34 proc. Polaków nie wykupuje ubezpieczenia na wakacje

34 proc. Polaków nie wykupuje ubezpieczenia na wakacje

author
Alicja Uzarowicz
05 czerwca 2019

Firma Nationale-Nederlanden postanowiła przeanalizować ubezpieczenia Polaków na urlopie. W ten sposób powstał raport „Bezpieczni w Podróży”. Wynika z niego, że mimo faktu, iż prawie co trzeci Polak deklaruje, że doświadczył jakiegoś wypadku w podróży, Polacy niechętnie ubezpieczają się na wakacje za granicą.

Z raportu Nationale-Nederlanden zatytułowanego „Bezpieczni w podróży” wynika, że aż 34 proc. Polaków wyjeżdżając na urlop za granicę nie wykupuje ubezpieczenia turystycznego. Co więcej, nie posiadają oni karty EKUZ, czyli dokumentu uprawniającego do pobierania świadczeń zdrowotnych w krajach UE.

Wynik ten jest zadziwiający tym bardziej, że blisko co trzeci Polak biorący udział w badaniu przyznaje, że podczas pobytu za granicą doświadczył jakiegoś wypadku. Najczęściej były to uszkodzenia i awarie samochodów oraz problemy zdrowotne. Co Polacy doceniają w polisach turystycznych jeżeli już się ubezpieczają?

Ankietowani jednoznacznie wskazali, że cenią sobie poczucie bezpieczeństwa, które gwarantuje im ubezpieczenie na wczasach. Niemniej ważna, zwłaszcza przy wyjazdach zagranicznych jest również gwarancja pokrycia kosztów ewentualnego leczenia, które często przewyższają kilkukrotnie koszt całego wyjazdu.

Jak Polacy spędzają wakacje?

Podczas urlopu nasi rodacy bardzo lubią odkrywać nowe miejsca. Obieranie nowych kierunków podróży wakacyjnej zadeklarowało bowiem 43 proc. ankietowanych. Co jednak robią turyści z Polski kiedy już wyjadą? Około 10 proc. respondentów wybrało odpoczynek na plaży. Co piętnasty respondent uznał zaś, że najlepiej odpoczywa na wakacjach uprawiając sporty ekstremalne.

Co ciekawe, to mężczyźni są większymi odkrywcami – częściej bowiem niż kobiety deklarują chęć odwiedzenia i zwiedzenia nowego miejsca. Na wakacjach zatem częściej biegają czy jeżdżą rowerem. Trend ten zdaje się podłapały biura podróży, gdyż coraz częściej proponują swoim klientom przemierzanie świata na dwóch kołach.

Jak długi powinien być urlop? Zgodnie z opinią ekspertów, optymalnie odpoczynek od pracy powinien potrwać trzy tygodnie. Jest to oczywiście zależne od tego, kto jak długo i jak często potrzebuje mieć wolne. Czasem nie wynika to jednak z preferencji, a z powodu niemożności wzięcia jednorazowo tak długiego urlopu.

Bezpieczne wakacje?

Aż około 30 proc. respondentów badania Nationale-Nederlanden przyznaje, że podczas wyjazdu na wakacje doznało nieprzyjemnego zdarzenia losowego. Były to najczęściej kradzież, awaria samochodu, czy choroba. Mimo to, wykupienie ubezpieczenia turystycznego deklaruje tylko 55 proc. ankietowanych.

Jeszcze mniej, bo 11 proc. decyduje się na wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jest ona szczególnie przydatna podczas wyjazdów na terenie UE. Aż 34 proc. wszystkich badanych nie ubezpiecza się przed nieszczęśliwymi zdarzeniami losowymi na wakacjach wcale.

"

Za granicą systemy opieki zdrowotnej funkcjonują w różny sposób, a nieplanowana wizyta u lekarza może kilkukrotnie zwiększyć koszty wyjazdu. W Stanach Zjednoczonych, w zależności od przypadku, zapłacimy od kilku do nawet kilkuset tysięcy złotych. Warto pamiętać, że karta EKUZ nie pokrywa kosztów leczenia w placówkach prywatnych oraz nie obowiązuje poza Unią Europejską

– powiedziała Małgorzata Zgudka, ekspert z Nationale-Nederlanden.

Na co warto zwrócić uwagę kupując ubezpieczenie?

Bardzo często ubezpieczenie jest wliczone w cenę pakietu podróżniczego wykupowanego w biurze podróży. Coraz częściej jednak Polacy decydują się na podróże na własną rękę, czyli bez pośrednictwa biur. Ubezpieczenie turystyczne cechuje przede wszystkim niska cena, warto więc się w nie zaopatrzyć.

Ceny polisy zaczynają się od kilku złotych. Warto jednak przed podpisaniem umowy sprawdzić sumę ubezpieczenia, czyli maksymalną kwotę, jaką możemy otrzymać w przypadku spełnienia się jakiegoś ryzyka podlegającemu ubezpieczeniu. Niewątpliwie ważne jest również wnikliwe sprawdzenie dodatkowych zabezpieczeń.

Mogą znaleźć się tam ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC), ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), ochrona bagażu czy sprzętu sportowego. W zależności od rodzaju zamierzonych aktywności wakacyjnych, polisę można dopasować tak, aby dobrze zabezpieczyła wakacje.


Źródła:
https://media.nn.pl/60508-az-co-trzeci-polak-na-urlopie-za-granica-nie-ma-ubezpieczenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Multiskrytka – nowość w Paczkomatach
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
08 maja 2020

Multiskrytka – nowość w Paczkomatach

ING Bank Śląski w Jaśle
Oddziały
author
Patryk Byczek
02 lipca 2019

ING Bank Śląski w Jaśle

Milenialsi na rynku pracy
Wpisy
author
Aneta Jankowska
31 lipca 2018

Milenialsi na rynku pracy

Nowe dowody osobiste – sprawdź wygląd
Ekonomia
author
Dominika Sobieraj
28 września 2018

Nowe dowody osobiste – sprawdź wygląd

„Podatek Belki” – najważniejsze informacje  
Ekonomia
author
Halszka Gronek
01 października 2018

„Podatek Belki” – najważniejsze informacje  

Porównaj