UKNF i KDPW połączyły siły dla sektora innowacji finansowych

UKNF i KDPW połączyły siły dla sektora innowacji finansowych

author
Alicja Uzarowicz
14 sierpnia 2019

Zgodnie z najnowszym komunikatem, jaki pojawił się na stronie internetowej Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych, instytucja wraz z Urzędem Komisji Nadzoru Finansowego podpisała porozumienie. Odnosi się ono do współpracy tychże organizacji w celu wspierania rozwoju rynku innowacji finansowych w naszym kraju. Jakie będą szczegóły współpracy UKNF z KDPW?

Jak czytamy w najnowszym komunikacie opublikowanym przez KDPW (Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych), instytucja postanowiła nawiązać współpracę z UKNF (Urząd Komisji Nadzoru Finansowego). Celem porozumienia zawartego pomiędzy organizacjami jest wspieranie rozwoju rynku innowacji finansowych.

Powodem, dla którego organizacje zdecydowały się na połączenie sił, jest wspólny cel, jakim jest współpraca przy realizacji projektów z zakresu technologii finansowej. W dużej mierze instytucje zamierzają skupić się na technologii rejestrów rozproszonych, zwanej popularnie technologią blockchain.

"

Ekosystem innowacji finansowych odgrywa kluczową rolę dla transformacji polskiej gospodarki. By móc efektywnie wspierać jego rozwój, organy nadzoru powinny włączać się w projekty związane z budową infrastruktury fintech w Polsce

– powiedział Jacek Jastrzębski, przewodniczący KNF, cytowany w komunikacie.

KNF czeka na najlepsze prace doktorskie o rynku finansowym

Doświadczenie UKNF i KDPW

Jacek Jastrzębski w dalszej części swojej wypowiedzi podkreślił, że KDPW ma już doświadczenie w sferze projektów fintech. Platforma tej instytucji powstała bowiem właśnie w oparciu o framework technologii blockchain.

Dzięki takiej charakterystyce systemu możliwe jest wdrażanie procesów zgodności regulacyjnej przy jednoczesnym zachowaniu niezaprzeczalnej identyfikacji podmiotów korzystających z platformy. Co więcej, również działalność UKNF w ramach branży fintech usprawni działanie porozumienia.

"

Dzięki współpracy z UKNF mamy szansę na wykreowanie nowoczesnej platformy biznesowej, ukierunkowanej na współpracę wielu podmiotów, w celu wymiernego zwiększania wzajemnych korzyści. Tym samym tworzymy infrastrukturę do współtworzenia jednolitego, bezpiecznego i zaufanego systemu dedykowanemu współpracy w obszarze nowoczesnych i innowacyjnych usług finansowych

– dodał Maciej Trybuchowski, prezes KDPW, cytowany w komunikacie.

Scenariusze szkolne od UKNF

Platforma od KDPW

System oparty na technologii blockchain powstał z inicjatywy Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych w intencji wsparcia rynku kapitałowego w Polsce. Od 1 lipca podmioty tej branży mogą korzystać z funkcji proponowanych przez tenże system. Do czego właściwie służy ta platforma?

Zgodnie z informacjami zawartymi w komunikacie KDPW nowe narzędzie pozwala na obsługę procesu polegającego na sporządzeniu oraz udostępnieniu emitentom listy podmiotów uprawnionych do udziału w walnym zgromadzeniu. Jest to jednak dopiero początek usprawniania zgromadzeń akcjonariuszy spółek.

Już wkrótce bowiem swoją premierę ma mieć usługa eVoting, która zrewolucjonizuje na dobre walne zgromadzenia. Funkcja umożliwi bowiem zdalne oddawanie głosów w ramach walnego zgromadzenia. Osoby uprawnione do decydowania o losach spółki nie będą musiały osobiście pojawiać się na takich spotkaniach.

Jak podkreślił w swojej wypowiedzi prezes KDPW, współpraca ta umożliwi stworzenie środowiska do wspólnej pracy nad intuicyjną, bezpieczną i godną zaufania platformą, która opierać się będzie o innowacyjne usługi finansowe.

KNF nałożyła na Alior Bank karę 10 mln zł

Źródła:
http://www.kdpw.pl/pl/kdpw/aktualnosci/Strony/NewsDetails.aspx?idn=1090

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Darmowa Pożyczka na start w Provident
Promocje pożyczkowe
autor wpisu
Tadeusz_Miziak
11 kwietnia 2018

Darmowa Pożyczka na start w Provident

Klub Dobrego Klienta w Profi Credit
Wpisy
autor wpisu
Marek_Rutkowski
26 kwietnia 2016

Klub Dobrego Klienta w Profi Credit

Pożyczki bez zaświadczeń Przemyśl
Pożyczki miasta
author
Dominika Sobieraj
08 kwietnia 2017

Pożyczki bez zaświadczeń Przemyśl

Freezl – pożyczka dla zadłużonych
Pod Lupą
autor wpisu
Tadeusz_Miziak
26 grudnia 2016

Freezl – pożyczka dla zadłużonych

Kredyt samochodowy Kwidzyn
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
23 listopada 2017

Kredyt samochodowy Kwidzyn

SMS Kredyt – pożyczka do 15 000 zł
Wpisy
autor wpisu
Tadeusz_Miziak
28 lipca 2014

SMS Kredyt – pożyczka do 15 000 zł

Porównaj