Coraz więcej osób korzysta z możliwości zakupów przez Internet. Jest to rozwiązanie nie tylko wygodne, ale i ekonomiczne. Oszczędzamy zarówno czas, nie stojąc w kolejce i pieniądze, korzystając z porównywarki cen. Niemniej jednak, istnieją pewne zasady, których trzeba przestrzegać korzystając z e-zakupów. O tym, zwłaszcza w okresie świątecznym, przypomina Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Autor: Natalia Narloch
Dodano: 05.12.2018
Udostępnij:

Podstawowe zasady internetowych zakupów przedświątecznych

Przede wszystkim należy uważnie czytać deskrypcje oferowanych usług i produktów. Należy zawsze być ostrożnym przy szczególnie atrakcyjnych cenach i zawsze sprawdzać dane przedsiębiorcy. Takie informacje powinny być łatwo widoczne na stronie. Zarówno imię i nazwisko, adres i kraj pochodzenia. W przypadku produktów spoza UE dochodzenie roszczeń może być utrudnione.

Co więcej, często korzystamy z promocji przypadającej 5 grudnia. Jest to Dzień Darmowej Dostawy i klienci mogą zamówić dowolne produkty o wartości przekraczającej 20 złotych z nieodpłatną dostawą do domu. Należy jednak zwrócić uwagę na szczegółowe warunki promocji. Warto z wyprzedzeniem upewnić się, że sklep nie wycofał z oferty najtańszych produktów w celu zwiększenia przychodu.

Opinie się liczą. Kolejną kwestią, którą porusza UOKiK jest wiarygodność opinii dotyczących produktów i usług sprzedawanych za pośrednictwem Internetu. Bezwzględnie należy sprawdzić zdania klientów na różnych, niezależnych portalach. Niestety nie jest rzadkością sytuacja, w której przedsiębiorca zleca usuwanie niekorzystnych opinii i publikowanie w ich miejsce pozytywnych ocen. Dlatego, to na co warto zwrócić uwagę to ilość opinii, data publikacji oraz jak długo dany przedsiębiorca jest na rynku.

Mamy prawo zwrócić zamówiony przez Internet towar w ciągu 14 dni. Od momentu zakupu w trakcie 2 tygodni możemy odesłać produkt do sprzedawcy bez podania przyczyny. Wystarczy wypełnić i odesłać oświadczenie o odstąpieniu od umowy a sprzedawca ma obowiązek zwrócić ci wszystkie dokonane wcześniej płatności. Przy wyborze droższego sposobu płatności, zwrot zostanie obliczony na podstawie najtańszego, zwykłego przewoźnika.

Niemniej jednak, należy pamiętać, że w przypadku zwrotu, ponosimy jego koszt. Wyjątkiem jest sytuacja, w której przedsiębiorca nie poinformuje o tym lub zgodzi się zapłacić na zwrot. Takie sytuacje są jednak rzadkością. Warto więc dokładnie przeanalizować każdy zakup i nie kupować pochodzących z drugiego końca świata produktów o niesprawdzonej i nieznanej jakości, których w następstwie nie będzie opłacało się odesłać.

Nie wszystkie artykuły podlegają prawu zwrotu. Nie jest możliwe odesłanie produktów takich jak artykuły spożywcze posiadające krótki termin ważności, towary wyspecjalizowane, wyprodukowane na specjalne zamówienie klienta, płyty z filmami, grami komputerowymi i muzyką lub zapieczętowanymi przed  otwarciem programami komputerowymi.

Produkty podlegają reklamacji. Zgodnie z prawem, reklamacja przysługuje do dwóch lat od daty wydania towaru.

Są to jedne z najważniejszych praw przysługujących konsumentom i istotnych wskazówek, które unikną nieporozumień między przedsiębiorcami a klientami w przyszłości. E-zakupy to coraz częściej stosowany sposób, coraz bardziej wygodny i szybszy. Szacuje się istotny wzrost zakupów internetowych w okresie świątecznym 2018 roku. Dla tych, którzy jeszcze nie postanowili w jaki sposób obdarować bliskich, ten artykuł może rozwiać wszelkie wątpliwości.

Więcej istotnych informacji na temat praw przysługującym klientom podczas zakupów internetowych znajdziecie na stronie www.prawakonsumenta.uokik.gov.pl. 

Komentarze