Przystosowanie polskich uczelni do przyjęcia niepełnosprawnych

Przystosowanie polskich uczelni do przyjęcia niepełnosprawnych

author
Alicja Uzarowicz
16 lipca 2019

Chociaż bardzo dużo udało się już osiągnąć polskim firmom i uczelniom w sferze ułatwiania życia osobom niepełnosprawnym, z raportów takich instytucji jak NIK  w dalszym ciągu wynika, że działania te są niewystarczające. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zamierza przekazać kolejne 200 mln zł na cel polepszenia sytuacji niepełnosprawnych studentów.

W czasach postępującej cyfryzacji większości sfer życia codziennego niepełnosprawność nie powinna stanowić już żadnej bariery rozwoju i realizacji marzeń czy ambicji. I chociaż wiele mówi się i robi w celu aktywizacji osób niepełnosprawnych jak również niwelowaniu wszelkich barier, nadal można wiele jeszcze zrobić na tym polu.

"

W samym tylko „obszarze” osób niedowidzących istnieją różne stopnie i rodzaje niepełnosprawności. Zdarza się, że student nie dostrzega kontrastu podczas, gdy inny widzi lepiej w przyciemnionym świetle. Osoba, która straciła wzrok jako dziecko i przez całe życie uczyła się Braille’a, będzie potrafiła czytać za pomocą tych znaków. Osoba dorosła może mieć z tym większy problem

– wyjaśnia dr Katarzyna Lis, Pełnomocnik Rektora ds. Osób Niepełnosprawnych na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu.

Zdaniem dr Lis najważniejsze jest, aby działania podejmowane na uczelniach i w innych instytucjach były w jak największym stopniu zindywidualizowane. Problemem w tej sferze jest dostrzeżenie innych rodzajów barier, niż te fizyczne. Sama niepełnosprawność bowiem nie zawsze jest widoczna.

niepełnosprawnych

Kluczowe wsparcie niepełnosprawnych

Wspomniana kwota 200 mln zł ma zostać przekazana na cel ułatwienia osobom niepełnosprawnym poruszania się po obiektach należących do uczelni. Jednak nie jest to jedyny cel takiego wsparcia. Niemniej ważne jest przeszkolenie wszystkich pracowników uczelni względem wspierania osób niepełnosprawnych.

"

Warto zauważyć, że 30% środków z konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju „Uczelnia dostępna” należy przeznaczyć na inwestycje, a pozostała część ma finansować tworzenie procedur, nowych przedmiotów i szkoleń. Wszyscy powinniśmy nieustannie się szkolić, by poszerzać swoją wiedzę na temat niepełnosprawności […]

– dodała Katarzyna Lis.

niepełnosprawnych

Najbardziej przyszłościowe kierunki – sprawdź tutaj.

Bariery także cyfrowe

Wielu niepełnosprawnych, a zawłaszcza niedowidzących i niewidomych  studentów może napotkać problemy z korzystania z udogodnień w formie platform dydaktycznych uczelni.  Zdaniem ekspertów warto już na etapie tworzenia, nie tylko udoskonalania uczelnianych systemów, pochylić się nad cyfrowymi barierami.

Firmy tworzące interfejsy wirtualnych dziekanatów czy innych platform uczelnianych a nawet stron internetowych uczelni podkreślają, że liczy się dla nich czytelność również względem osób niepełnosprawnych. Mimo tego dostosowanie tychże systemów do ich potrzeb bywa niemałym wyzwaniem.

"

Tworzenie np. responsywnych wersji e-systemów uczelni, które są zgodne z wymogami WCAG 2.0 to relatywnie czasochłonne zadanie. Testowanie każdego elementu strony w trzech stopniach kontrastu czy możliwości obsługi systemu na komputerze bez myszki (za pomocą tabulatora) zajmuje więcej czasu niż testowanie „tradycyjnych” rozwiązań

– zauważa Żaneta Biedroń z firmy Kalasoft.

niepełnosprawnych


Źródła:
https://www.ncbr.gov.pl/fileadmin/POWER/03.05…PZ1_18/Modele_Uczelnia_dostepna_konsultacje_.pdf

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Twoje Finanse z dwiema decyzjami UOKiK
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
14 stycznia 2020

Twoje Finanse z dwiema decyzjami UOKiK

Ile kosztowały wybory samorządowe?
Aktualności
autor wpisu
Natalia Narloch
25 października 2018

Ile kosztowały wybory samorządowe?

Santander Bank Polska w Lublińcu
Oddziały
author
Patryk Byczek
28 maja 2019

Santander Bank Polska w Lublińcu

Zarobki kadry kierowniczej NBP
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
01 marca 2019

Zarobki kadry kierowniczej NBP

Ile wynosi dług publiczny we Francji?
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
25 września 2020

Ile wynosi dług publiczny we Francji?

Porównaj