Ubezpieczenie turystyczne – ile można stracić na jego braku

Ubezpieczenie turystyczne – ile można stracić na jego braku

author
Alicja Uzarowicz
16 lipca 2019

Podczas przygotowań do wyjazdów wakacyjnych pakujemy wszystko, co może się przydać. W dalszym ciągu jednak bardzo dużo Polaków zapomina o najważniejszej kwestii, jaką jest ubezpieczenie turystyczne. I chociaż koszty ewentualnego leczenia wszędzie w Polsce będą podobne, to uraz za granicą może kosztować dodatkowe kilkaset tysięcy złotych.

Zgodnie z danymi zaprezentowanymi przez AXA Partners sytuacje, w których polscy turyści tracą nawet 700 tys. zł z powodu niewykupienia polisy na wakacje, nie należą do rzadkości. Co roku dochodzi do około 900 zdarzeń, w przypadku których ubezpieczenie turystyczne mogłoby zminimalizować tak znaczne koszty.

W większości są to wypadki, przy których konieczny jest transport na przykład helikopterem, samolotem albo karetką. W zależności od tego, czy wspomniany transport odbywa się w ramach danego kraju, czy też pomiędzy państwami, koszty będą mniejsze lub większe, ale w dalszym ciągu tragicznie wysokie.

Przykładem takiej sytuacji, jaki podała AXA Partners, jest mężczyzna, który wybrał się na wakacje do USA. Ubezpieczenie turystyczne nie zostało wykupione. W wyniku zawału serca, musiał zostać przetransportowany do specjalistycznego szpitala, a następnie z powrotem do kraju ambulansem lotniczym. Za to zdarzenie zmuszony jest teraz zapłacić 196 tys. dolarów, czyli około 735 tys. zł.

Co trzeci Polak pojedzie na wakacje nieubezpieczony.

Wypadki chodzą po ludziach

Nie warto oszczędzać na polisie turystycznej, szczególnie w obliczu faktu, iż składki na ubezpieczenie tego rodzaju są raczej niskie. Tym bardziej, jeżeli podczas swojego wyjazdu planujemy wykonywać raczej ekstremalne czynności, takie jak chodzenie po górach, czy jazda samochodem po nieznanych i potencjalnie niebezpiecznych drogach.

Wypadki wymagające pomocy lekarskiej czy użycia karetki podczas zagranicznych wyjazdów nie należą do rzadkości. Wśród nich zdarzają się też skomplikowane sytuacje, wiążące się z koniecznością wieloetapowego leczenia czy użycia międzynarodowego transportu medycznego. Koszty takich działań mogą sięgać setek tysięcy złotych

– powiedział Tomáš Mrnka z AXA Partners.

Warto przypomnieć, iż za granicą na nic zda się fakt bycia ubezpieczonym w Polsce. Jest to wynikiem tego, iż służba zdrowia w każdym kraju rządzi się swoimi prawami. Nawet w ramach UE może zdarzyć się, iż to na pacjencie spoczywa obowiązek pokrycia kosztów leczenia. Ubezpieczenie może zwolnić od tej przykrej powinności.

ubezpieczenie

Kiedy pojechać na wakacje, aby były najtańsze?

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne?

W zależności od planowanych aktywności jak i zasobów pieniężnych, istnieje bardzo wiele różnych ofert na ubezpieczenie turystyczne. Na co najlepiej zwracać uwagę podczas jego wyboru? Po pierwsze, chociaż polisy te są droższe, warto udać się do większej, renomowanej firmy ubezpieczeniowej.

Daje to bowiem gwarancję, że w razie wypadku wszystkie formalności zostaną dopełnione, a koszty ratownictwa i leczenia pokryte. Kolejną niezbędną kwestią jest sprawdzenie, co wchodzi w zakres ubezpieczenia oraz to, kiedy polisa nie będzie nas chronić. Pozwoli to na dopasowanie najlepszej oferty i większą uwagę przy nieobjętych polisą atrakcjach.

Bardzo często polisy na ubezpieczenie turystyczne obejmują także ochronę bagażu. Kluczowym jest, aby w polisie byłą zawarta informacja o pokryciu zarówno kosztów leczenia, jak i ratownictwa. Działające międzynarodowo firmy bardzo często są w stanie rozliczyć wszelkie zdarzenia wygodnie i bezgotówkowo.

ubezpieczenie

Najważniejsza suma ubezpieczenia

W przypadku ubezpieczenia bagażu, można uniknąć kosztów uszkodzenia, jak i dotarcia bagażu na miejsce później. Należy jednak zawsze upewnić się, jakie formalności trzeba wypełnić, aby otrzymać wypłatę odszkodowania. Mimo to, firmy coraz częściej starają się upraszczać te procedury.

Firmy ubezpieczeniowe posiadają w swoich ofertach również ubezpieczenie od opóźnienia lotu, konieczności przerwania wyjazdu albo rezygnacji z niego. Ta ostatnia kwestia związana jest z tym, iż biura podróży niezbyt często zwracają pełną kwotę zapłaconą za wakacje w przypadku, gdy klient nie zdecyduje się jednak na wyjazd.

Jednak najważniejszą z tych wszystkich kwestii jest suma ubezpieczenia. Jest to pierwsza rzecz, jaką należy sprawdzać w ofercie. Wartość ta bowiem informuje o górnej granicy, do której ubezpieczyciel pokryje wszystkie wspomniane koszty. Im wyższa suma ubezpieczenia, tym większa gwarancja, że z wakacji uda się wrócić bez dodatkowych kosztów. A te, jak pokazują przykłady, mogą sięgać horrendalnych sum.

ubezpieczenie


Źródła:
https://axa.pl/o-nas/centrum-informacyjne/aktualnosci/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Inspektorat ZUS w Ostródzie
Oddziały
author
Patryk Byczek
10 sierpnia 2019

Inspektorat ZUS w Ostródzie

10 najpopularniejszych nazwisk w Polsce
Blog
author
Aneta Jankowska
26 czerwca 2018

10 najpopularniejszych nazwisk w Polsce

Kredyt samochodowy Mława
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
28 listopada 2017

Kredyt samochodowy Mława

Kredyt konsolidacyjny Starachowice
Kredyty miasta
author
Aleksandra Gościnna
24 stycznia 2022

Kredyt konsolidacyjny Starachowice

ING Bank Śląski zaprasza na Webinar biznesowy
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
23 czerwca 2020

ING Bank Śląski zaprasza na Webinar biznesowy

Nowy wiceprezes Pekao S.A.
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
05 lutego 2020

Nowy wiceprezes Pekao S.A.

Porównaj