Unia Europejska dofinansuje e-zdrowie

Unia Europejska dofinansuje e-zdrowie

author
Alicja Uzarowicz
30 czerwca 2019

Jakie są oczekiwania lekarzy i pacjentów względem postępującej cyfryzacji polskiej służby zdrowia? W celu uzyskania odpowiedzi na to pytanie firma LekSeek przeprowadziła badanie „E-zdrowie oczami Polaków”. Cyfryzacja tej sfery życia Polaków jest nieunikniona tym bardziej, że Unia Europejska zamierza dofinansować ją 13 mld zł jeszcze do przyszłego roku.

Nie da się współcześnie uniknąć procesu cyfryzacji wielu dziedzin życia. Jedną z nich jest właśnie służba zdrowia. E-zdrowie w Polsce do roku 2020 ma zasilić niemal 13 mld zł dofinansowania pochodzącego z Unii Europejskiej. O nastroje pacjentów oraz lekarzy względem tego procesu zapytała firma LekSeek.

„E-zdrowie oczami Polaków” jest raportem powstałym w wyniku przeprowadzonego badania. Unowocześnienie systemu służby zdrowia jest szansą na zniwelowanie wielu problemów, które dają coraz bardziej o sobie znać. Mowa tu o na przykład poprawieniu stany polityki lekowej, którą prowadzi państwo.

Niemniejsze znaczenie e-zdrowie będzie miało w zmniejszeniu poziomu błędów w przepisywanych pacjentom lekach w efekcie zaś podniesienie poziomu jakości świadczeń zdrowotnych. Cyfryzacja służby zdrowia może także pomóc w zminimalizowaniu skutków niedoboru lekarzy w Polsce.

E-zdrowie już niedługo

"

Obecnie priorytetem Ministerstwa Zdrowia jest zakończenie wdrażania platformy e-zdrowia. Będzie ona oferować podstawowe e-usługi, czyli przede wszystkim e-receptę, e-skierowanie oraz możliwość wymiany elektronicznej dokumentacji medycznej. Każdy będzie mieć do nich dostęp za pośrednictwem portalu Pacjent.gov.pl

– wyjaśnił Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia.

Wiceminister podkreślił również, iż takie zmiany umożliwią lekarzom bardziej indywidualne podejście do pacjenta. Efektem zmian, jakich dokona w Polsce e-zdrowie, nasz kraj może wysunąć się na czołówkę krajów, które najlepiej w Europie radzą sobie z unowocześnianiem tej sfery życia państwowego.

Proces cyfryzacji służby zdrowia jest zdecydowanie nieunikniony. Jego konieczność wynika z problemów demograficznych, takich jak starzenie się społeczeństwa, rosnące oczekiwania pacjentów oraz niedobór liczby lekarzy. W Polsce przypada średnio 2,4 lekarza na 1 tys. osób wobec średniej unijnej 3,8, co daje nam ostatnie miejsce w UE.

Co zmieni e-zdrowie w Polsce?

Cyfryzacja, z jaką spotka się polska służba zdrowia, ma na celu przede wszystkim podniesienie jakości świadczeń zdrowotnych oraz zwiększenie efektywności samego systemu zdrowia. Zdaniem przedstawiciela Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce jednak miejsce w centrum tych zmian powinno być przeznaczone dla pacjentów.

"

E-rozwiązania, które są i będą wdrażane w systemie ochrony zdrowia, muszą być dostosowane do pacjentów i tych wszystkich, którzy będą wokół nich pracować, czyli lekarzy, personelu medycznego. Trzeba tę papierową polską służbę zdrowia zinformatyzować […]

– powiedział dr Michał Sutkowski, rzecznik prasowy z KLR w Polsce.

Poprzez zwiększenie efektywności systemu ma dojść między innymi do zmniejszenia kosztów leczenia w Polsce. Już 67,4 proc. pacjentów wierzy, że e-zdrowie w postaci telemedycyny poprawi życie pacjentów. Podobnego zdania jest 58 proc. ankietowanych lekarzy.

E-zwolnienie lekarskie sukcesem

Jak wykazała analiza służby zdrowia, w Polsce najwięcej czasu podczas spotkania lekarza z pacjentem poświęcane jest na sprawy administracyjne. Za pomocą cyfryzacji można ten czas skrócić o nawet 30 proc. Da to niewątpliwie możliwość pacjentom na uzyskanie lepszej porady w krótszym czasie, czy nawet nieco zmniejszy kolejki.

Jako jeden z największych sukcesów, jakie udało się do tej pory osiągnąć w dziedzinie, jaką jest e-zdrowie, wiceminister Cieszyński wskazuje e-zwolnienie lekarskie. Taka forma zwolnienia pracownika z pracy jest już wykorzystywana w przypadku 99,7 proc. wszystkich zwolnień lekarskich. Nie byłoby to możliwe bez pomocy prywatnych przedsiębiorstw.

"

Obserwujemy zwiększone zaangażowanie firm IT z polskim kapitałem w wytwarzaniu takich rozwiązań. Chcemy, żeby ochrona zdrowia była nie tylko istotną częścią życia społecznego, lecz także polskiej gospodarki w sektorze najnowocześniejszych technologii

– dodał Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia.


Źródła:
http://zdrowastrona.pl/images/articles/Raport_E-Zdrowie.pdf

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Black Friday także w BNP Paribas
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
26 listopada 2019

Black Friday także w BNP Paribas

PKO BP w Wadowicach
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
02 sierpnia 2019

PKO BP w Wadowicach

PKO BP w Korszach
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
14 września 2019

PKO BP w Korszach

Alior Bank w Tarnowskich Górach
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
02 lipca 2019

Alior Bank w Tarnowskich Górach

Ile obligacji skarbowych kupili Polacy w 2018 roku?
Bez kategorii
author
Aneta Jankowska
15 stycznia 2019

Ile obligacji skarbowych kupili Polacy w 2018 roku?

PKO BP w Oławie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
02 września 2019

PKO BP w Oławie

Porównaj