwość wydłużenia okresu kredytowania do lat siedmiu. Możliwość ta zależy od przekroczenia kwoty pożyczki 250 tys. zł i spełnienia dodatkowych przesłanek.

Pożyczka w ramach realizowanego projektu oprocentowana jest 1,87 proc. w skali roku, a wkład własny niezbędny do jej otrzymania wynosi 20 proc. Istnieje jednak pewien upust dla przedsiębiorców posiadających status „Miejsca Przyjaznego Rowerzystom”. Wówczas oprocentowanie wynosi zaledwie 0,935 proc. i nie jest konieczne posiadanie wkładu własnego.


Źródła:
https://media.bgk.pl/73730-bank-gospodarstwa-krajowego-wspiera-rozwoj-turystyki-w-polsce-wschodniej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

W tym Kościele zapłacisz kartą płatniczą
Wpisy
author
Aneta Jankowska
16 maja 2018

W tym Kościele zapłacisz kartą płatniczą

Kredyt konsolidacyjny Kalisz
Kredyty miasta
author
Aleksandra Gościnna
31 stycznia 2022

Kredyt konsolidacyjny Kalisz

Ile wydamy na Walentynki?
Blog
author
Aneta Jankowska
11 lutego 2019

Ile wydamy na Walentynki?

Provema Credit – opinie
Firmy pożyczkowe
author
Dominika Sobieraj
26 października 2018

Provema Credit – opinie

Zysk Pekao w II kwartale 2020
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
08 sierpnia 2020

Zysk Pekao w II kwartale 2020

Polacy zapłacili już kartą 175,7 mld zł
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
02 lipca 2019

Polacy zapłacili już kartą 175,7 mld zł

Porównaj